– Chciałbym, żeby moje dzieci chodziły do normalnej szkoły, żeby nie było tam żadnych patologii, żeby niczego się nie bały – mówi Tomasz Majewski, mistrz olimpijski z Pekinu w pchnięciu kulą i ambasador najnowszej edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy”.
Szkoły z naszego regionu, które chcą dołączyć do programu, mają czas do 15 października. Wystarczy wejść na stronę internetową www.szkolabezprzemocy.pl i znaleźć tam formularz rejestracyjny. Co ważne, razem ze zgłoszeniem szkoła składa deklarację – co w najbliższym roku będzie się w niej działo w związku z wolontariatem.
Wolontariat jest ideą przewodnią nowej edycji naszej akcji.
– Chcemy zachęcić i zaprosić uczniów, nauczycieli i rodziców do działań na rzecz potrzebujących w lokalnym środowisku – zapowiada Jarosław Hermann, koordynator „Sbp”. Angażując się w wolontariat, zwłaszcza młody człowiek, uczy się wrażliwości i pozytywnych społecznie działań. W ten sposób, nadmiar wolnego czasu i nuda, często prowadząca do przemocy, ustępują miejsca konstruktywnemu zaangażowaniu.
– Bardzo dobry pomysł – uważa Dorota Lorenc ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku, która od kilku lat uczestniczy w „Sbp”. – W tym roku też się zgłosimy i będziemy promowali wolontariat. To szansa, żeby młodzi ludzie dowiedzieli się, jak można pomagać innym.
„Program „Szkoła bez przemocy” prowadzi Dziennik Wschodni wraz z Fundacją Orange. Partnerem jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Patronat Honorowy objął prezydent RP.