Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 czerwca 2022 r.
8:10

Sztuczna Inteligencja, rozmowy ze zwierzętami i dwa teleskopy. Zbliża się Lubelski Festiwal Nauki

Autor: Zdjęcie autora am
13 0 A A
Jak w poprzednich latach, stoiska lubelskich naukowców i studentów staną na Placu Teatralnym
Jak w poprzednich latach, stoiska lubelskich naukowców i studentów staną na Placu Teatralnym (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Ogrody Nauki – to hasło przewodnie tegorocznej edycji Festiwalu Nauki. Nie oznacza to bynajmniej, że po wydarzeniu zostaną w mieście nowe ogrody. Organizatorzy nie potraktowali tego hasła dosłownie. Będą więc Ogrody Literatury, Żywności, Podróży, Ekologii, Przyrody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Będą warsztaty, wykłady, pokazy, spotkania z naukowcami, ale też pisarzami (Radek Rak – laureat Literackiej Nagrody Nike 2020). Jak co roku, festiwal rozpocznie się Piknikiem Naukowym.

Stoiska lubelskich naukowców i studentów na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur pojawią się 10 września. A na koniec folkowa potańcówka, gdzie do tańca zagrają zespoły muzyczne ze wszystkich lubelskich uczelni i uroczysta gala zamknięcia (16 września).

Będzie o recyklingu i ekologicznych trendach.

– Opowiemy na przykład o owadach użytkowych. O sensie takich hodowli w kontekście wyżywienia ludzkości. Zapraszamy też na spotkanie z Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego ZOO, który powie o współczesnej roli ogrodów zoologicznych w ratowaniu ginących gatunków – mówi prof. Tomasz Oniszczuk, uczelniany koordynator festiwalu na Uniwersytecie Przyrodniczym. To właśnie ta uczelnia jest w tym roku gospodarzem wydarzenia, które w Lublinie odbywa się już po raz 18.

Na serie spotkań poświęconym recyklingowi plastiku, ekobudownictwu, fotowoltaice czy farmom wiatrowym zaprasza z kolei Politechnika Lubelska. Wśród nietypowych atrakcji znalazła się m.in. degustacja zupy z pokrzyw.

KUL w tym roku stawia na kierunki, w których katolicka uczelnia ostatnio podąża.

– To zagadnienia związane z biologią czy zdrowiem. Ale też sprawy związane ze stykiem kultur i religijnością – precyzuje dr hab. Michał Wyroskiewicz z KUL. – Uruchomiliśmy w tym roku nowy kierunek: sztuczna inteligencja. W związku z tym będziemy poruszać też zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci.

Dr hab. Marzena Brodowska z UP: – 300 różnych wydarzeń zgłosił Uniwersytet Przyrodniczy. Nie sposób wybrać te najciekawsze. Dowiecie się, jak rozmawiać ze swoimi zwierzętami i jakie zagrożenia niosą diety alternatywne. Poznacie, jak kleszcze wybierają swoje ofiary, bo nie atakują one każdego.

UMCS postawi dwa teleskopy i lornetkę do obserwacji słońca. Zaprezentuje też najciekawsze osiągnięcia sztucznej inteligencji na polu sztuki.

– A już 11 i 17 czerwca zapraszamy na pokazy „Symfonii Nauki” na fontannie multimedialnej na Pl. Litewskim – mówi dr Monika Baczewska-Ciupak.

Ogród „nierzeczywisty, ale kwitnący różnorodnością pomysłów” proponuje z kolei Uniwersytet Medyczny.

– Zapraszamy zainteresowanych fitoterapią czy chętnych do wcielenia się w role farmaceuty, by samemu przygotować tabletki, maści czy czopki – mówi dr n. med. Jakubiak-Hulicz.

Ile wydarzeń będzie liczył program XVIII Festiwalu Nauki, jeszcze nie wiadomo, bo uczelnie (i nie tylko) wciąż mogą zgłaszać swoje propozycje. Godzinę przed wczorajszą konferencją prasową licznik wskazywał 832. W czasie jej trwania – przekroczył 850.

– Zamierzamy też kontynuować sprawdzony już pomysł wykładów online. Dla tych, co do Lublina przyjechać nie mogą. Obecnie zgłoszonych do systemy mamy już 75 takich projektów – wylicza dr Andrzej Zykubel.

Na większość festiwalowych wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Bookować miejsce na sali wykładowej czy w laboratorium będzie można od 13 czerwca od godz. 13.13.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!