Jeżeli wstawiliśmy już mocne drzwi wejściowe, sprawdźmy, czy złodziej nie może się dostać do środka inaczej. Żeby mu to uniemożliwić, wybierzmy odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi.
Okno nie do zdobycia
Żeby utrudniało włamanie, powinno mieć specjalną antywłamaniową szybę i mocne okucia.
Szyby antywłamaniowe wykonane są z kilku warstw szkła, łączonych specjalną folią. Im więcej warstw - tym szyba jest bardziej odporna. Nie szpecą okna i mają ważną zaletę: jeżeli okno się rozbije (np. na skutek przeciągu), odłamki nie rozprysną się na wszystkie strony i nie poranią nas - zawisną na folii.
Okucia. Do większości obecnie produkowanych okien montuje się okucia obwodowe.
Elementem zwiększającym stopień zabezpieczenia okien z takimi okuciami są czopy blokujące (w ramie skrzydła), które po wprowadzeniu w specjalnie ukształtowane zaczepy (w ramie ościeżnicy) uniemożliwiają wyważenie skrzydła okiennego. Stopień zabezpieczenia zależy od ilości
i rozmieszczenia czopów. Inną formą utrudnienia włamania jest wyposażenie okien w klamki zamykane na kluczyk. Dzięki nim podczas naszej nieobecności jedno skrzydło okna może pozostawać uchylone.
Zakratować okno
Najczęściej spotykanym u nas sposobem ochrony okien przed włamaniem są kraty: stałe, rozwierane i rozsuwane. Montuje się je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Zewnętrzne mniej szpecą mieszkanie, ale mogą odciąć domownikom drogę ucieczki w czasie pożaru. Kraty są polecane zwłaszcza wtedy, kiedy okno jest zbyt słabe (nieszczelne futryny, obluzowane okucia i klamki), żeby zamontować w nim folie lub rolety antywłamaniowe.
Do zabezpieczenia można zastosować kraty fantazyjnie wygięte
W budynkach ocieplanych kraty zewnętrzne mogą nie spełniać swej funkcji. Podczas ocieplania montuje się w ścianach (lub na nich) płyty styropianowe, które są miękkie i uniemożliwiają mocne osadzenie kraty.
Wewnętrzne mają dużo więcej zalet:
• Są otwierane lub rozsuwane od strony mieszkania - możemy więc bez problemu wyjrzeć przez okno i wydostać się przez nie w razie pożaru.
• Złodziej zanim będzie mógł dobrać się do wewnętrznej kraty, musi rozbić szybę, a to może już kogoś zaalarmować.
Planując zamontowanie krat pamiętajmy, że musi się na to zgodzić wydział architektury urzędu gminy.
Należy też uważać, żeby po naszej kracie złodzieje nie dostali się do mieszkania sąsiadów mieszkających nad nami.
Zawijana zasłona
Rolety zbudowane są z profili aluminiowych lub PCW tworzących tzw. płaszcz, który nawija się na wał umieszczony w skrzynce rolety. Podciąga się je i opuszcza ręcznie lub za pomocą napędu elektrycznego. Aluminiowe są tak skonstruowane, że pasują do każdego typu futryn - drewnianych, PCW i aluminiowych. Polecane są szczególnie na drzwi i okna balkonowe.
Zaletą rolet jest łatwość naprawy po próbie włamania. Wadą - to, że złodziej łatwo pozna, kiedy nas nie ma w domu (rolety są zaciągnięte). Poza tym, zaciągnięte przez długi czas rolety (np. gdy wyjedziemy na wakacje) pozbawią światła nasze rośliny doniczkowe. Kupując rolety pamiętajmy, że nie wszystkie są antywłamaniowe. Jeśli na takich właśnie nam zależy, dowiedzmy się czy upatrzony model ma atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, potwierdzający jego odporność na włamanie.
Jeśli roleta będzie montowana w oknie już istniejącym, jej skrzynka będzie widoczna we wnęce okiennej. Renesans okiennic
Nie są powszechnie stosowane, ale również mogą utrudniać włamanie. Żeby dobrze spełniały te funkcje należy je wyposażyć w okucia antywłamaniowe utrudniające ich wyważenie.
Okiennice wyposażone w okucia antywłamaniowe trudniej będzie wyważyć
Na rynku są dostępne okiennice jednoskrzydłowe lub wieloskrzydłowe (zwykle składane w harmonijkę) wykonane z drewna bądź z plastiku.
Niewiele firm oferuje okiennice; należy ich szukać w firmach sprzedających okna lub w zakładach stolarskich.
TO WARTO WIEDZIEĆ
• Za kraty proste z prętów grubości 8-10 mm trzeba zapłacić od 100 do 300 zł/mkw. Kraty kute z prętów tej samej grubości kosztują około 350-700 zł/mkw. Wpływ na cenę ma rodzaj użytej stali, grubość i rozstaw prętów oraz zastosowany wzór.
• Za rolety antywłamaniowe trzeba zapłacić od 500 do 1100 zł/mkw. Zwykłe rolety z PCW kosztują od 180 do 250 zł/mkw., a z aluminium od 250-500 zł/mkw.
• Okiennica plastikowa o wymiarach 150 x 150 cm kosztuje około 1000-1400, a z okuciami antywłamaniowymi około 1950 zł.