Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

15 czerwca 2021 r.
12:52

W szkołach powstaną Sport Kluby. Mają podnieść kondycję uczniów po pandemii

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 1 A A

Ponad 42 tys. nauczycieli chce prowadzić dodatkowe zajęcia dla uczniów w ramach programu „Aktywny powrót do szkoły”. Pomysł ministra edukacji Przemysława Czarnka ma poprawić kondycję dzieci i młodzieży po roku nauki zdalnej w domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie pilotażowe zajęcia pod okiem ekspertów odbyły się w bialskiej filii Akademii Wychowania Fizycznego. To specjaliści z tej uczelni przygotowali materiały szkoleniowe dla nauczycieli wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej.

– 28 maja zainaugurowaliśmy cykl szkoleń dla nauczycieli. Przeszkoliliśmy już 500 osób – mówi profesor Jerzy Sadowski, prorektor ds. filii AWF w Białej Podlaskiej.

Przygotowanie programu „Aktywny powrót do szkoły” minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiadał już w lutym, również podczas wizyty w Białej Podlaskiej.

– Z badań przedstawionych przez naukowców wynika, że w latach 2014–2018 przyrost masy ciała u dzieci i młodzieży w Polsce wyniósł 2 proc. To największy wskaźnik w Europie – tłumaczył wówczas szef resortu, który w poniedziałek z kolei obserwował, jak takie zajęcia mogą wyglądać w praktyce.

– Przeznaczyliśmy 42 mln zł na ten program. 1 lipca ruszamy z rejestracją na tworzenie tak zwanych Sport Klubów w szkołach. Zależy nam, aby już w sierpniu zajęcia się odbywały, skoro mamy przeszkolonych nauczycieli – zaznacza Czarnek.

Jego zdaniem, „to może być dodatkowa oferta wakacyjna”. Ale docelowo zajęcia mają być kontynuowane w nowym roku szkolnym, od 1 września. – Pieniędzy nie zabraknie. Jeśli będzie zainteresowanie, to dołożymy tyle ile trzeba, bo kondycja i zdrowie dzieci, teraz po pandemii, są najważniejsze – podkreśla minister edukacji.

Uczniowie w zajęciach uczestniczą za darmo, natomiast nauczyciele wychowania fizycznego dostaną za to wynagrodzenie.

Jednocześnie, szef resortu tłumaczy, że Sport Kluby są czymś innym niż Szkolne Kluby Sportowe. – Sport Kluby mają służyć profesjonalnemu podejściu przy wzmocnieniu kondycji po pandemii – zaznacza Czarnek.

Chętnych nauczycieli nie brakuje. – Program cieszy się dużym zainteresowaniem, chcemy go ciągle doskonalić – przyznaje prof. Jerzy Sadowski.

W takim szkoleniu uczestniczyła Magdalena Sadowa, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej numer 5. – Sporo praktycznych pomysłów, zabaw przekazano nam na szkoleniu. Teraz możemy to wykorzystywać w praktyce – podkreśla nauczycielka. – Dzieci chętnie biorą udział w zajęciach sportowych, potrzeba im ruchu po tym czasie izolacji. Koncentrujemy się też na integracji – tłumaczy Sadowa.

Podczas szkoleń specjaliści z Akademii Wychowania Fizycznego z całej Polski przekazują nie tylko wiedzę teoretyczną. – Ważny jest też komponent psychologiczny, czyli jak należy podejść do dzieci po pandemii i zachęcić je do odbudowy kondycji – dodaje Czarnek.

Nauczyciele, którzy ukończą szkolenie – wraz ze swoją placówką – będą mogli starać się o środki na organizowanie dodatkowych zajęć dla uczniów w ramach Sport Klubów. Na koniec programu, eksperci z AWF mają wyciągnąć wnioski badawcze na podstawie których ministerstwo zdecyduje jak rozwijać takie zajęcia w kolejnych latach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium