Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 czerwca 2022 r.
8:10

Sztuczna Inteligencja, rozmowy ze zwierzętami i dwa teleskopy. Zbliża się Lubelski Festiwal Nauki

Autor: Zdjęcie autora am
13 0 A A
Jak w poprzednich latach, stoiska lubelskich naukowców i studentów staną na Placu Teatralnym
Jak w poprzednich latach, stoiska lubelskich naukowców i studentów staną na Placu Teatralnym (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Ogrody Nauki – to hasło przewodnie tegorocznej edycji Festiwalu Nauki. Nie oznacza to bynajmniej, że po wydarzeniu zostaną w mieście nowe ogrody. Organizatorzy nie potraktowali tego hasła dosłownie. Będą więc Ogrody Literatury, Żywności, Podróży, Ekologii, Przyrody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Będą warsztaty, wykłady, pokazy, spotkania z naukowcami, ale też pisarzami (Radek Rak – laureat Literackiej Nagrody Nike 2020). Jak co roku, festiwal rozpocznie się Piknikiem Naukowym.

Stoiska lubelskich naukowców i studentów na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur pojawią się 10 września. A na koniec folkowa potańcówka, gdzie do tańca zagrają zespoły muzyczne ze wszystkich lubelskich uczelni i uroczysta gala zamknięcia (16 września).

Będzie o recyklingu i ekologicznych trendach.

– Opowiemy na przykład o owadach użytkowych. O sensie takich hodowli w kontekście wyżywienia ludzkości. Zapraszamy też na spotkanie z Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego ZOO, który powie o współczesnej roli ogrodów zoologicznych w ratowaniu ginących gatunków – mówi prof. Tomasz Oniszczuk, uczelniany koordynator festiwalu na Uniwersytecie Przyrodniczym. To właśnie ta uczelnia jest w tym roku gospodarzem wydarzenia, które w Lublinie odbywa się już po raz 18.

Na serie spotkań poświęconym recyklingowi plastiku, ekobudownictwu, fotowoltaice czy farmom wiatrowym zaprasza z kolei Politechnika Lubelska. Wśród nietypowych atrakcji znalazła się m.in. degustacja zupy z pokrzyw.

KUL w tym roku stawia na kierunki, w których katolicka uczelnia ostatnio podąża.

– To zagadnienia związane z biologią czy zdrowiem. Ale też sprawy związane ze stykiem kultur i religijnością – precyzuje dr hab. Michał Wyroskiewicz z KUL. – Uruchomiliśmy w tym roku nowy kierunek: sztuczna inteligencja. W związku z tym będziemy poruszać też zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci.

Dr hab. Marzena Brodowska z UP: – 300 różnych wydarzeń zgłosił Uniwersytet Przyrodniczy. Nie sposób wybrać te najciekawsze. Dowiecie się, jak rozmawiać ze swoimi zwierzętami i jakie zagrożenia niosą diety alternatywne. Poznacie, jak kleszcze wybierają swoje ofiary, bo nie atakują one każdego.

UMCS postawi dwa teleskopy i lornetkę do obserwacji słońca. Zaprezentuje też najciekawsze osiągnięcia sztucznej inteligencji na polu sztuki.

– A już 11 i 17 czerwca zapraszamy na pokazy „Symfonii Nauki” na fontannie multimedialnej na Pl. Litewskim – mówi dr Monika Baczewska-Ciupak.

Ogród „nierzeczywisty, ale kwitnący różnorodnością pomysłów” proponuje z kolei Uniwersytet Medyczny.

– Zapraszamy zainteresowanych fitoterapią czy chętnych do wcielenia się w role farmaceuty, by samemu przygotować tabletki, maści czy czopki – mówi dr n. med. Jakubiak-Hulicz.

Ile wydarzeń będzie liczył program XVIII Festiwalu Nauki, jeszcze nie wiadomo, bo uczelnie (i nie tylko) wciąż mogą zgłaszać swoje propozycje. Godzinę przed wczorajszą konferencją prasową licznik wskazywał 832. W czasie jej trwania – przekroczył 850.

– Zamierzamy też kontynuować sprawdzony już pomysł wykładów online. Dla tych, co do Lublina przyjechać nie mogą. Obecnie zgłoszonych do systemy mamy już 75 takich projektów – wylicza dr Andrzej Zykubel.

Na większość festiwalowych wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Bookować miejsce na sali wykładowej czy w laboratorium będzie można od 13 czerwca od godz. 13.13.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Karanawałowe szaleństwo w Trzydziestce
foto
galeria

Karanawałowe szaleństwo w Trzydziestce

Trwa karnawał i potrwa do 6 marca, a to oznacza, że można imprezować prawie 2 miesiące. Zobaczmy, jak rozpoczęto karnawał w lubelskim klubie 30, do którego co weekend ustawiają się kolejki. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo wtedy w klubie, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta
17 stycznia 2025, 6:00
galeria

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta

Arkadiusz Burda, Henryk Szkutnik, Stanisław Orłowski, Mirosław Chmiel, Andrzej Pogudz, Marta Słomianowska, Paulina Grzybowska, Marcin Maron, Joanna Słupska-Maron, Jadwiga Wyczółkowska i Rafał Górski – to zamojscy artyści, którzy swoje prace przekazali na rzecz WOŚP.

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Iga Świątek się nie zatrzymuje i gra dalej w Australian Open. Tym razem, w meczu trzeciej rundy Polka pokonała Emmę Raducanu i weszła do czwartej rundy tego prestiżowego turnieju

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Rejon został zamknięty dla ruchu
AKTUALIZACJA

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Rejon został zamknięty dla ruchu

Uszkodzona została ściana budynku na ulicy Bernardyńskiej. W nocy interweniowały służby.

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

Ruszyła kolejna edycja Zielonego Budżetu w Lublinie. W tym roku miasto stawia na ochronę drzew, zachęcając mieszkańców do zgłaszania projektów poprawiających ich stan zdrowotny i wygląd. Wnioski można składać do 9 lutego.

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium