Kiedy stajemy przed wyborem stolarki okiennej, najczęściej myślimy o ciepłych i dużych przeszkleniach do salonu czy sypialni. Mniej uwagi poświęcamy tym, które znajdą się w kuchni lub łazience. Jest to jednak decyzja, która wpłynie na komfort użytkowania tych pomieszczeń.
Kuchnia to miejsce, które ze względu na swój charakter, potrzebuje dużej liczby punktów świetlnych – przy blacie roboczym, nad kuchenką czy przy stole. Okno kuchenne stanowi więc w głównej mierze dodatkowe źródło światła.
- Jeśli planujemy budowę domu, okno kuchenne warto zaplanować na wysokości blatu lub zlewu, bo tam potrzebujemy najwięcej światła do pracy. W domach wielorodzinnych to zastana lokalizacja okna powinna wyznaczyć projekt całej kuchni – radzi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux. - Ważne jest, aby okno ułatwiało nam codzienne obowiązki i dodatkowo wpływało na estetykę pomieszczenia. Zbyt duże przeszklenie może wyglądać efektownie, ale może też zająć miejsce przeznaczone na przykład na dodatkowe górne szafki – dodaje ekspert.
Okna aluminiowe najlepiej sprawdzą się we wnętrzu nowoczesnym czy w domach pasywnych. Pozwalają na szeroki wybór kolorów z palety RAL czy nawet imitację drewna. Okna oparte na systemach PCV radzą sobie ze wszystkimi niekorzystnymi czynnikami, jakie czekają na nas w kuchni, a jednocześnie mają najbardziej korzystną cenę. Są łatwe w eksploatacji i utrzymaniu w czystości. Dostępne są w wielu wzorach oraz kolorach, dopasowując się do kuchni klasycznej, jak i nowoczesnej.
Kuchnia to pomieszczenie, w którym mamy do czynienia z duża ilością wilgoci i pary wodnej. Z tego powodu bardzo ważne jest zapewnienie właściwej wentylacji. Regularne korzystanie z okapu kuchennego z pewnością pomoże nie tylko w niwelowaniu niepożądanych zapachów.
- Należy jednak pamiętać o odpowiednim wietrzeniu kuchni – zwłaszcza, jeżeli często gotujemy i pieczemy - mówi Rafał Buczek. - Nowoczesne okna gwarantują wysoką szczelność. Poza samodzielnym kontrolowaniem wymiany powietrza, warto zastanowić się nad dodatkowymi udogodnieniami.
Nawiewniki umożliwią wymianę powietrza przy zamkniętych oknach przez dwa małe pojedyncze nawiewniki umieszczone pomiędzy ościeżnicą a ramą skrzydeł.
Okno w łazience
Z pewnością ogromnym atutem łazienek, w których znajduje się okno, jest możliwość ich szybkiego wywietrzenia. Systemy wentylacji mogą sobie nie poradzić z redukcją dużej ilości pary wodnej, zbierającej się podczas długich i gorących kąpieli czy pryszniców. Gromadząca się wtedy para może przyczynić się do powstania trudnych do usunięcia i niebezpiecznych dla zdrowia grzybów. Często jednak projekty łazienek nie przekraczają 8-10mkw, przez co trudno je zagospodarować. Warto jednak zdecydować się na montaż choćby niewielkiego okna zamontowanego bliżej sufitu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza stanowi bowiem niezwykle istotny element w każdej łazience.
- Często podczas dyskusji na temat stolarki okiennej w łazience - obok argumentów dotyczących cyrkulacji - pojawiają się zarzuty o brak prywatności. Współczesna technologia jest w stanie szybko rozwiać wszelkie wątpliwości. Mając duży metraż łazienki, w którym zmieści się pełnowymiarowe okno, możemy zdecydować się na montaż rolet wewnętrznych lub zewnętrznych, które zagwarantują nam intymność podczas codziennych czynności, a jednocześnie staną się dodatkową dekoracją okna. Właściciele okien łazienkowych mogą także wybrać szybę ornamentową, która skutecznie zakryje nas przed wzrokiem sąsiadów, dostarczając wystarczającą ilość naturalnego światła do środka pomieszczenia – dodaje Rafał Buczek.
Okna w kuchni i łazience muszą spełniać takie same wymagania, jak w pozostałych pomieszczeniach. Warto więc zwracać uwagę na rozwiązania ciepłe, funkcjonalne i gwarantujące bezpieczeństwo. Dodatkowo, wybierając okna do łazienek czy kuchni, warto zdecydować się na dodatkowe udogodnienia zapewniające mikrowentylację.