Trudno bez niej wyobrazić sobie wypoczynek popołudniowy, spotkanie rodzinne i towarzyskie. Współczesne kanapy są tak różnorodne, że można je dopasować do każdego wnętrza.
Decydując się na zakup kanapy trzeba brać pod uwagę, do jakiego pomieszczenia zamierzamy ją wstawić i jakie ma być jej przeznaczenie. W małych mieszkaniach bardzo praktyczne są kana-py rozkładane, które w nocy zamieniają się w miejsce do spania, a w dzień do siedzenia. Naj-prostsze to tak zwane wersalki, które w sklepach meblarskich są często trudno spotykane. Skła-dają się z dwóch części połączonych za pomocą specjalnej dźwigni. Głęboki pojemnik służy do przechowywania pościeli. Klasyczną wersalkę najlepiej – zamówić u fachowca. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru obicia. W sklepach nie brakuje ładnych i niedrogich materiałów obiciowych. Wśród nich są wzorzyste żakardy, naturalny len lub bawełna. Nadal bardzo modna jest naturalna lub sztuczna skóra. Stosuje się ją jako materiał obiciowy w droższych meblach.
Żeby ochronić kanapy przed wchłanianiem różnych cieczy wykorzystuje się specjalne środki impregnacyjne. Pełnią one nie tylko funkcję ochronną, ale sprawiają, że materiały trudniej ulegają innym zabrudzeniom. Dodatkową ochroną mogą być specjalne pokrowce.
Dobra konstrukcja
Każda kanapa musi mieć solidną konstrukcję. To od niej w dużej mierze zależy bezpieczeń-stwo użytkowników. Aż strach pomyśleć, co by się stało gdyby kilka osób usiadło na kanapie o słabej ramie. Z reguły konstrukcje, na których opiera się siedzisko wykonywane są z litego drew-na lub metalu. W droższych modelach na pasach tapicerskich montuje się sprężyny, w tańszych stosuje się same pasy. Siedzenia i oparcia muszą być miękkie i wygodne. Wypełnia się je specjal-ną pianką, lub puchem albo gąbką. To sprawia, że siedzisko i oparcie z łatwością dopasuje się do ciała człowieka.
Wzory i kolory
Najmodniejsze są kanapy nawiązujące kolorystyką i kształtami do lat pięćdziesiątych. Charak-teryzują je obłe kształty i jednobarwna kolorystyka. Kanapy opierają się na drewnianych lub metalowych nóżkach. Mają one kształt kwadratów, prostokątów, stożków lub są zakończone okrągłymi podstawkami. Nie brakuje również modeli, które stawia się bezpośrednio na podłodze.
W odróżnieniu od wzorów proponowanych w latach osiemdziesiątych współczesne kanapy są wygodne, estetyczne, funkcjonalne. Zakup kanapy lub sofy to spory wydatek. Zanim wydamy pieniądze warto się zastanowić, jakie ma być jej przeznaczenie. Tym bardziej, że ma nam prze-cież służyć przynajmniej przez kilka lat. (ELLE)
Tapicerka
Nie do zdarcia:
Skóra naturalna; różne rodzaje mikrowłókien (tkaniny syntetyczne, odporne na zabrudzenia, przepuszczające powietrze), tzw. floki (tkaniny mające dwie warstwy, dzięki którym kurz nie przenika do wnętrza kanapy).
Mocna:
Tkaniny żakardowe, szenile (mają supełki i mogą się zaciągać), adamaszki, atłasy, aksamity, welury, plusz, materiały skóropodobne.
Mniej trwała:
Cienkie tkaniny z włókien naturalnych (np. surówki lniane)
A jeśli pokrowiec, czyli tapicerka zdejmowana...
...warto go rozpiąć jeszcze w sklepie i sprawdzić, czym jest okryte wypełnienie siedziska, poduch i oparcia. Zdarza się, że nie jest w ogóle osłonięte lub przykrywa je flizeliną bądź lniane czy bawełniane płótno. Najsłabsza, czyli najbardziej podatna na zniszczenie jest flizelina.
Kanapa z pokrowcami to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli w domu są małe dzieci, zwierzęta lub jeśli lubimy obicia w jasnych kolorach.