Dom ze styropianu
Styropianowe pustaki, tzw. kształtki zalewane są na budowie betonem. Kształtem i sposobem łączenia za pomocą zamków (bez kleju) przypominają klocki Lego. Pustaki mogą być przycinane do dowolnej długości, ale wielkość zamka musi być wielokrotnością 5 cm.
Domy te są ciepłe. Ponadto styropian nie rozprzestrzenia ognia (jest samogasnący) i nie gnije. Na rynku jest kilka typów „technologii styropianowej” m.in. „Izodom 2000”, Thermodom, Ther-momur. Minusem tej technologii jest tzw. efekt termosu, czyli zbyt szczelne zaizolowana ściana nie „oddycha”. W domach ze styropianu musi być sprawnie działająca wentylacja.
Royal Builidimg System
To kanadyjski system budowania domów z paneli zrobionych ze specjalnie wzmocnionego PCW. RBS wszedł na nasz rynek w 1996 r. Domy można zostawić wewnątrz bez wykończenia – panele PCW wyglądają jak boazeria.
Zaletą ich jest szybkość budowania uniwersalność (w tym systemie można budować domy jed-norodzinne, jak i wielorodzinne). Plusem jest także wytrzymałość konstrukcji – RBS sprawdził się w rejonach narażonych na różne kataklizmy. Ma też niezłą izolacyjność. Współczynnik U wynosi 0,29 (przy dociepleniu 10 cm warstwą wełny mineralnej).
Wadą natomiast jest to, że technologia jest mało znana i mogą być kłopoty ze znalezieniem ekipy wykonawczej.
Szkielet stalowy
Konstrukcją nośną domu są zimnogięte elementy stalowe zrobione z ocynkowanych blach o grubości od 0,9 do 1,5 mm. Łączy się je w panele, które tworzą konstrukcję ścian. Szkielet mocuje się do fundamentu śrubami i wstrzeliwanymi gwoździami.
Gotowe przyjeżdżają na plac budowy, gdzie montuje się je na przygotowanych wcześniej fun-damentach. Wylanie fundamentów to jedyna „mokra” praca na budowie.
Stal przed korozją chroni powłoka cynkowa. Drobne cięcia można zrobić piłą do cięcia metalu.
Ściana domu zbudowanego w szkielecie stalowym podobnie, jak w „kanadyjczyku” składa się z kilku warstw. Od wewnątrz ściany okłada się płytami gipsowo-kartonowymi, następnie paroizo-lację i wełnę szklaną, na to – wodoodporna płyta wiórowa albo sklejka. Ściany ociepla się styro-pianem grubości od 5 do 8 cm.
Płyty styropianowe powinny mieć specjalne rowki – szczelina między styropianem, a poszy-ciem pozwala na swobodny odpływ wody.
Współczynnik U takiej ściany wynosi od 0,25 do 0,28. Zaletą tego systemu jest szybkość bu-dowy, bowiem dom powstaje w kilka tygodni. Ponadto stal nie pęka, nie gnije, nie kruszy się i nie wypacza, nie nadgryzają jej korniki. Jest niepalna i nie rozprzestrzenia pożaru, co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców takiego domu.
Minusem tej technologii jest natomiast mała znajomość tego systemu wśród społeczeństwa. (e)