Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

13 marca 2002 r.
12:53
Edytuj ten wpis

Pod jednym dachem

Autor: Zdjęcie autora (E)
0 0 A A

Wspólnoty mieszkaniowe zaczęły powstawać po wejściu
w życie ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Obecnie funkcjonuje ich w kraju prawie 110 tys. Wejście w życie ustawy o mieszkaniach zakładowych i spółdzielniach mieszkaniowych, stwarzających preferencyjne warunki wykupu "czterech kątów” na własność, będzie sprzyjać powstawaniu następnych wspólnot.

Czym jest wspólnota

Przez wspólnotę należy rozumieć ogół właścicieli lokali w danej nieruchomości; jednym budynku lub kilku, znajdujących się na tej samej działce. Choć wspólnota nie ma osobowości prawnej, nie może nabywać prawa, zaciągać zobowiązań, wnosić sprawy do sądu. Wspólnota nie ma odrębnego majątku; jest on w posiadaniu właścicieli lokali, którzy odpowiadają za zobowiązania wspólnoty do wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej. Wspólnoty nie można założyć. Powstaje ona z mocy prawa w budynku, w którym sprzedano choćby jedno mieszkanie (jest już wtedy dwóch właścicieli: oprócz nabywcy lokalu, podmiot sprzedający, np. gmina). Dotyczy to nie tylko mieszkań, ale również lokali handlowo-usługowych, garaży itp. Mogą być one również własnością skarbu państwa, gminy, spółdzielni mieszkaniowej, spółki prawa handlowego czy osoby fizycznej.

Własność indywidualna i wspólnota

Warunkiem powstania wspólnoty jest odrębną własność lokali mieszkalnych, a także handlowych, usługowych itp. Dochodzi do niej poprzez zawarcie umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego oraz dokonanie wpisu do księgi wieczystej.
We wspólnocie własnością indywidualną jest mieszkanie i pomieszczenia do niego przynależne: garaż, piwnica, strych, wózkownia itp., które niekoniecznie muszą przylegać do mieszkania.
Oprócz tego każdy właściciel-członek wspólnoty ma udział w nieruchomości wspólnej. Informuje o tym odpowiedni zapis w umowie notarialnej i księdze wieczystej.
Współwłasnością właścicieli lokali są: grunt, na którym stoi budynek, klatki schodowe, korytarze, pralnie, suszarnie, pomieszczenia centralnego ogrzewania, elektryczne, itp.

Koszty utrzymania nieruchomości

Członek wspólnoty mieszkaniowej nie płaci ani czynszu, ani kosztów administracyjnych, lecz koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (art. 14 ust. o wł. lok.). Składają się na nie: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, utrzymanie czystości i porządku, opłaty za dostawę energii elektrycznej, cieplnej, gazu, wody, funkcjonowanie windy, wynagrodzenie członków zarządu i zarządcy, ubezpieczenia, podatki. Poszczególni właściciele lokali pokrywają te koszty w ułamkowych częściach, proporcjonalnie do swoich udziałów we współwłasności w nieruchomości wspólnej. O tym, jakie mają płacić zaliczki na poczet kosztów utrzymania, decydują podejmując uchwałę na corocznym zebraniu.
Oprócz zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej właściciele ponoszą koszty utrzymania swoich mieszkań (remontu, dostawy energii, ciepła itp.), rozliczając się bezpośrednio z wykonawcami, dostawcami. Może ich w tym wyręczyć, za określoną opłatą - zarządca.

Zarządcę można odwołać

Duże wspólnoty (więcej niż 7 lokali w budynku) mają obowiązek powierzyć lub wybrać zarząd nieruchomości wspólnej. Powierza się go osobie fizycznej lub prawnej w umowie notarialnej o ustanowieniu odrębnej własności lokali. Wspólnoty, które nie powierzyły zarządu, muszą go wybrać.
Właściciele niezadowoleni z zarządu lub zarządcy mogą go odwołać. Mają też prawo zawiesić działalność zarządu lub któregoś z jego członków.

Pozostałe informacje

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium