Z jakiego drewna
Wytrzymałość parkietu zależy głównie od twardości drewna, z jakiego wykonane są klepki. Spośród krajowych materiałów najlepszymi surowcami wykorzystywanymi do wyrobu parkietu jest drewno buku, dębu, jesionu i grabu. Ze względu na dużą wytrzymałość i odporność na ścieranie można takie klepki układać w pomieszczeniach o natężonym ruchu, jak na przykład w pokoju dziennym lub holu. W sypialni lub pokoju do pracy dobrze zda egzamin parkiet z drewna sosnowego, świerkowego, modrzewiowego czy brzozowego.
Interesująca barwa i rysunek słoi i drewna drzew owocowych (czereśni, wiśni, orzecha, jabłoni czy gruszy) sprawiły, iż stały się one również surowcem do produkcji parkietu.
W ostatnich latach na naszym rynku pojawiły się również parkiety wykonane z drewna drzew egzotycznych (badi, iroko, heban, balsa, itp.).
Bardzo często - dla uzyskania ciekawszych efektów dekoracyjnych - układa się na podłodze deszczułki wykonane z różnych gatunków drewna.
Nie mokry i nie suchy
Sprawą niezwykle ważną przy zakupie deszczułek parkietowych jest zwrócenie uwagi na ich wilgotność. Gdy klepki są zbyt wilgotne, po ułożeniu mogą powstawać między nimi szczeliny. Gdy natomiast parkiet jest zbyt suchy, po ułożeniu na skutek nabrania wilgoci z otocznia - może się wypaczyć i odkleić od podłoża. Aby uniknąć jednego lub drugiego niebezpieczeństwa, warto pomyśleć o leżakowaniu zakupionych wcześniej klepek. Pozostawione w pomieszczeniu, w którym mają być ułożone na okres 2-3 miesięcy nabiorą odpowiedniej wilgotności. Gdy są ku temu warunki, deszczułki należy luźno rozrzucić na podłodze.
W jodełkę, cegiełkę...
Deszczułki parkietowe układane są w mniej lub bardziej skomplikowane wzory. Najbardziej rozpowszechniona jest jodełka (pojedyncza lub podwójna). Wzór ten nie jest łatwy do ułożenia dla amatora, dlatego lepiej zlecić to fachowcowi. Prostsze do wykonania są wzory: kwadraty lub cegiełki (tzw. parkiet angielski). Do kwadratów nadają się najlepiej deszczułki krótkie, natomiast do cegiełek - klepki szerokie i długie (tylko prawe lub lewe). Często - dla podniesienia atrakcyjności podłogi - łączy się ze sobą różne wzory.