Obecnie na rynku są dobrej jakości okna z drewna, PCV czy aluminium. Takie szczelne okna wstawione w miejsce starych drewnianych, oprócz korzystnej ochrony przed utratą ciepła z budynku i poprawą izolacyjności akustycznej, lecz bez rozwiązania problemu nawiewu świeżego powietrza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, jak i dla konstrukcji samego budynku.
Po pewnym czasie w takich mieszkaniach robi się duszno, a powietrze staje się bardzo wilgotne. Zdarza się, że na ścianach zewnętrznych pojawia się zaciek skroplinowy lub pleśń. Jak stwierdzają właściciele takich lokali dochodzi do słabnięcia a nawet czasami zaniku naturalnego ciągu w kanałach spalinowych. Jednym z minusów ujawniającym się już w trakcie użytkowania jest dosyć często spotykane odwrócenie kierunku przepływu gazów w kanale spalinowym piecyka gazowego po włączeniu elektrycznego wyciągu w okapach kuchennych. Trujący tlenek węgla jest niebezpieczny dla lokatorów.
Oczywiście sytuacjom takim można przeciwdziałać otwierając okno i wietrząc pomieszczenie. Podczas takiego wietrzenia powstają straty sięgające do 50 proc. całości strat cieplnych.
Problem ten natomiast może rozwiązać coraz powszechniejsze stosowanie przezroczystych nawiewników, powietrza montowanych w szybie okna. Wycina się po prostu w szybie okrągły otwór i wstawia się estetycznie uszczelniony nawiewnik. Można także czasami kupić już gotową nową szybę w komplecie z listwowym nawiewnikiem.
Systemy wentylacji większości budynków w Polsce, przy wymianie starych okien na nowe, zmuszają wręcz do stosowania nawiewników okiennych. Często, chociaż na razie nie zdajemy sobie z tego sprawy ratują one nasze zdrowie. Takie wietrzenie ma również duże znaczenie przy ochronie budynku przed wilgocią. Dzięki takim nawiewnikom wilgoć stale wytwarzana w budynku może być bez trudu odprowadzana na zewnątrz. Odpowiednie dozowanie wietrzenia za pomocą nawiewników z kontrolowanym przepływem powietrza pozwala na obniżenie zapotrzebowania na energię. (EK)