Eksperci firmy Comperia.pl pokusili się o stworzenie rankingu najlepszych banków dla kredytów hipotecznych. Pod uwagę wzięto zarówno elastyczność oferty, jak i jej jakość. Zwycięzcą został Alior Bank, wygrywając z Bankiem Millennium i BOŚ Bankiem.
W ocenie banków brano pod uwagę liczbę walut kredytowych. Zazwyczaj banki udzielają już wyłącznie kredytów w złotych, jednak w niektórych instytucjach osoby zarabiające w obcej walucie mogą ubiegać się także o kredyt walutowy. W Alior Banku dostępnych jest aż 5 takich walut: poza polskim złotym to także euro, dolar amerykański, frank szwajcarski i funt brytyjski.
Wśród kryteriów oceny znalazł się także maksymalny wskaźnik LTV kredytów w PLN (zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego kredytobiorca z własnej kieszeni musi wyłożyć przynajmniej 5 proc. wartości nieruchomości). Aż w 13 bankach istnieje jeszcze możliwość zaciągnięcia kredytu na 95 proc. wartości domu czy mieszkania. Analitycy brali również pod uwagę maksymalny okres kredytowania, maksymalny wiek kredytobiorcy w dniu spłaty kredytu czy zdolność kredytowa przy kredycie w PLN.
Przy wyliczaniu zdolności kredytowej założono, iż kredyt na 30 lat z 20-procentowym wkładem własnym zaciąga para z jednym dzieckiem, o łącznym dochodzie 5 tys. zł netto na miesiąc, z miasta o liczbie mieszkańców 100 tys. Przyjęto, że kredytobiorcy nie mają zobowiązań kredytowych i posiadają samochód klasy 3-letniego forda focusa. Najwięcej przy takich warunkach byłby w stanie pożyczyć Raiffeisen Polbank - 518 570 zł.
W rankingu brano również pod uwagę m.in. możliwe cele kredytowania, minimalny staż pracy kredytobiorcy, opcję karencji w spłacie kapitału, możliwość wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu, czy też atrakcyjność oferty kredytowej (mierzoną wg RRSO).
Na szczycie Rankingu uplasował się Alior Bank. Na 14 punktów możliwych do zdobycia, uzyskał on 10,72 pkt.
- Alior Bank jest szczególnie otwarty na klientów zainteresowanych kredytami indeksowanymi do waluty obcej, i w tej kwestii szczególnie zdystansował konkurencję - wyjaśnia Mikołaj Fidziński, analityk Comperia.pl - Ponadto wymaga tylko 5-procentowego wkładu własnego i pozwala na spłatę aż do 80. roku życia kredytobiorcy.
Na wynik wpłynęły również wysoka na tle innych banków zdolność kredytowa i akceptacja różnych form zatrudnienia kredytobiorcy. Bank uczestniczy także w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych.
O włos z Alior Bankiem przegrał Bank Millennium - zdobył od niego ledwie o 0,08 pkt mniej. Millenium solidnie punktował niemal we wszystkich kategoriach. LTV kredytów może sięgnąć 95 proc., a kredyt można zaciągnąć na 35 lat. Bank akceptuje wiele celów kredytowania, liberalnie podchodzi do stażu pracy, pozwala zawieszać spłatę całości raty, jak i jej części kapitałowej. Udziela również kredytów w programie MdM.
Ostatnie miejsce na podium należy do BOŚ Banku. - Można o nim powiedzieć to samo co o poprzednikach - oferta jest elastyczna i solidna - ocenia Fidziński. - Wpływa na to m.in. szansa na kredyt z 5-procentowym wkładem i spłatą rozłożoną na 35 lat, niewygórowane oczekiwania dotyczące stażu pracy i uczestnictwo w programie MdM.
Kolejne pozycje w rankingu przypadły Bankowi Pocztowemu, PKO BP (zwycięzca styczniowej edycji rankingu) i Deutsche Bankowi.
Ranking premiuje przede wszystkim elastyczność ofert kredytowych - ile lat można spłacać kredyt, jak wysoki należy wnieść wkład własny, czy można korzystać z dopłat rządowych, jak bank podchodzi do kwestii stażu pracy itp.
- Nawet rezultaty najlepszej piątki w Rankingu wskazują, iż nie ma oferty absolutnie idealnej, która połączy atrakcyjność cenową z uniwersalnością warunków - ocenia Fidziński. - Alior Bank i Bank Millennium są jednak temu celowi najbliższe.
Zestawienie zamykają Bank Zachodni WBK oraz Bank BGŻ.
TOP 10 Rankingu na Najlepszy Bank dla Kredytów Hipotecznych
Bank Millennium 10,64
BOŚ Bank 10,27
Bank Pocztowy 10,14
PKO Bank Polski 9,92
Deutsche Bank 9,25
Getin Noble Bank 9,17
Eurobank 9,17
Bank Zachodni WBK 9,03
Bank BGŻ 8,73