Zadbany trawnik to miejsce piknikowe, uzupełnienie kwitnących rabat
i naturalna oczyszczalnia powietrza.
Hej, szpadle w dłoń!
Pierwszym krokiem powinno być przekopanie ziemi do głębokości 25-30 cm, usunięcie chwastów, w szczególności perzu oraz kamieni. Możemy do tego celu użyć narzędzi ręcznych: szpadli i wideł. Przy większych powierzchniach warto posłużyć się glebogryzarką elektryczną lub spalinową.
Opryskaj, odgródź, nawieź
Możemy również opryskać teren herbicydem, a następnie usunąć resztki chwastów. Jeśli trawnik będzie stykał się z grządkami kwiatów, warto oddzielić go obrzeżem trawnikowym lub rollborderem, który nie dopuści do ich zarastania przez trawę.
Przygotowaną ziemię należy nawieźć, wzbogacając o niezbędne dla wzrostu trawy składniki odżywcze. Istnieją nawozy, które oprócz nawożenia gleby, dodatkowo niszczą mech czy chwasty.
Jak nie wieje, to się sieje
Po odczekaniu około 2 tygodni, potrzebnych na wchłonięcie przez glebę składników odżywczych, podłoże jest już gotowe pod zasiew. Należy go dokonać, w miarę możliwości, przy bezwietrznej pogodzie, aby wiatr nie zwiewał nasion poza wyznaczony teren. Dla ochrony trawnika przed wiatremi, ptakami, które mogą unicestwić nasz wysiłek, nasiona należy przykryć warstwą ziemi.
Jaka trawa? Zależy - gdzie i dla kogo
Na rynku dostępnych jest tak wiele gatunków i odmian traw, że łatwo się w tym pogubić. Istnieją odmiany dekoracyjne (o pięknych barwach, dla trawników ozdobnych), sportowe (o wysokiej odporności na przygniatanie i rozrywanie) i najpopularniejsze - ogrodowe (cieniolubne, niewymagające częstego koszenia, a dodatkowo dobrze rosnące nawet w niezbyt korzystnych warunkach).
Wszystkie dostępne trawy muszą posiadać świadectwo kwalifikacji, stwierdzające skład mieszanki, zdolność kiełkowania poszczególnych odmian i datę ważności.
Ekspert radzi
Mirosław Zawalich, z działu ogród w firmie Praktiker
Przy wysiewie nasion powinno się przestrzegać zaleceń producentów traw. Zbyt obfity wysiew mógłby spowodować większą podatność trawnika na choroby grzybowe, a zbyt mały - zaowocować rzadko rosnącą trawą.
Regeneracja trawnika po zimie
Zwiększa ona elastyczność trawnika i jego zdolności regeneracyjne, powoduje zwiększenie masy korzeni i wyrównuje go, a także sprzyja przyswajaniu nawozów. Zabieg ten przeprowadzamy wczesną wiosną lub w drugiej połowie lata.
Napowietrzyć glebę możemy poprzez nakłuwanie jej specjalnymi widłami lub aeratorem. Nakłucia widłami wykonujemy w odstępach ok. 20 cm, a powstałe otwory wypełniamy suchym piaskiem.
Aerator ma tę zaletę, że nie tylko napowietrza ziemię, ale także za jego pomocą zniszczymy skorupę i siewki chwastów. Z kolei zabieg wertykulacji polega na dość płytkim przecinaniu powierzchni trawnika (na mało uczęszczanych domowych ogródkach - wystarczy na głębokość 1-2 cm).
Owo nacinanie usuwa z trawnika mech oraz inne zalegające resztki roślin. Przy okazji, oczywiście, napowietrza trawnik.
Pielęgnacja
Aby trawnik był stale zielony, należy go regularnie nawadniać. Najlepiej robić to rano lub tuż po zachodzie słońca. Dobrze utrzymany trawnik potrzebuje od 2 do
ok. 5 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni.
Ilość wody zależy od gatunku i wysokości trawy, rozbudowania jej korzeni, warunków atmosferycznych oraz intensywności eksploatacji trawnika. Młody trawnik podlewamy częściej, ale płycej, starszy- rzadziej, lecz intensywniej.
Niewystarczające podlewanie może spowodować niekorzystne spłycenie systemu korzeniowego. Zbyt intensywne - gnicie trawy.
(hap)