Czym się kierować przy zakupie? Lepsze ze skóry, czy z tworzywa sztucznego?
Na pewno do takich należy obuwie, o którym mówimy "sportowe”. Najczęściej mówi się wtedy "kupiłem goreteksy”, a przecież pod tą nazwa najczęściej ukrywa się dobre obuwie skórzane z wieloma warstwami wewnątrz.
Wyściółka to warstwa buta, która bezpośrednio styka się ze skarpetką. Jej podstawowym zadaniem jest pochłanianie potu i nieprzyjemnego zapachu.
Jednak, jak zawsze, opinie są podzielone. Jedni uważają, że tylko wyściółka syntetyczna niweluje przykry zapach potu, inni są zdania, że tylko skóra ma takie właściwości.
Z czego jest but?
Jeśli but przepocimy bardzo od środka, przemoczymy, nie wietrzymy go, nie trzymamy z dala od kaloryferów, to skóra przestanie spełniać swoje higroskopijne zadanie. Ostatnio jednak rzadko można spotkać buty, nazwijmy to: sportowe, ze skórzaną wyściółką – dodaje pan Piotr. – Przeważają syntetyki.
– Zawsze doradzamy noszenie skarpetek pochłaniających pot – mówi sprzedawczyni ze sklepu HiMountain przy ul. Świętoduskiej w Lublinie. – Takie skarpetki i dobre buty z membraną pozwalają na utrzymanie ciepłoty w zimie i uniknięcie przepocenia w lecie. Dobre skarpetki nie należą do najtańszych – ceny zaczynają się od 20–30 zł.
Membrana to warstwa między wyściółką a materiałem zewnętrznym, którym w dobrych butach najczęściej jest skóra. Z zewnątrz może także być połączenie skóry z materiałem albo syntetykiem.
Ostatnio najczęściej na podeszwy używany jest vibram o różnym stopniu giętkości.
Co jest ważne
– Buty bez membrany można dostać od 200 zł – informuje sprzedawczyni. – Z membraną od 350zł. – Takie buty należy konserwować specjalnym impregnatem, a nie zwyczajną pastą do butów, która sprawia, że przestają oddychać.
Powszechnie uważa się, że sposób wykonania górnej części buta decyduje o jego właściwościach. Im mniej szwów, tym wyższa gwarancja, że będzie nieprzemakalny.
Powinien mieć wyściełany język, aby po zasznurowaniu nie powodował odgnieceń. Często po obu stronach języka są doszyte fałdki z cienkiej skórki lub syntetyku, które chronią przed wlewaniem się wody albo wpadaniem śniegu do środka buta.
Z reguły między wewnętrzną i zewnętrzną warstwą podeszwy bywa umieszczana amortyzująca wkładka, która absorbuje wstrząsy.
Połączenie podeszwy z resztą buta przykryte jest rantem różnej wysokości, który zapobiega wnikaniu wody do środka. Im wyższy rant, tym szczelniejszy but, ale wtedy jest mniej przewiewny.
Dlaczego warto kupować obuwie skórzane?
•Skóra, dzięki swej porowatej strukturze, jest stosunkowo lekka, i wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne.
• Ale najważniejszym jej walorem jest to, że w najwyższym stopniu przepuszcza parę wodną i powietrze, sprawiając, że obuwie z tego surowca uznawane jest za najbardziej higieniczne. Specjaliści twierdzą, że tym jej właściwościom nie dorównuje żaden syntetyk.
Każde obuwie powinno być oznaczone pod względem materiałów użytych do jego produkcji. Warto sprawdzać takie oznakowanie, żeby wiedzieć, co się kupuje. Dziś syntetyki łudząco imitują skórę.
CENY OBUWIA W WYPRZEDAŻY
(zanotowane w lubelskich sklepach sieciowych we wtorek, 26 stycznia 2010 r.)
Buty ze skóry naturalnej
Bata
- damskie kozaki 199–349 zł
- damskie botki 99–169 zł
- męskie 99–169 zł
Deichmann
- botki damskie 49–119 zł
Ryłko
- botki ok. 160 zł
- kozaki ok. 199 zł
- męskie ok. 180 zł
CCC
- damskie botki i kozaki 130–199 zł
- męskie – do 99 zł
Danija
- damskie botki 129–400 zł
- damskie kozaki 179–500 zł
- męskie 200–450 zł
Kazar
- damskie kozaki 120–629 zł
- damskie botki 172–399 zł
- męskie 150–386 zł
Buty z tworzyw sztucznych
Deichmann
- damskie botki – od 49 zł
- damskie kozaki na obcasie – od 59 zł
- męskie trzewiki 49–119 zł
Bata
- damskie botki i kozaki 49–69 zł
CCC
- damskie botki i kozaki 39–99 zł
- męskie – do 59 zł
Danija
- damskie botki 59–99 zł
- damskie kozaki 129–169 zł
- męskie 99–150 zł
(KP)