Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 marca 2004 r.
17:42
Edytuj ten wpis

Pora roku budząca świat do życia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Wiosna wreszcie zaczęła zaglądać do naszych ogrodów. Wiadomo, że od tego, ile zrobimy teraz, zależy , jak prezentował się będzie nasz ogród do pierwszych jesiennych słot.
Zwykle większość prac możemy przeprowadzić, gdy ziemia rozmarznie na tyle, że umożliwi wegetację roślin.
Przyjemny szum liści
Wiosna to najlepsza pora na sadzenie drzew liściastych. Sadzimy je jak najwcześniej, aby dobrze się ukorzeniły i nie uschły w upalne dni. W marcu powinniśmy częściowo zdjąć zimowe okrycia z krzewów. Należy robić to stopniowo: najpierw usuwamy jedną warstwę i rozluźniamy pozostałe. Rośliny odkrywamy, gdy już dobrze się ociepli, zawsze podczas pochmurnej, deszczowej pogody. Krzewy wrażliwe na silniejsze przymrozki (np. hortensje) odsłaniamy dopiero pod koniec kwietnia. W razie ich nadejścia, rośliny dobrze jest osłonić włókniną.
Wczesna wiosna to także dobry okres na cięcie drzew i krzewów. Aby w pełni uwypuklić walory dekoracyjne, większość drzew i krzewów liściastych należy regularnie ciąć. Niektóre gatunki krzewów wymagają tylko tzw. cięcia minimalnego, które nadaje roślinie harmonijny kształt. Do tej grupy zalicza się, m.in. wawrzynki, kalinę koralową czy leszczynowiec. Te, które tworzą kwiaty na pędach zeszłorocznych, zawiązują paki kwiatowe już na jesieni, dlatego ich cięcie powinno być oszczędne. Należą do nich lilaki (bzy), czy wczesne tawuły. Gatunkiem, który wymaga natomiast silnego wiosennego cięcia jest np. omżyn. Po cięciu rany koniecznie zabezpieczamy odpowiednią maścią.
Iglaste i wrzosowate
Wczesna wiosna to także właściwie jedyny czas, kiedy możemy ciąć żywopłot z roślin iglastych. Robimy to przed rozwinięciem się pąków. Kształtując żywopłot, nadajemy mu zarys trapezu. Patrząc z boku, górna część powinna być znacznie węższa niż dolna. Do dolnych gałęzi dostaje się wówczas więcej słońca, a żywopłot nie ogałaca się u dołu.
Na przedwiośniu, gdy rozmarznie ziemia powinniśmy podlewać rośliny iglaste. Zaczynają one rosnąć bardzo wcześnie, wobec tego powinny mieć wilgotne podłoże.
Oplotą wszystko
Wiosna tniemy także pnącza. U roślin tych cięcie jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Puszczone wolno nie tylko mogą zagłuszyć inne rośliny, ale przede wszystkim nie będą rosły zdrowo, a nawet mogą nie zakwitnąć. Pnącza kwitnące na tegorocznych pędach tniemy wczesną wiosną, natomiast te, które zakwitną na zeszłorocznych nie powinny być wyraźnie cięte przed kwitnieniem.
Królowa kwiatów
Początek wiosny to dla róż najgorszy okres. Jeśli zostały zbyt ciepło przykryte, to zaparują. Jeśli zaś zostały osłonięte słabiej – wówczas mogą przemarznąć, szczególnie podczas zimnych nocy. Atakuje je także choroba zwana rakiem róży.
Podczas słonecznych, ciepłych dni należy je lekko odkryć i wzruszyć kopczyki okrywające dolne części pędów umożliwiając cyrkulację powietrza. Dobrze jest także wyplenić chwasty w ich otoczeniu, a ziemię wyściółkować. Nowo posadzone róże przycinamy bardzo mocno, pozostawiając kilka pąków na pędzie.
Róż nie można ciąć, gdy w nocy są przymrozki. Podczas zabiegu temperatura nie powinna być niższa niż 5 st. C.
Byliny
Następujące po sobie odwilże i mrozy to najgroźniejszy okres także dla bylin ogrodowych. Gdy jest ciepło należy rośliny odkrywać, aby się nie przegrzały, ale osłaniać przy nawrocie zimna. Kiedy na dobre się ociepli, możemy zasilać nawozami rośliny cebulowe. Aby preparaty dobrze wymieszały się z ziemią po zabiegu spulchniamy ją wokół roślin. Kwiecień jest najlepszą porą na przesadzanie i zakup większości bylin.
Byliny o nagich korzeniach sadzimy natychmiast po kupieniu, natomiast rośliny w pojemnikach mogą nieco poczekać. Pod koniec kwietnia przygotowujemy kłącza i cebule roślin, które zimowały w piwnicy. Cebule i bulwy zaprawiamy w specjalnych środkach grzybobójczych lub – w ostateczności zanurzamy je na 15 – 20 min. w 1,5 – procentowym roztworze Kaptanu. Roztwór powinien mieć temperaturę 15–20 st. C.
Rośliny jednoroczne
W marcu do gruntu możemy wysiewać groszek pachnący, maki czy smagliczki. Warto zapamiętać, że rośliny jednoroczne powinno się wysiewać do gruntu na raty w odstępach 10–15 dniowych, aby później dłużej cieszyć się kwitnącymi rabatami. Dzięki temu nie pojawią się na nich puste miejsca, a ogród pozostanie kolorowy. (ELLE)

Pozostałe informacje

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Wielka Sobota rozpoczęła się od groźnego wypadku pod Lublinem. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie
galeria

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium