Już w środę egzamin gimnazjalny. Jakie tematy mają się znaleźć na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym?
Egzamin gimnazjalny 2018. Przecieki tematów?
– Od kilku dni mówi się, że tematy wyciekły i po internecie krążą informacje o lekturach, które warto powtórzyć – mówi Ania z jednego z lubelskich gimnazjów. – Oczywiście czytając takie informacje człowiek nie ma pewności, czy warto w to wierzyć. W poprzednich latach przecieki nie potwierdziły się. Ale mimo to, jak ktoś pisze żeby powtórzyć to powtarzam, bo wolę poświęcić kilka minut niż pluć sobie potem w brodę, że tego nie zrobiłam.
Język polski i lektury
„Kamienie na szaniec” Kamińskiego, Mickiewicz, wiersze Baczyńskiego i „Ziele na kraterze” Wańkowicza – to lektury, które według gimnazjalistów z Lubelszczyzny warto powtórzyć przed zbliżającym się egzaminem. Zmagania o zdobycie jak największej liczby punktów rozpoczną się już w środę. Jest się o co bić, bo wynik otwiera drogę do wymarzonej szkoły średniej.
W pierwszym dniu uczniowie zmierzą się z częścią humanistyczną egzaminu – historią i wiedzą o społeczeństwie oraz językiem polskim.
– Obstawiam, że będzie rozprawka w jakiś sposób związana z Żołnierzami Wyklętymi. To teraz bardzo modny temat. Dlatego powtarzam wszystko, co łączy się z patriotyzmem i walką o ojczyznę – mówi Aleksandra, uczennica Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie.
– Mamy stulecie niepodległości więc na polskim na pewno pojawią się wątki patriotyczne – przewiduje Robert Matejek, gimnazjalista z Zamościa. – To dla mnie też podpowiedź, jeśli chodzi o historię. Piłsudskiego i Legiony powtarzam w sposób szczególny.
Matematyka
W czwartek, 19 kwietnia, gimnazjaliści zmierzą się z egzaminem z przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki. A tam „przecieków” już nie ma. Pojawić może się wszystko. Jak pokazują statystyki, nastolatkom najwięcej problemów sprawia właśnie część matematyczna. Jak zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku?
– Czasu na naukę zostało już niewiele. Trudno powtórzyć materiał z trzech lat w zaledwie kilka dni – przyznaje Marta Więcławska, nauczyciel MathRiders. – Trzeba skupić się przede wszystkim na rozwiązywaniu arkuszy z poprzednich lat oraz innych dostępnych egzaminach przygotowanych specjalnie dla gimnazjalistów. Dzięki rozwiązywaniu testów przed egzaminem zweryfikujemy luki w wiedzy oraz przekonamy się, które z działów warto sobie przypomnieć i powtórzyć jeszcze raz. Rozwiązując przykładowe zadania egzaminacyjne wykorzystujemy wiedzę teoretyczną w praktyce. Możemy też oswoić się ze specyficzną formułą sprawdzianu. Z moich obserwacji wynika również, że niezwykle ważne jest rozwiązywanie testów w całości, bez zbędnych przerw. Zwracam na to uwagę, ponieważ wielu nastolatków ma problemy z koncentracją przez dłuższy czas.
20 kwietnia przed gimnazjalistami ostatni dzień egzaminu – język obcy nowożytny. Zdecydowana większość z nich zmierzy się z angielskim.
Wyniki zostaną ogłoszone 16 czerwca.
Tegoroczny egzamin gimnazjalny będzie przedostatnim takim testem. W przyszłym roku zdawać będą go ostatni uczniowie wygaszanych gimnazjów.