Skończył się zimowy okres ochronny dla lokatorów mających wyroki eksmisji na bruk. Eksmisje mogą dotyczyć wszystkich, którzy mają zaległości czynszowe, dewastują lokal albo też notorycznie dokuczają sąsiadom. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w lokalu spółdzielczym, zakładowym, komunalnym czy też prywatnym taka wyprowadzka może być przeprowadzona.
Mieszkania socjalne pożądane
Jeżeli sąd przyzna takie mieszkanie to komornik musi zaczekać z egzekucją aż gmina odpowiedni lokal przedstawi. Jeśli natomiast gmina nie jest w stanie go zapewnić, wówczas lokator zostaje w mieszkaniu, a jego właściciel może żądać od gminy odszkodowania.
Ochrania, ale nie wszystkich
Perspektywy eksmisji boją się także emeryci i renciści. Wprawdzie ustawa zabrania eksmisji emerytów i rencistów, ale tylko tych, którzy korzystają z zasiłku z opieki społecznej. Natomiast nie mówi się nic o tych, którzy pobierają niskie emerytury i nie korzystają z pomocy socjalnej
Właściciel mieszkania nie może rozwiązać jednak umowy najmu z lokatorem zalegającym z czynszem, nie próbując wcześniej zawrzeć z nim ugody. Powstałe zaległości czynszowe można na przykład próbować rozłożyć na raty. Eksmisje to już ostateczność.