* Najczęściej produkowane są z litego drewna, płyty MDF, okleinowanej płyty meblowej, a nawet metalu.
* Meble szklane, ze sklejki lub innych delikatniejszych materiałów lepiej przeznaczyć na deko-racje. Nie znaczy to, że nie mogą się na nich znaleźć książki czy porcelana, ale nie powinny zajmować całej powierzchni półek.
* Z uwagi na bezpieczeństwo (niezależnie od obciążenia) od góry trzeba je przytwierdzić do ściany odpowiednimi zaczepami meblowymi. Można wtedy dokupować nadstawki i zabudowy-wać ściany aż po sufit. Nadstawki umieszcza się na bolcach mocowanych pionowo w górnych krawędziach regału i przytwierdza się do ścian. Im wyższy jest regał, tym mocniejszych wymaga mocowań.
* Na tzw. regałach bibliotecznych można trzymać książki (układając najcięższe i największe na dole), kolekcje porcelany, szkła i innych cięższych przedmiotów. Ich standardowa szerokość – 60 lub 80 cm, a maksymalnie wysokość – 210 cm.
* Regały są meblami pojemnymi można w nich schować wszystko. Ale wybierając te klasycz-ne, urządzamy pokój „na zawsze”. Trudno je dzielić i rozstawiać w różnych częściach domu.
* Bardzo wygodne są regały modułowe. Mając takie możemy decydować, jakie elementy ku-pić, a gdy trzeba możemy też zmieniać konfigurację.