Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

24 lipca 2020 r.
7:55

Lublin: Licealiści chodzili do szkoły widmo. Prowadziła kursy dla młodzieży i znowu rekrutuje

1 0 A A

Alternatywne Liceum. Nowość! Rekrutacja już trwa – bilbordy z takimi m.in. napisami rozwiesiło w Lublinie Centrum Edukacji Montessori. Licealiści uczęszczali do tej placówki już w tamtym roku szkolnym, ale wtedy liceum… nie działało

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że rozpoczyna się nabór do Alternatywnego Liceum i Technikum przy Centrum Edukacji Montessori lubelskie media informowały w lipcu ubiegłego roku.

– W Alternatywnym Liceum umożliwiamy realizację dowolnie wybranych rozszerzeń i dajemy możliwość kształcenia się we wskazanych przez ucznia kierunkach – mówiła nam wtedy Iwona Łukasiewicz, twórczyni Centrum Edukacji Montessori w Lublinie. - W Alternatywnym Technikum zdobywać będzie można zawód technika obsługi turystycznej, technika architektury krajobrazu i asystenta kierownika produkcji telewizyjnej i filmowej. Priorytetem są nowe technologie, informatyka, komunikacja w sieci, znajomość współczesnych programów i systemów komputerowych, w tym artystycznych (grafika komputerowa, obróbka dźwięku, tworzenie filmów), programowanie i znajomość działania sztucznej inteligencji. 

Od września naukę w szkole rozpoczął m.in. Piotr, absolwent podstawówki kształcącej metodą Marii Montessori z Warszawy.

Zapisała, nie sprawdziła

- Przeprowadziliśmy się wtedy do Lublina i wybraliśmy szkołę, która realizować miała program, z którego byliśmy bardzo zadowoleni – opowiada mama Piotra.

Kobieta przyznaje, że przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły nie sprawdziła, czy działa ona legalnie. Nie przypuszczała, że oficjalnie może być prowadzona rekrutacja do instytucji, która nie może funkcjonować. – Dopiero w październiku podczas rozmowy z właścicielką i dyrektorem szkoły dowiedziałam się, że placówka nie ma pozwolenia na prowadzenie działalności oświatowej w zakresie liceum. Usłyszałam, że stało się tak, bo „urzędnik się na nich uwziął”.

Subwencji też brak

- 3 września 2019 r. wpłynęło zgłoszenie o wpis Niepublicznego Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez Miasto Lublin. 11 września miasto wezwało wnioskodawcę do uzupełnienia dokumentacji wymaganej przepisami ustawy Prawo oświatowe. Dokumentacja nie została dostarczona w wyznaczonym terminie, w związku z czym, 7 listopada wydana została decyzja o odmowie wpisu szkoły do ewidencji – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. - Po 7 listopada 2019 roku do dnia dzisiejszego, urząd nie otrzymał ponownego wniosku o wpis Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego do prowadzonej przez miasto ewidencji szkół. W związku z tym, że szkoła nie była wpisana do ewidencji, czyli według prawa nie istniała. Miasto nie przekazywało subwencji oświatowej.

Jak relacjonuje nasza rozmówczyni szkoła funkcjonowała.

Formalnie i praktycznie

Padła jednak propozycja, aby uczniowie (mowa o ok. 7 osobach – red.) formalnie rozpoczęli tzw. nauczanie domowe w szkole im. Gostyńskiego i tam zaliczali egzaminy roczne. Ale codziennie przychodzili na lekcje w budynku Liceum Alternatywnego.

- Rzeczywiście, zgłosiła się do mnie grupa rodziców, która zapisała dzieci do nas na tzw. nauczanie domowe. Dowiedziałem się od nich, że ich szkoła nie otrzymała uprawnień do funkcjonowania – przyznaje Michał Bobrzyński, właściciel Prywatnego Katolickiego Liceum im. ks. K. Gostyńskiego.

Sprawy rekrutowania uczniów przed otrzymaniem pozwoleń komentować nie chce. Przyznaje jednak, że w maju większość uczniów egzaminy zaliczyła. Będą jednak „dwie, trzy poprawki”.

- Liceum Alternatywne okazało się szkołą, która do tej pory nie otrzymała pozwolenia na działalność oświatową, a pomimo to funkcjonowała wprowadzając zainteresowanych w błąd – uważa nasza rozmówczyni. – Otrzymywałam wezwania do zapłaty czesnego. Syn dostał też oceny śródroczne. Zastrzeżenia mam również do poziomu świadczonych usług. Ciągle słyszałam, że mają dobrych nauczycieli i syn nie potrzebuje np. korepetycji. W rzeczywistości okazało się, że egzaminy poszły mu bardzo źle. Część zdał tylko dlatego, że dobrze uczył się w podstawówce i pamiętał opanowany wtedy materiał – tłumaczy mama Piotra.

Imię ucznia zostało zmienione.

Pierwszy polonez już był

To, że szkoła działała potwierdzać mogą też informacje publikowane na jej Facebooku. W marcu znalazł się tam m.in. wpis o tym, że „Nasi Licealiści wzięli udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej organizowanej przez Koło Naukowe Studentów Kognitywistyki KUL”. W lutym: „Licealiści z wizytą na Wydziale Chemii UMCS. Praktyczne podejście do chemii sprzyja uczeniu się” oraz „Nasza pierwsza studniówka 2020. Tegoroczni Nasi Maturzyści rozpoczęli bal Polonezem. To piękna i jakże podniosła chwila”.

- Ale to nie koniec! Co gorsze szkoła znów rekrutuje na nowy rok szkolny nie mając ku temu stosownych uprawnień – denerwuje się matka ucznia. – Nikt z tym nic nie robi! Zgłosiłam sprawę do prokuratury, ale ta została umorzona. Odwołałam się od tej decyzji. Czekam na odpowiedź w tej sprawie. Tymczasem żadnych kroków nie podejmuje ani kuratorium ani urząd miasta.

- Urząd nie ma też prawa prowadzić postępowań wyjaśniających i kontroli placówek, które formalnie nie istnieją. Upoważnienie do kontroli przebiegu procesu dydaktycznego posiada kuratorium oświaty – słyszymy od Moniki Głazik z lubelskiego Ratusza.

- Przed założeniem szkoły i prowadzeniem rekrutacji niezbędne jest uzyskanie wpisu do ewidencji – podkreśla Jolanta Misiak, rzecznik prasowa Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Jeśli go nie ma, to nie może być szkoły, a co za tym idzie także nauczycieli i uczniów. Nadzór nad szkołami zaczynamy sprawować od razu po otrzymaniu powiadomienia o wpisaniu takiej placówki do ewidencji. W tym przypadku kontrole są niemożliwe, bo takiej szkoły po prostu nie ma.

Na stronie internetowej Centrum Edukacji Montessori w Lublinie oraz w jej mediach społecznościowych bez problemu znajdziemy jednak informacje o rekrutacji. Nauka od września ma być prowadzona stacjonarnie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30. Czesne w przyszłym roku szkolnym to 700 zł miesięcznie. Będzie też wyżywienie.

- Zapraszamy 8-klasistów do zapoznania się z naszą ofertą i składania dokumentów rekrutacyjnych. Mamy jeszcze 50 wolnych miejsc – czytamy.

Nie szkoła tylko kursy

- Centrum Edukacji Montessori prowadzi działalność edukacyjną od żłobka po dorosłość – mówi Iwona Łukasiewicz, twórczyni CEM. – Nasze założenia i kierunek rozwoju Centrum, w jakim zmierzamy, to edukacja dzieci oraz młodzieży przez wszystkie etapy ich rozwoju poczynając od wieku żłobkowego, przez okres dorastania, a kończąc na osobach dorosłych, czyli kadrze, która systematycznie uczestniczy w szkoleniach. W związku z obranym przez nas kierunkiem na kształcenie metodą Montessori już w roku 2019 podjęliśmy kroki, aby uzyskać zgodę Kuratorium i Wydziału Oświaty na uruchomienie liceum od września 2020 (tryb edukacji domowej).

Łukaszewicz tłumaczy, że w ubiegłym roku szkolnym pod nazwą Liceum Alternatywne prowadzono „edukację nieformalną”.

- Były to kursy dla młodzieży licealnej przypisanej do innej szkoły w trybie edukacji domowej - tłumaczy właścicielka CEM.

- Czy państwa oferta nie wprowadza w błąd? Nie ma tam informacji o kursach przygotowawczych, czy edukacji nieformalnej – pytam.

- Informujemy o tym rodziców zainteresowanych naszą ofertą już na pierwszym spotkaniu – podkreśla Łukasiewicz. – Mam wrażenie, że wszyscy rodzice, oprócz jednej pani, doskonale wiedzą, jak działamy. Oczywiście w przyszłości chcemy stworzyć stacjonarne liceum, ale to nie będzie na pewno w najbliższym roku szkolnym. Od września 2020 r. znów prowadzić chcemy kursy przygotowawcze i do tego rekrutujemy.

Iwona Łukaszewicz nie ukrywa, że zamierza skierować na drogę sądową sprawy przeciwko mamie ucznia, która z nami rozmawiała.

- Ta pani przesyła na nas różne kontrole, a jej działalność obniża zaufanie do naszej placówki. To ewidentne działanie na naszą szkodę – uważa.

- Rodzice szukający szkoły niepublicznej dla swojego dziecka powinni sprawdzać, czy znajduje się ona w ewidencji prowadzonej przez daną gminę – dodaje Jolanta Misiak. – Jeśli szkoła jej nie uzyskała, to nie może funkcjonować. Nie jest szkołą w ścisłym znaczeniu tego słowa, podobnie jak szkoła nauki jazdy czy szkoła tańca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium