W powszechnej opinii na budowę domu mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni. Czy to prawda?
Decydując się na budowę domu, musimy się przygotować na wiele kłopotliwych i czasochłonnych zajęć, możliwych do uniknięcia podczas zakupu gotowego mieszkania.
Znalezienie projektu, uzyskanie pozwoleń, wybór i nadzór wykonawców – to tylko część przystanków w długiej drodze do własnego lokum. Jednocześnie własny dom gwarantuje komfort, o jakim w bloku możemy tylko pomarzyć.
Główną przeszkodą w zdobyciu nieruchomości bywają najczęściej pieniądze. W przypadku domu dodatkowe koszty poniesiemy przy zakupie działki, czy też opłacając niezbędne pozwolenia. Musimy również pamiętać, że średni czas budowy lokalu jednorodzinnego w Polsce wynosi 2 lata.
Czy możliwa jest redukcja wydatków związanych z postawieniem budynku mieszkalnego? Zasadniczo tak, jeżeli tylko skorzystamy z pomocy współczesnej techniki.
– Wiele lat temu Skandynawowie opracowali metodę stawiania domów z gotowych elementów. Były one trwalsze, ich budowa trwała krócej, a, co najważniejsze, ich cena była niższa o około 30 proc. od analogicznych budynków konwencjonalnych – mówi Sylwester Jankowski, prezes zarządu firmy Tektum, realizującej budowę "skandynawskich” domów w Polsce.
– Dziś wiele budynków socjalnych, takich jak szkoły czy wielopiętrowe sale koncertowe, powstaje przy użyciu technologii modułowej. Gminy dotują ich budowę, ponieważ wiedzą, że są przyjazne środowisku. I, co ważniejsze, tańsze.
Źródło: Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance, Styczeń 2010r. Koszt wyliczony ze średniej ceny ofertowej na rynku wtórnym za m2 we Wrocławiu (6908 zł/m2)