W związku z pojawiającymi się wątpliwościami związanymi z wejściem w życie dnia 15 stycznia 2003 r. zmiany ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która przywróciła możliwości ustana-wiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast zajął oficjalne stanowisko.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkanio-wych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyj-nych premia gwarancyjna przysługuje właścicielom książeczek mieszkaniowych m.in. w związku z uzyskaniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej.
Pod pojęciem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego należy rozumieć zarówno prawo lokatorskie, jak i spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego. Jedną z możliwości uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest przekształcenie przysługującego uprzednio prawa lokatorskiego do tego samego lokalu. Czynność polegająca na takim przekształceniu rodzi w świetle ustawy o pomocy państwa... prawo do otrzymania premii gwarancyjnej (pod warunkiem spełnienia innych warunków, w szczególności złożenia w terminie wniosku o likwidację książeczki i wypłatę premii). (E)
Komercyjny czy rządowy
Najprawdopodobniej wiosną banki zaczną udzielać preferencyjnych kredytów mieszkaniowych oprocentowanych w wysokości 7 proc. Pomysł Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast ma być przejściową formą pomocy dla tych, którzy chcą kupić własne mieszkanie. Przejściowy, bo banki udzielać go będą tylko do 2005 r.
Kredyt ma być rozłożony na 20–25 lat, ale będzie można kupić za niego tylko nowe mieszka-nie, chociaż miał to być pomysł na dach nad głową dla tych rodzin, których do tej pory nie było na nie stać.
Rządowy kredyt można zaciągnąć na budowę domu, nadbudowę, adaptację lub przebudowę budynku mieszkalnego, zakup mieszkania od gminy lub developera. Nie można nim refinansować wcześniej zaciągniętego kredytu mieszkaniowego.
Z kredytu rządowego skorzystać mogą także osoby, które w przeszłości dokonywały odliczeń podatkowych z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, ale nie te, które korzystały z ulgi budowlanej.
Kredyt mogą zaciągać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prawne, czyli gminy czy spółdzielnie mieszkaniowe. (E)