d Wanna, prysznic, umywalka, wc, a może nawet bidet – czy wszystko można zmieścić na niewielkiej powierzchni. Jak zaplanować rozmieszczenie tych urządzeń, zapewnić do nich wygodny dostęp i komfort ich użytkowania. Jak dopasować kształty oraz umiejętnie wtopić w tło ścian i podłóg. Światłem podkreślić intymny charakter pomieszczenia.
Z takimi dylematami borykają się inwestorzy urządzający własny dom lub nowe „M”. Z podobnymi problemami zwracają się też do profesjonalistów. Od dwóch prawie lat takie kłopoty inwestorów rozwiązują projektanci i dekoratorzy wnętrz w Centrum Budownictwa Gala w Lublinie. Od tego czasu bowiem działa Studio Projektowania Łazienek. Każdego dnia odwiedza je co najmniej kilkanaście osób.
- Najpierw staramy się zdefiniować oczekiwania klienta. To, co chce on mieć w łazience a więc wannę czy brodzik, może jedno i drugie, czy połączyć łazienkę z toaletą, itp. Dopiero później rozmawiamy o kolorach, kształtach i wzorach. Staramy się w ten sposób poznać indywidualny gust klienta – w jakim otoczeniu dobrze się on czuje. Wreszcie przystępujemy, na podstawie dostarczonych planów lub wyrysu z wymiarami łazienki, do projektowania. Wariantowo, na monitorze komputera lub w wydrukach, pokazujemy w jaki sposób w łazience zostaną rozmieszczone poszczególne sprzęty, jak będzie wyglądała na ścianach glazura, a terakota na podłodze, jaki kolor powinny mieć szafki i inne detale aranżacji wnętrza tego pomieszczenia – opowiada Beata Wasilewska projektantka Gali.
Tak, jak w wystrojach mieszkań zmieniają się trendy i mody wykończeniowe, tak jest i z urządzaniem łazienek. Na topie są ostatnio naturalne materiały i kolory, np. gresy imitujące prawdziwy granit lub marmur lub dla odmiany posiadające fakturę do złudzenia przypominającą drewno. Podobnie jest z meblami łazienkowymi.
W stylistyce zarówno małych, jak i większych salonów kąpielowych wystające półki obłożone glazurą poszły dziś w zapomnienie. Estetyczne i bardzo praktyczne są powszechnie już dostępne szafki pod umywalki czy większe, stojące na ręczniki, szlafroki i środki czystości. Całości eleganckich łazienek dopełniają np. kompozycje kwiatowe. W projektach nowych domów często też od razu planowane jest tam okno.
Jak wynika z obserwacji Beaty Wasilewskiej, dzisiejsze gusty inwestorów dzielą się równo po połowie. Część z nich przywiązana jest do tradycyjnych beży na ścianach, z ciemniejszym odcieniem na podłodze. Pozostała część natomiast śmielej popuszcza wodze swojej estetycznej wyobraźni. Nie boją się oni eksperymentować kolorem. W miejsce modnego do niedawna połączenia żółci z granatem, wprowadzają do swoich łazienek zieleń, czerwień, a nawet czerń. Ta, odpowiednio z umiarem zastosowana i właściwie podświetlona, potrafi być intrygującym elementem wykończenia.
– Te ”odważne” projekty dają nam dużo satysfakcji Tak samo, jak i te najtrudniejsze wyzwania, a więc np. aranżacja wnętrza łazienki na nietypowym poddaszu czy projekty naprawdę przestronnych wnętrz, wobec których inwestorzy mają specjalne oczekiwania. Na szczęście oferta producentów, których materiałami dysponujemy jest niemal nieograniczona. Możemy więc zrealizować każde zamówienie - dodaje B. Wasilewska.
Okazuje się, że nawet na niewielkiej powierzchni można urządzić przybytek mający znamiona luksusu.