Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

12 listopada 2002 r.
12:54
Edytuj ten wpis

Mieszkaniowy rynek

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak ocenia Pan obecną sytuację na rynku mieszkaniowym?
– Trudno ją określić jako dobrą i to zarówno dla inwestorów, jak i zainteresowanych kupnem swoich czterech kątów. Wprawdzie wydaje się, że powstała pewna równowaga po stronie popytu, jak i podaży, ale nic bardziej mylnego. Odnotowujemy coraz mniej osób zainteresowanych budową domu lub kupnem mieszkania, ale nie dlatego, że mają zapewnione potrzeby mieszkaniowe, tylko że nie mają pieniędzy. Właściwe urzędy wydają coraz mniej pozwoleń na budowę. Z kolei spółdzielnie mieszkaniowe oraz developerzy wykazują dużą ostrożność i nie rozpoczynają inwestycji, dopóki nie zbiorą odpowiedniej liczby zgłoszeń oraz funduszy. Klienci także są obecnie bardzo wymagający i wolą kupować mieszkania lub domu już wybudowane, które można dokładnie obejrzeć sprawdzić, niż oglądać wymarzony dach nad głową na planach architektonicznych.
• Do czego taka polityka może doprowadzić?
– Obawiam się, że na rynku może zabraknąć nowych mieszkań. Jeśli developerzy nie będą mieli pieniędzy na rozpoczynanie budowy, a ludzie nie będą chcieli wcześniej zaangażować swoich środków, to po prostu nie będzie inwestycji. Ratunkiem mogą być jeszcze banki. Jednak te, w ostatnim czasie nie bardzo chcą udzielać kredytów na tego typu inwestycje obawiając się zbyt dużego ryzyka. W takich układach może dojść do zastoju na rynku nowych mieszkań.
• Mniej nowych mieszkań na rynku przy rosnącym jednak popycie może przyczynić się do wzrostu ich cen...
Oczywiście. Wzrosną także ceny mieszkań na rynku wtórnym. Skoro na pierwotnym nie będzie za dużo M to zainteresowanie ludzi przeniesie się na mieszkania już wcześniej używane.
• Jak kształtują się obecnie ceny mieszkań w Lublinie?
– Właściciele używanych mieszkań na rynku wtórnym wyceniają 1 mkw. w granicach 1,5–1,6 tys. zł. Natomiast w nowych M przeciętnie za 1 mkw. trzeba zapłacić 2,3 tys. zł. Oczywiście są to ceny średnie i w każdym konkretnym przypadku mogą być nieco wyższe, albo niższe. |Na tle kraju Lublin lokuje się wśród miast, w których obowiązują średnie ceny obok Białegostoku czy Rzeszowa.
• Mimo wszystko są to zbyt wysokie ceny dla mieszkańców Lubelszczyzny...
– Duży wpływ na lubelskie ceny mają koszty zakupu gruntów i doprowadzenia niezbędnych mediów. To one są bardzo wysokie. Koszty materiałów potrzebnych do wybudowania domu lub mieszkania są porównywalne z innymi miastami. W wielu przypadkach inwestycje są finansowane kredytami bankowi i ich obsługa także sporo kosztuje. W sumie wszystkie te czynniki kształtują ceny.
• Kiedy dojdzie do poprawy sytuacji w branży budowlanej?
– Jeżeli nastąpi widoczne ożywienie w gospodarce i spadnie ryzyko podejmowania strategicznych decyzji. Wówczas możemy spodziewać się pozytywnej zmiany. Jeżeli natomiast ożywienie nie nastąpi to pozostanie kilku silnych developerów, którzy będą próbowali dawać sobie jakoś radę. Istnieje także możliwość wejścia na rynek inwestora z Zachodu, który dysponuje odpowiednim kapitałem. Posiadane fundusze wsparte tanimi kredytami z tamtejszych banków pozwolą mu na prowadzenie działalności developerskiej. Polskie firmy natomiast mogą upaść i straci pracę spora grupa ludzi zatrudnionych w branży budowlanej.
•Co radziłby Pan młodym małżeństwom poszukującym dachu nad głową?
– O ile mają pieniądze powinni kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Starsze lokum jest tańsze i nawet perspektywa wzięcia kredytu jest mniej groźna. Jak poprawi się ich sytuacja materialna będą mogli zamienić posiadane cztery kąty na inne, o wyższym standardzie i większym metrażu.
Rozmawiała Urszula Kieller

Pozostałe informacje

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium