Rodzeństwo ze Świdnika, troje uczniów Prywatnego Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie i 11-letni uczeń-student – są w grupie 26 stypendystów Ministra Edukacji Narodowej z województwa lubelskiego. – My nikomu nic nie musimy udowadniać. Porażka także wiele nas uczy – mówi Alicja Maksymiuk, jedna z wyróżnionych osób.
Wśród stypendystów Ministra Edukacji Narodowej, którzy we wtorek odebrali dyplomy podczas uroczystości w Kuratorium Oświaty w Lublinie są uczniowie różnych typów szkół z Lublina, Świdnika, Radzynia Podlaskiego, Biłgoraja, Puław, Lubartowa, Szerokiego i Białej Podlaskiej.
– Solidnie na to zapracowali poprzez swoje osiągnięcia naukowe i sportowe – podkreślała Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty. – To są naprawdę bardzo wybitne postaci z braci uczniowskiej.
Wyróżnionym uczniom zaś dziękowała: To jest ta chwila, która nas najbardziej cieszy, kiedy możemy przekazać wam słowa uznania, gratulacji i szacunku.
Jednorazowe stypendium minister edukacji narodowej, w wysokości 3 tys. zł może otrzymać uczeń uzyskujący wybitne osiągnięcia edukacyjne, m.in. laureaci międzynarodowej olimpiady lub laureaci i finaliści olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju. W grupie tej mogą znaleźć się też uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
– W zeszłym roku też mieliśmy trójkę wyróżnionych uczniów – mówiła Małgorzata Grzechnik, dyrektorka Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie. – Tegoroczni nasi stypendyści to uczniowie uzdolnieni w zakresie przedmiotów ścisłych. Wśród nich jest m.in. Korneliusz Obarski, który ma wyjątkowy talent. Jako uczeń gimnazjum robi zadania na poziomie maturalnym.
Gratulacje odebrali też Piotr Maksymiuk, uczeń Gimnazjum nr 3 w Świdniku i jego siostra Alicja, uczennica III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, która już po raz trzeci została stypendystką MEN. – Od zawsze interesowały mnie nauki przyrodnicze – mówiła uczennica „Unii”. – Po liceum chciałabym studiować biotechnologię albo biochemię z naukami przyrodniczymi, ponieważ najbardziej interesuje mnie poznanie procesów, które żądzą światem.
Na co przeznaczy stypendium? – Kupię książki, albo będą oszczędzać na studia. Myślę o nauce za granicą. Chciałabym studiować w Anglii – dodała stypendystka.
Wśród stypendystów Ministra Edukacji Narodowej za rok 2017/2018 z województwa lubelskiego są nie tylko uczniowie, ale też i absolwenci szkół. Kuratorium Oświaty w Lublinie wysłało w sumie 168 wniosków. Z czego minister edukacji narodowej wyróżniła 26 osób, m.in. 11-letniego Kamila Wrońskiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie, studenta Politechniki Lubelskiej.
Sposób grupy wyróżnionych, czterej uczniowie – z Radzynia Podlaskiego i Białej Podlaskiej odbiorą stypendia z rąk minister Anny Zalewskiej w MEN.