Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

17 grudnia 2003 r.
15:38
Edytuj ten wpis

Uratowane ciepło

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wzrost kosztów energii potrzebnej do ogrzewania mieszkań zmusił nas do budowy domów z materiałów ograniczających straty ciepła, do stosowania szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej.
Obecnie blisko połowa zużywanej energii przeznaczana jest do ogrzewania powietrza, dopły-wającego dzięki sprawnej wentylacji, z zewnątrz. Trwają dalsze poszukiwania możliwości zaosz-czędzenia niezbędnej do tego energii. Najbardziej skutecznym sposobem ograniczenia jej zużycia do ogrzewania pomieszczeń jest odzyskiwanie ciepła z wydalanego na zewnątrz powietrza. A możliwość taką daje zainstalowanie kompletnego systemu wentylacji nawiewno – wywiewnej dla domów jednorodzinnych, który oferuje już wiele specjalistycznych firm. Ich cena zaczyna się już od około 3000 zł.
„Serce” systemu
Podstawowym elementem – „sercem” wentylacji z odzyskiem ciepła jest niewielka centrala wentylacyjna. Jest wyposażona w dwa identyczne wentylatory: nawiewny i wyciągowy, na-grzewnice świeżego powietrza, filtry i krzyżowy wymiennik ciepła tzw. rekuperator. Przez wy-miennik przepływa zarówno powietrze ciepłe – wyciągane z pomieszczeń, jak i zimne – pobierane z dworu. A płynie kanalikami usytuowanymi między metalowymi, równoległe ułożo-nymi płytkami. Kanaliki poprowadzone są w ten sposób, że w jednym ich rzędzie płynie ciepłe powietrze, a przez rząd następny – zimne. Przenikające przez płyty ciepło odzyskiwane z usuwanego powietrza ogrzewa powietrze nawiewane. Dodatkowym źródłem ciepła jest wykra-plająca się na ściankach wymiennika para wodna (później skropliny są odprowadzane cienką rurką z tworzywa do kanalizacji).
Centrala wentylacyjna – w zależności od kubatury domu – może być wyposażona w więcej niż jeden wymiennik ciepła, co pozwala na odzyskiwanie większej ilości energii zawartej w wywie-wanym powietrzu.
Centralne położenie
Centrala powinna być zainstalowana w środkowej części domu, w pomieszczeniu, w którym nie będą przebywać ludzie. Jej pracy towarzyszy zwykle pewien szum, który może przeszkadzać domownikom. Zazwyczaj centrale umieszcza się na strychu. Poza tym dobrze wybrane dla niej miejsce może ograniczyć długość poziomych odcinków przewodów wentylacyjnych, z którymi jest połączona. Część kanałów służy do rozprowadzania świeżego powietrza do tzw. pomieszczeń czystych (salon, sypialnia), a część do wyciągania powietrza z tzw. pomieszczeń brudnych (kuch-nia, łazienka, w.c., spiżarnia, garderoba). Natomiast przepływ powietrza z pomieszczeń czystych do brudnych odbywa się przez szczeliny pod drzwiami lub wykonane w nich lub ścianie specjalne otwory.
Miejsce dla rur
Sieć kanałów wentylacyjnych zbudowanych z rur aluminiowych o średnicy 10–25 cm (zaizo-lowanych termicznie wełną mineralną) zajmuje sporo miejsca i ze względów estetycznych po-winna być ukryta. Natomiast rur o mniejszym przekroju nie powinno się stosować, bo powodowałyby one wzrost tzw. oporu przepływu, spadek wydajności systemu oraz hałaśliwą pracę instalacji. Dlatego system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła powinien zostać zaplanowany w fazie projektowania budowy lub przebudowy domu.
Konieczna regulacja
Dla zapewnienia prawidłowej pracy urządzenia konieczne jest wyregulowanie instalacji tak, aby nawiewana była taka sama ilość powietrza, jaka jest wydalana i było ono odpowiednio roz-dzielane do poszczególnych pomieszczeń. Regulacji dokonuje się poprzez wkręcanie lub wykrę-canie obrotowych talerzyków znajdujących się w zaworach powietrznych na końcach kanałów wentylacyjnych, jedynej widocznej części systemu. Po wyregulowaniu instalacji przez fachow-ców nie można już talerzyków wkręcać, ani wykręcać, gdyż zakłóciłoby to prace centrali wenty-lacyjnej.
Otwory, przez które jest zasysane świeże powietrze (tzw. czerpnia) i usuwane (tzw. wyrzutnia) powinny się znajdować w pewnej odległości od siebie, na przykład na strychu i w piwnicy. Cho-dzi o zlikwidowanie możliwości powtórnego zassania przez wentylator nawiewny usuwanego powietrza.
Sterowanie wydajnością
Centrala wentylacyjna może mieć dwa tryby pracy, umożliwiające regulację wydajności. Za-miany trybu następują automatycznie dzięki umieszczonym w łazienkach i toaletach czujnikom wilgotności tzw. higrostatom. (e)

Pozostałe informacje

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium