Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

22 kwietnia 2008 r.
17:08
Edytuj ten wpis

Jak dbać o trawnik

0 0 A A

Zadbany trawnik to miejsce piknikowe, uzupełnienie kwitnących rabat
i naturalna oczyszczalnia powietrza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Oto garść porad, w jaki sposób założyć trawnik, jak go pielęgnować, aby przetrwał wiele lat. Jeśli teraz przyłożymy się solidnie do pracy, unikniemy wielu problemów w sezonie.

Hej, szpadle w dłoń!

Pierwszym krokiem powinno być przekopanie ziemi do głębokości 25-30 cm, usunięcie chwastów, w szczególności perzu oraz kamieni. Możemy do tego celu użyć narzędzi ręcznych: szpadli i wideł. Przy większych powierzchniach warto posłużyć się glebogryzarką elektryczną lub spalinową.

Opryskaj, odgródź, nawieź

Możemy również opryskać teren herbicydem, a następnie usunąć resztki chwastów. Jeśli trawnik będzie stykał się z grządkami kwiatów, warto oddzielić go obrzeżem trawnikowym lub rollborderem, który nie dopuści do ich zarastania przez trawę.
Przygotowaną ziemię należy nawieźć, wzbogacając o niezbędne dla wzrostu trawy składniki odżywcze. Istnieją nawozy, które oprócz nawożenia gleby, dodatkowo niszczą mech czy chwasty.

Jak nie wieje, to się sieje

Po odczekaniu około 2 tygodni, potrzebnych na wchłonięcie przez glebę składników odżywczych, podłoże jest już gotowe pod zasiew. Należy go dokonać, w miarę możliwości, przy bezwietrznej pogodzie, aby wiatr nie zwiewał nasion poza wyznaczony teren. Dla ochrony trawnika przed wiatremi, ptakami, które mogą unicestwić nasz wysiłek, nasiona należy przykryć warstwą ziemi.

Jaka trawa? Zależy - gdzie i dla kogo

Na rynku dostępnych jest tak wiele gatunków i odmian traw, że łatwo się w tym pogubić. Istnieją odmiany dekoracyjne (o pięknych barwach, dla trawników ozdobnych), sportowe (o wysokiej odporności na przygniatanie i rozrywanie) i najpopularniejsze - ogrodowe (cieniolubne, niewymagające częstego koszenia, a dodatkowo dobrze rosnące nawet w niezbyt korzystnych warunkach).

Wszystkie dostępne trawy muszą posiadać świadectwo kwalifikacji, stwierdzające skład mieszanki, zdolność kiełkowania poszczególnych odmian i datę ważności.

Ekspert radzi

Siej tyle, ile trzeba

Mirosław Zawalich, z działu ogród w firmie Praktiker

Przy wysiewie nasion powinno się przestrzegać zaleceń producentów traw. Zbyt obfity wysiew mógłby spowodować większą podatność trawnika na choroby grzybowe, a zbyt mały - zaowocować rzadko rosnącą trawą.

Regeneracja trawnika po zimie

Jeśli mamy już trawnik, to najpierw oczyszczamy go z wszelkich śmieci i zeschniętych resztek roślin, a następnie napowietrzamy. Aeracja polega na rozluźnieniu podłoża i jest niezbędna dla krzewienia się trawnika oraz jego zdrowego wzrostu.

Zwiększa ona elastyczność trawnika i jego zdolności regeneracyjne, powoduje zwiększenie masy korzeni i wyrównuje go, a także sprzyja przyswajaniu nawozów. Zabieg ten przeprowadzamy wczesną wiosną lub w drugiej połowie lata.

Napowietrzyć glebę możemy poprzez nakłuwanie jej specjalnymi widłami lub aeratorem. Nakłucia widłami wykonujemy w odstępach ok. 20 cm, a powstałe otwory wypełniamy suchym piaskiem.

Aerator ma tę zaletę, że nie tylko napowietrza ziemię, ale także za jego pomocą zniszczymy skorupę i siewki chwastów. Z kolei zabieg wertykulacji polega na dość płytkim przecinaniu powierzchni trawnika (na mało uczęszczanych domowych ogródkach - wystarczy na głębokość 1-2 cm).

Owo nacinanie usuwa z trawnika mech oraz inne zalegające resztki roślin. Przy okazji, oczywiście, napowietrza trawnik.

Pielęgnacja

Podlewaj o świcie lub po zachodzie

Aby trawnik był stale zielony, należy go regularnie nawadniać. Najlepiej robić to rano lub tuż po zachodzie słońca. Dobrze utrzymany trawnik potrzebuje od 2 do
ok. 5 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni.

Ilość wody zależy od gatunku i wysokości trawy, rozbudowania jej korzeni, warunków atmosferycznych oraz intensywności eksploatacji trawnika. Młody trawnik podlewamy częściej, ale płycej, starszy- rzadziej, lecz intensywniej.

Niewystarczające podlewanie może spowodować niekorzystne spłycenie systemu korzeniowego. Zbyt intensywne - gnicie trawy.
(hap)

Pozostałe informacje

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Rafał Zwolak

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium