– Oświetlenie mieszkania jest indywidualną sprawą każdego użytkownika, jednak dobrze jest przed zakupem zasięgnąć porady u specjalisty. Za tym, że jest to potrzebne przemawia fakt, że ustawienie światła i jego moc wpływa na postrzeganie wnętrza.
* Nadrzędnym celem oświetlenia jest zapewnienie widoczności, kolejnym zaś tworzenie odpowiedniego klimatu. Dlatego przed zakupem trzeba wiedzieć czego od niego oczekujemy i ile możemy przeznaczyć środków. Pomoże to ustalić między innymi ilość i moc poszczególnych punktów oraz wybrać odpowiednie modele.
* Tradycyjnie w naszym wielorodzinnym budownictwie dominującym schematem jest wisząca lampa sufitowa oraz wspomagająca ją najczęściej przy fotelu stojąca, natomiast w sypialni i kącikach do pracy dodatkowo małe lampki biurowe lub stołowe. Od pewnego czasu następuje zmiana. Młodzi i właściciele domków jednorodzinnych wybierają wielopunktowe oświetlenie halogenowe i częściej montują kinkiety oraz plafony.
Te ostatnie pomyślane były jako oświetlenie w niższych pomieszczeniach, gdzie z powodzeniem zastępują lampy wiszące. Często także instalowane są one w łazienkach. Dodatkową zaletą jest ich wielkość - w zależności od potrzeb można kupować plafony na jedną lub więcej żarówek Natomiast we wnękach, niszach i ścianach dobrze spisują się boczne kinkiety.
* Ze względu na bezpieczeństwo szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie łazienki. Najbardziej przydatne są tutaj instalacje halogenowe o napięciu 12 V. Dają one wystarczającą ilość światła, a jednocześnie w razie przebicia lub uszkodzenia instalacji nie stanowią zagrożenia dla życia.
* W pomieszczeniach, gdzie światło pali się dłużej ekonomicznej jest zastosować żarówki energooszczędne. Należy przedtem sprawdzić czy będą ona pasować do starej lampy. Większość z nich posiada klosze nie przystosowane do nieco innych gabarytów nowej generacji żarówek.
Wiele firm oświetleniowych produkuje całe serie wyrobów, przeznaczonych do wystroju całego mieszkania lub budynku. (zk)