Internetowy portal do kontaktów rodziców ze szkołami, wywiady ze znanymi ojcami i matkami, specjalne poradniki i warsztaty. To nowości V edycji programu "Szkoła bez przemocy”, którą właśnie zaczynamy.
– Ten obszar wydaje się zaniedbany – podkreśla Rafał Szymczak, koordynator "Sbp”. – Rodzice narzekają, że szkoły nie bardzo potrafią z nimi współpracować. A druga strona mówi: rodzice nie angażują się w życie szkoły. Dlatego w nowej edycji programu chcemy zmienić podejście rodziców i włączyć ich w aktywne życie szkoły. Głównym przesłaniem będzie w tym roku punkt Kodeksu Szkoły bez Przemocy: "Rodzice są z nami”.
Szkoły już mogą zgłaszać się do udziału w programie (patrz – ramka), mimo że tegoroczna edycja "Sbp” zostanie oficjalnie zainaugurowana 15 września. Tego dnia w Warszawie odbędzie się Europejski Kongres Przeciwdziałania Przemocy Szkolnej.
O wychowanie dzieci chcemy zapytać znanych rodziców: sportowców, artystów czy polityków. Wywiady z nimi będzie można przeczytać na naszych łamach już jesienią.
Wiosną powtórzymy badania na temat przemocy w szkołach. Pierwsze takie współpracujący z nami naukowcy przeprowadzili 5 lat temu. Teraz sprawdzimy, co zmieniło się przez 5 lat trwania programu.
Od tego roku szkoły będą mogły korzystać z pomocy konsultantów "Szkoły bez przemocy”.
– Macie z czymś w szkole problem? Mamy ludzi, którzy do Was przyjadą, poprowadzą szkolenie dla innych nauczycieli i spróbują pomóc – deklaruje Rafał Szymczak. – Listę tych osób można znaleźć na stronie "Sbp”.
W nowej edycji programu nie zabraknie tego, co sprawdziło się w poprzednich. Będą: warsztaty dla nauczycieli, konkurs na projekty wolontaryjne, Tydzień Wolontariatu, Dzień Szkoły bez Przemocy i plebiscyt na Wychowawcę Roku.
– Ten konkurs pokazuje wspaniałą pracę nauczycieli. To, co w szkołach jest najlepsze – podkreśla lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. – Każdy uczeń i rodzic z naszego regionu, z każdej, nawet najmniejszej miejscowości i szkoły, może wyrazić uznanie dla ulubionego nauczyciela i wychowawcy
Program "Szkoła bez przemocy” prowadzi Dziennik Wschodni wraz z Fundacją Orange. Partnerem programu jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Patronem honorowym jest prezydent RP Bronisław Komorowski.