Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 marca 2004 r.
17:42
Edytuj ten wpis

Pora roku budząca świat do życia

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Wiosna wreszcie zaczęła zaglądać do naszych ogrodów. Wiadomo, że od tego, ile zrobimy teraz, zależy , jak prezentował się będzie nasz ogród do pierwszych jesiennych słot.
Zwykle większość prac możemy przeprowadzić, gdy ziemia rozmarznie na tyle, że umożliwi wegetację roślin.
Przyjemny szum liści
Wiosna to najlepsza pora na sadzenie drzew liściastych. Sadzimy je jak najwcześniej, aby dobrze się ukorzeniły i nie uschły w upalne dni. W marcu powinniśmy częściowo zdjąć zimowe okrycia z krzewów. Należy robić to stopniowo: najpierw usuwamy jedną warstwę i rozluźniamy pozostałe. Rośliny odkrywamy, gdy już dobrze się ociepli, zawsze podczas pochmurnej, deszczowej pogody. Krzewy wrażliwe na silniejsze przymrozki (np. hortensje) odsłaniamy dopiero pod koniec kwietnia. W razie ich nadejścia, rośliny dobrze jest osłonić włókniną.
Wczesna wiosna to także dobry okres na cięcie drzew i krzewów. Aby w pełni uwypuklić walory dekoracyjne, większość drzew i krzewów liściastych należy regularnie ciąć. Niektóre gatunki krzewów wymagają tylko tzw. cięcia minimalnego, które nadaje roślinie harmonijny kształt. Do tej grupy zalicza się, m.in. wawrzynki, kalinę koralową czy leszczynowiec. Te, które tworzą kwiaty na pędach zeszłorocznych, zawiązują paki kwiatowe już na jesieni, dlatego ich cięcie powinno być oszczędne. Należą do nich lilaki (bzy), czy wczesne tawuły. Gatunkiem, który wymaga natomiast silnego wiosennego cięcia jest np. omżyn. Po cięciu rany koniecznie zabezpieczamy odpowiednią maścią.
Iglaste i wrzosowate
Wczesna wiosna to także właściwie jedyny czas, kiedy możemy ciąć żywopłot z roślin iglastych. Robimy to przed rozwinięciem się pąków. Kształtując żywopłot, nadajemy mu zarys trapezu. Patrząc z boku, górna część powinna być znacznie węższa niż dolna. Do dolnych gałęzi dostaje się wówczas więcej słońca, a żywopłot nie ogałaca się u dołu.
Na przedwiośniu, gdy rozmarznie ziemia powinniśmy podlewać rośliny iglaste. Zaczynają one rosnąć bardzo wcześnie, wobec tego powinny mieć wilgotne podłoże.
Oplotą wszystko
Wiosna tniemy także pnącza. U roślin tych cięcie jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Puszczone wolno nie tylko mogą zagłuszyć inne rośliny, ale przede wszystkim nie będą rosły zdrowo, a nawet mogą nie zakwitnąć. Pnącza kwitnące na tegorocznych pędach tniemy wczesną wiosną, natomiast te, które zakwitną na zeszłorocznych nie powinny być wyraźnie cięte przed kwitnieniem.
Królowa kwiatów
Początek wiosny to dla róż najgorszy okres. Jeśli zostały zbyt ciepło przykryte, to zaparują. Jeśli zaś zostały osłonięte słabiej – wówczas mogą przemarznąć, szczególnie podczas zimnych nocy. Atakuje je także choroba zwana rakiem róży.
Podczas słonecznych, ciepłych dni należy je lekko odkryć i wzruszyć kopczyki okrywające dolne części pędów umożliwiając cyrkulację powietrza. Dobrze jest także wyplenić chwasty w ich otoczeniu, a ziemię wyściółkować. Nowo posadzone róże przycinamy bardzo mocno, pozostawiając kilka pąków na pędzie.
Róż nie można ciąć, gdy w nocy są przymrozki. Podczas zabiegu temperatura nie powinna być niższa niż 5 st. C.
Byliny
Następujące po sobie odwilże i mrozy to najgroźniejszy okres także dla bylin ogrodowych. Gdy jest ciepło należy rośliny odkrywać, aby się nie przegrzały, ale osłaniać przy nawrocie zimna. Kiedy na dobre się ociepli, możemy zasilać nawozami rośliny cebulowe. Aby preparaty dobrze wymieszały się z ziemią po zabiegu spulchniamy ją wokół roślin. Kwiecień jest najlepszą porą na przesadzanie i zakup większości bylin.
Byliny o nagich korzeniach sadzimy natychmiast po kupieniu, natomiast rośliny w pojemnikach mogą nieco poczekać. Pod koniec kwietnia przygotowujemy kłącza i cebule roślin, które zimowały w piwnicy. Cebule i bulwy zaprawiamy w specjalnych środkach grzybobójczych lub – w ostateczności zanurzamy je na 15 – 20 min. w 1,5 – procentowym roztworze Kaptanu. Roztwór powinien mieć temperaturę 15–20 st. C.
Rośliny jednoroczne
W marcu do gruntu możemy wysiewać groszek pachnący, maki czy smagliczki. Warto zapamiętać, że rośliny jednoroczne powinno się wysiewać do gruntu na raty w odstępach 10–15 dniowych, aby później dłużej cieszyć się kwitnącymi rabatami. Dzięki temu nie pojawią się na nich puste miejsca, a ogród pozostanie kolorowy. (ELLE)

Pozostałe informacje

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Trwa gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024

Najlepsi nagrodzeni. Trwa gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!