Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

22 kwietnia 2008 r.
17:08
Edytuj ten wpis

Jak dbać o trawnik

Zadbany trawnik to miejsce piknikowe, uzupełnienie kwitnących rabat
i naturalna oczyszczalnia powietrza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Oto garść porad, w jaki sposób założyć trawnik, jak go pielęgnować, aby przetrwał wiele lat. Jeśli teraz przyłożymy się solidnie do pracy, unikniemy wielu problemów w sezonie.

Hej, szpadle w dłoń!

Pierwszym krokiem powinno być przekopanie ziemi do głębokości 25-30 cm, usunięcie chwastów, w szczególności perzu oraz kamieni. Możemy do tego celu użyć narzędzi ręcznych: szpadli i wideł. Przy większych powierzchniach warto posłużyć się glebogryzarką elektryczną lub spalinową.

Opryskaj, odgródź, nawieź

Możemy również opryskać teren herbicydem, a następnie usunąć resztki chwastów. Jeśli trawnik będzie stykał się z grządkami kwiatów, warto oddzielić go obrzeżem trawnikowym lub rollborderem, który nie dopuści do ich zarastania przez trawę.
Przygotowaną ziemię należy nawieźć, wzbogacając o niezbędne dla wzrostu trawy składniki odżywcze. Istnieją nawozy, które oprócz nawożenia gleby, dodatkowo niszczą mech czy chwasty.

Jak nie wieje, to się sieje

Po odczekaniu około 2 tygodni, potrzebnych na wchłonięcie przez glebę składników odżywczych, podłoże jest już gotowe pod zasiew. Należy go dokonać, w miarę możliwości, przy bezwietrznej pogodzie, aby wiatr nie zwiewał nasion poza wyznaczony teren. Dla ochrony trawnika przed wiatremi, ptakami, które mogą unicestwić nasz wysiłek, nasiona należy przykryć warstwą ziemi.

Jaka trawa? Zależy - gdzie i dla kogo

Na rynku dostępnych jest tak wiele gatunków i odmian traw, że łatwo się w tym pogubić. Istnieją odmiany dekoracyjne (o pięknych barwach, dla trawników ozdobnych), sportowe (o wysokiej odporności na przygniatanie i rozrywanie) i najpopularniejsze - ogrodowe (cieniolubne, niewymagające częstego koszenia, a dodatkowo dobrze rosnące nawet w niezbyt korzystnych warunkach).

Wszystkie dostępne trawy muszą posiadać świadectwo kwalifikacji, stwierdzające skład mieszanki, zdolność kiełkowania poszczególnych odmian i datę ważności.

Ekspert radzi

Siej tyle, ile trzeba

Mirosław Zawalich, z działu ogród w firmie Praktiker

Przy wysiewie nasion powinno się przestrzegać zaleceń producentów traw. Zbyt obfity wysiew mógłby spowodować większą podatność trawnika na choroby grzybowe, a zbyt mały - zaowocować rzadko rosnącą trawą.

Regeneracja trawnika po zimie

Jeśli mamy już trawnik, to najpierw oczyszczamy go z wszelkich śmieci i zeschniętych resztek roślin, a następnie napowietrzamy. Aeracja polega na rozluźnieniu podłoża i jest niezbędna dla krzewienia się trawnika oraz jego zdrowego wzrostu.

Zwiększa ona elastyczność trawnika i jego zdolności regeneracyjne, powoduje zwiększenie masy korzeni i wyrównuje go, a także sprzyja przyswajaniu nawozów. Zabieg ten przeprowadzamy wczesną wiosną lub w drugiej połowie lata.

Napowietrzyć glebę możemy poprzez nakłuwanie jej specjalnymi widłami lub aeratorem. Nakłucia widłami wykonujemy w odstępach ok. 20 cm, a powstałe otwory wypełniamy suchym piaskiem.

Aerator ma tę zaletę, że nie tylko napowietrza ziemię, ale także za jego pomocą zniszczymy skorupę i siewki chwastów. Z kolei zabieg wertykulacji polega na dość płytkim przecinaniu powierzchni trawnika (na mało uczęszczanych domowych ogródkach - wystarczy na głębokość 1-2 cm).

Owo nacinanie usuwa z trawnika mech oraz inne zalegające resztki roślin. Przy okazji, oczywiście, napowietrza trawnik.

Pielęgnacja

Podlewaj o świcie lub po zachodzie

Aby trawnik był stale zielony, należy go regularnie nawadniać. Najlepiej robić to rano lub tuż po zachodzie słońca. Dobrze utrzymany trawnik potrzebuje od 2 do
ok. 5 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni.

Ilość wody zależy od gatunku i wysokości trawy, rozbudowania jej korzeni, warunków atmosferycznych oraz intensywności eksploatacji trawnika. Młody trawnik podlewamy częściej, ale płycej, starszy- rzadziej, lecz intensywniej.

Niewystarczające podlewanie może spowodować niekorzystne spłycenie systemu korzeniowego. Zbyt intensywne - gnicie trawy.
(hap)

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w weekend (11-12 kwietnia)
imprezy
11 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (11-12 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w Post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Wojenne historie Bronowic. Spacer śladami obozu pracy i getta
12 kwietnia 2025, 10:30

Wojenne historie Bronowic. Spacer śladami obozu pracy i getta

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na spacer z przewodnikiem po dzielnicy Bronowice, który odbędzie się 12 kwietnia o godz. 10:30. Wydarzenie, organizowane w ramach akcji Żonkile, przybliży tragiczną historię obozu pracy Flugplatz i getta na Majdanie Tatarskim.

W niedzielę, o godzinie 13, na Wieniawie, Reprezentacja Polskich Pisarzy rozegra mecz Reprezentacją Austriackich Pisarzy

Reprezentacja Polskich Pisarzy zagra z Austriakami na Wieniawie

W niedzielę, o godzinie 13, Reprezentacja Polskich Pisarzy rozegra na stadionie Lublinianki rozegra mecz Reprezentacją Austriackich Pisarzy

Stelmet Falubaz Zielona Góra - Orlen Oil Motor Lublin. Czy mecz się odbędzie?

Stelmet Falubaz Zielona Góra - Orlen Oil Motor Lublin. Czy mecz się odbędzie?

W Lublinie za oknami zimowa aura, a już za kilka godzin w Zielonej Górze żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin zainaugurują nowy sezon PGE Ekstraligi meczem z tamtejszym Stelmet Falubazem. Na tę chwilę nie ma żadnych niepokojących informacji o tym, że spotkanie ma się nie odbyć

Walkower na korzyść Górnika Łęczna za mecz z Kotwicą Kołobrzeg

Walkower na korzyść Górnika Łęczna za mecz z Kotwicą Kołobrzeg

Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN zweryfikowała mecz 27. kolejki Betclic 1. Ligi między drużynami Górnik Łęczna – Kotwica Kołobrzeg jako przegrany 0:3 na niekorzyść drużyny Kotwica Kołobrzeg. Na boisku padł wynik 0:0

Andrzej Wnuk był prezydentem Zamościa przez ponad 9 lat. Rozstał się z tą funkcją, gdy w kwietniu 2024 przegrał w drugiej turze wyborów z Rafałem Zwolakiem

Andrzej Wnuk uznany winnym. Prawomocny wyrok dla byłego prezydenta Zamościa

Po kilku miesiącach procesu apelacyjnego dziś Sąd Okręgowy w Kielcach wydał postanowienie w sprawie Andrzeja Wnuka. Wyrok za składanie nieprawdziwych zeznań został utrzymany w mocy. Od zarzutu tworzenia fałszywych dowodów były prezydent Zamościa został uniewinniony.

Magda Balsam była jedną z najlepszych zawodniczek reprezentacji Polski w środowym meczu z Macedonią Północną

Pięć zawodniczek PGE MKS FunFloor walczy z kadrą o awans do mistrzostw świata

Biało-Czerwone w sobotę powalczą w Bitoli o awans do turnieju finałowego mistrzostw świata. Po spotkaniu w Koszalinie Polki są tego znacznie bliżej niż Macedonia Północna.

Modne i funkcjonalne fotele uszaki w domowych wnętrzach

Modne i funkcjonalne fotele uszaki w domowych wnętrzach

Wygodny fotel, który ma miękkie siedzisko to doskonałe rozwiązanie po męczącym dniu, pozwalające zrelaksować się wszystkim. Mając wolną przestrzeń w domu, warto pomyśleć o zakupie takiego mebla, który będzie można dopasować do różnych aranżacji. Do wyboru są modne fotele uszaki, które w ostatnich latach zdobywają na popularności.

Ukraina: dziennikarze nie zostaną dopuszczeni do ekshumacji

Ukraina: dziennikarze nie zostaną dopuszczeni do ekshumacji

Nie zobaczymy ekshumacji polskich ofiar zbrodni OUN i UPA w Puźnikach na zachodniej Ukrainie. O tym, że dziennikarze nie zostaną dopuszczeni na miejsce pochówku poinformował dzisiaj ukraiński archeolog Ołeksij Złatohorski cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Kwiecień plecień, bo przeplata... Prognoza pogody na weekend
Prognoza pogody
film

Kwiecień plecień, bo przeplata... Prognoza pogody na weekend

Przed nami weekend z dynamiczną zmianą warunków pogodowych – zaczniemy od deszczu i chłodu, a zakończymy pełnym słońcem i prawdziwie wiosenną aurą.

W półfinale Orlen Pucharu Polski Azoty zagrają z Orlen Wisłą Płock

Orlen Wisła Płock pucharowym rywalem Azotów Puławy

Azoty Puławy wystąpią w turnieju Final 4. Sobotnim przeciwnikiem będzie mistrz Polski Orlen Wisła Płock. Mecz rozpocznie się o godzinie 18.

W środku - mł. insp. Rafał Skoczylas w trakcie uroczystości pożegnania z komendą powiatową w Puławach

Policyjne zmiany w Puławach. Komendant Skoczylas odchodzi do Zamościa

Młodszy inspektor Rafał Skoczylas, komendant policji w Puławach w czwartek został oficjalnie pożegnany przez pracowników jednostki i samorządowców. Dzisiaj rozpoczął pracę w nowej, większej komendzie - w Zamościu. Dzisiaj również powitanie nowego komendanta.

Wiosenne cięcie drzew to dla Ciebie problem? Z piłą do gałęzi stanie się łatwe i szybkie

Wiosenne cięcie drzew to dla Ciebie problem? Z piłą do gałęzi stanie się łatwe i szybkie

Pielęgnacja drzew owocowych i ozdobnych w okresie wiosennym polega przede wszystkim na przycinaniu gałęzi. Dzięki temu zabiegowi drzewka wydają piękniejsze kwiaty i większe, zdrowsze owoce, a także stają się zdrowsze i silniejsze. Jeśli masz trudności z przycinaniem gałęzi i konarów ręczną piłą lub sekatorem, przyda Ci się piła spalinowa, elektryczna lub akumulatorowa. Dowiedz się, która piła jest odpowiednia do Twoich potrzeb.

Śnieżny poranek w Lubelskiem. Trwa zimowy "epizod pogodowy"
zdjęcia
galeria

Śnieżny poranek w Lubelskiem. Trwa zimowy "epizod pogodowy"

Mimo tego, że już 11 kwietnia, dziś rano za oknem aura przypominająca środek zimy. Według IMGW to już ostatni dzień tego "chłodnego epizodu pogodowego". W kolejnych dniach czeka nas przekonujący kontrakat wiosny. Będzie znacznie cieplej.

Kobiety na wschodzie Polski "zamykają się w sobie". Jakiej pomocy potrzebują?
film

Kobiety na wschodzie Polski "zamykają się w sobie". Jakiej pomocy potrzebują?

Joanna Bartnik, prezes fundacji Razem dla Przyszłości, opowiada o spotkaniach z kobietami w Chełmie i Siedliszczach. Rozmowy dotyczyły wyzwań, z jakimi mierzą się kobiety na wschodzie Polski, w tym powrotu do pracy po urlopach macierzyńskich, problemów z alimentami oraz braku dostępu do wsparcia psychologicznego i prawnego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium