Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

23 marca 2020 r.
18:59

Zdalne lekcje już od środy. Co jeśli dziecko nie ma dostępu do komputera lub internetu? Kurator oświaty odpowiada

Teresa Misiuk, Kurator Oświaty w Lublinie
Teresa Misiuk, Kurator Oświaty w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Zdalne lekcje już od 25 marca. Teresa Misiuk, Kurator Oświaty w Lublinie tłumaczy, jak od środy będzie wyglądała nauka, która ze szkół przenosi się do domów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 25 marca rozpoczyna się kształcenie na odległość. Jak będzie ono wyglądało?

– Zasady organizacji kształcenia na odległość określa rozporządzenie, które będzie obowiązywać od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku. Dyrektorzy, na których spoczywa obowiązek zorganizowania nauki w tej formie, będą wykorzystywać różne udostępnione im możliwości realizacji zajęć z uczniami w tych nadzwyczajnych warunkach. Materiały do wykorzystania są zamieszczone m. in. na stronach resortu edukacji https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje, kuratoriów oświaty i placówek doskonalenia nauczycieli (na stronie naszego kuratorium – w zakładce „Nauka zdalna – informacje”). Na pewno jedną z pierwszych czynności będzie ustalenie z nauczycielami tygodniowego zakres materiału dla poszczególnych klas z także określenie formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

• Do niedawna mówiliśmy, że dzieci są uzależnione od nowych technologii. By temu przeciwdziałać w wielu rodzinach nie kupowano komputerów. W innych - jeden przypada na kilka osób. Co w takich wypadkach? Czy telefon wystarczy?

– Wybór określonych urządzeń umożliwiających taką naukę to kolejna w tym czasie kwestia do rozważenia przez dyrektorów i rady pedagogiczne, gdyż decyzja o wyborze metody pracy będzie musiała uwzględniać możliwości korzystania przez uczniów z danych urządzeń. Pamiętajmy, że nie musi to być komputer, ale np. telewizor, telefon. Należy także wziąć pod uwagę dostępność takich urządzeń w domu oraz uwzględnić wiek i etap rozwoju uczniów.

W sytuacji, kiedy uczeń nie ma dostępu do internetu, nauka może być również realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela a także z wykorzystaniem materiałów emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia. Warto podkreślić, że w przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

• W niektórych szkołach dzieci zostawiają książki i w tej chwili nie mają ich w domu. Co w przypadku braku podręczników?

– Podręcznik jest tylko narzędziem pomocniczym w realizacji treści kształcenia, zarówno w edukacji zdalnej, jak i realizowanej w tradycyjnej formie.

• Wszystko wskazuje na to, że nauczycieli czeka teraz znacznie więcej pracy niż dotychczas.

– Nauczycieli czeka z pewnością zmierzenie się z inną niż dotychczas stosowaną formą pracy, choć należy zaznaczyć, że wiele szkół i nauczycieli wypracowało i stosowało już w pracy z uczniami takie formy zajęć. Niektóre szkoły posiadają własne e-platformy. W ślad za Ministerstwem Edukacji Narodowej polecamy korzystanie ze Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej – na stronie internetowej naszego urzędu są bardziej szczegółowe informacje dotyczące tego narzędzia. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji realizowanego dotychczas programu nauczania pod kątem treści z podstawy programowej i dostosowania go do wybranej metody kształcenia na odległość w danej klasie. We współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli, zatrudnionymi tam konsultantami i doradcami metodycznymi, uruchamiamy zdalną pomoc i wsparcie dla nauczycieli.

• Czy nauczyciele będą konsultować się między sobą żeby nie obciążać uczniów zbyt dużą liczbą zadań?

– Współpraca nauczycieli zawsze jest potrzebna a teraz wręcz nieodzowna. Dyrektor musi przecież ustalić ze wszystkimi nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor określi też formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami – przy takiej organizacji zajęć współpraca jest niezbędna.

• Czy podczas nauczania zdalnego nauczyciele będą mogli wystawiać oceny? Czy będzie jakaś możliwość przeprowadzania sprawdzianów czy dyktand?

– Tak, rozporządzenie dopuszcza możliwość oceniania postępów ucznia. Dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić - w uzgodnieniu z nauczycielami - w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz jego postępy w nauce. Proszę nauczycieli, aby w tym wyjątkowym czasie te działania miały charakter motywujący, zachęcający i wspierający. Stosujmy pozytywne wzmocnienia.

• Czy w zdalnym nauczaniu potrzebna będzie większa pomoc rodziców?

– Nowa sytuacja wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy, pomoc rodzica w nauce nie może być jednak rozumiana jako nakładany na niego obowiązek w realizowaniu treści kształcenia, bo to zadanie szkoły; rodzice są i będą wsparciem dla dzieci, również w zdalnej nauce. Minister Edukacji Narodowej, ja również w swoim liście do dyrektorów, prosiliśmy o zwrócenie szczególnej uwagi na równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, a także uwzględnienie możliwości psychofizycznych i sytuacji domowej dzieci. Obecnie rodzice także mają możliwość kontaktu z nauczycielami.

• Słyszeliśmy, że jeśli dzieci wrócą po świętach do szkół egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny odbędą się w czasie zgodnym z harmonogramem roku szkolnego. Czy jest już przygotowany scenariusz na wypadek, gdyby wznowienie nauki nie mogło odbyć się w połowie kwietnia? Co z egzaminami i rekrutacją?

– W sytuacji, gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych w zaplanowanych terminach, Minister Edukacji Narodowej wprowadzi zmiany w rozporządzeniu dotyczącym organizacji roku szkolnego a dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – zmiany w ustalonym harmonogramie egzaminów zewnętrznych. Wówczas także nastąpi zmiana w zarządzeniu dotyczącym harmonogramu rekrutacji.

• Czy gdyby zawieszenie zajęć stacjonarnych musiało być kontynuowane do końca czerwca czy zostanie przedłużony rok szkolny? Czy uczniowie będą mogli być sklasyfikowani w oparciu o stopnie otrzymywane podczas kształcenia na odległość?

– Nowe przepisy dające możliwość prowadzenia kształcenia na odległość a także oceniania i klasyfikowania uczniów w tych warunkach będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. W razie potrzeby wynikającej z rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju rząd, w tym także Minister Edukacji Narodowej, będzie podejmował dalsze decyzje, o których będziemy na bieżąco informować.

Zobacz także:

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Baza wojskowa w Jasionce koło Rzeszowa

Amerykanie opuszczają Jasionkę. Czy trafią na lotnisko w Lublinie?

Władze Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o relokacji amerykańskich żołnierzy, którzy niemal od początku wojny na Ukrainie stacjonowali na lotnisku w Jasionce. Sprzęt i personel spod Rzeszowa ma trafić do innych miejsc w Polsce.

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

Dzisiaj startuje faza play-off w PLS 1. lidze siatkarzy. ChKS Chełm rozpocznie walkę o awans do PlusLigi od domowego starcia z BKS Vislą Proline Bydgoszcz. Zawody rozpoczną się o godz. 18.

Zigi Zana

Kupiec wylicytował najdroższego konia aukcji, ale nie wpłacił. Zigi Zana zostaje w Polsce

Miała być najwyższa cena ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, a wyszła klapa. Klacz Zigi Zana zostaje w stadninie w Michałowie, bo kupiec nie wpłacił 145 tys. euro.

Balon którym próbowano przemycić wyroby tytoniowe bez akcyzy

Przemyt na wysokościach. Balon meteorologiczny w służbie kontrabandy

Wydawać by się mogło, że widzieliśmy już wszystko – ale przemytnicy znów udowodnili, że granice wyobraźni są dla nich równie nieistotne jak te państwowe. Tym razem do próby przemytu nielegalnych papierosów przez polską granicę wykorzystano… balon meteorologiczny.

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend
KONKURS
12 kwietnia 2025, 8:00

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend

Miłośnicy roślin, szykujcie torby! Już w ten weekend Hala Targów Lublin zamieni się w zielony raj – do miasta wraca Festiwal Roślin. Setki doniczkowych okazów, atrakcyjne ceny i fachowe porady czekają na wszystkich, którzy chcą zazielenić swoje mieszkanie lub balkon.

Zdjęcia wysyłane przez organistę

Dwuznaczne propozycje i półnagie zdjęcia. Organista przesłuchany przez prokuratora

Śledczy przesłuchali już organistę z Łukowa, który nagle stracił pracę w jednej z parafii. Ma to związek z zawiadomieniem, które do prokuratury złożył ojciec nastolatka.

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę
zdjęcia
galeria

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę

Był 10 kwietnia 2010 roku, gdy o godz. 8:41 w rosyjskim Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy Tu-154. Na jego pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP, Lech Kaczyński. Wszyscy zginęli. Dzisiaj mija dokładnie 15 lat od tamtej tragedii.

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Stal 1.4542, znana również jako 17-4PH lub X5CrNiCuNb16-4, to materiał, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu. Łącząc wysoką wytrzymałość mechaniczną, doskonałą udarność oraz wyjątkową odporność na korozję, stal ta sprawdza się zarówno w warunkach kriogenicznych, jak i w środowisku morskim. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność i trwałość – od przemysłu lotniczego, przez chemiczny, aż po branżę papierniczą.

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

Wyjazd własnym samochodem, motocyklem, autem kempingowym lub innym pojazdem na Węgry to świetny pomysł. Nie należy tylko zapominać, że tamtejsze autostrady i drogi ekspresowe w większości są płatne, trzeba więc wykupić winietę. Najwygodniej jest to zrobić online, nabywając bardzo praktyczną e-winietę.

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Mecz pomiędzy Górnikiem Łęczna, a Kotwicą Kołobrzeg zakończył się remisem, ale wszystko wskazuje na to, że zielono-czarni niebawem dodadzą do swojego dorobku za to spotkanie nie jeden, a trzy punkty. A to dlatego, że ekipa gości w trakcie meczu złamała regulamin rozgrywek

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Włosy to nie tylko ozdoba, ale także ważny element naszej tożsamości i zdrowia – a nikt nie rozumie ich lepiej niż dr Artur Kierach, ceniony specjalista od transplantacji włosów. Jego dwie wyjątkowe książki, „Sekretne życie włosów” oraz „101 pytań o przeszczep włosów”, to prawdziwe kompendium wiedzy dla każdego, kto chce zadbać o swoje włosy, zrozumieć ich naturę lub rozważa zabieg przeszczepu. Te poradniki, dostępne w sprzedaży na drkierach.pl, łączą naukową wiedzę z praktycznymi wskazówkami, oferując czytelnikom zarówno fascynującą lekturę, jak i konkretne rozwiązania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o włosy i czy transplantacja jest dla Ciebie, te książki są właśnie dla Ciebie!

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Kazimierz Dolny uruchamia Kazimierską Kartę Mieszkańca. Obywatele, którzy mieszkają na terenie gminy mogą liczyć na zniżki, benefity i przywileje zarówno ze strony jednostek samorządowych jak i lokalnych przedsiębiorstw.

Exaequo Melting Watch – zegarki inspirowane surrealizmem

Exaequo Melting Watch – zegarki inspirowane surrealizmem

Surrealizm to nurt, który zmusza do myślenia, łamie utarte schematy i podważa tradycyjne pojęcie o czasie oraz rzeczywistości. Nie dziwi zatem fakt, że nawet branża zegarmistrzowska, znana z precyzyjnych mechanizmów, a także klasycznego designu, znajduje inspirację w tej awangardowej sztuce. Zegarki Exaequo Melting Watch to propozycja dla tych, którzy chcą nosić na nadgarstku manifest kreatywności – zegarki, które zdają się topnieć, zmieniając swój kształt i wywołując niepowtarzalne emocje.

Lublin centrum europejskiej okulistyki? Lekarze szkolili się w chirurgii zaćmy

Lublin centrum europejskiej okulistyki? Lekarze szkolili się w chirurgii zaćmy

W miniony weekend Lublin gościł lekarzy z Europy na szkoleniu z zakresu chirurgii zaćmy. Wydarzenie, organizowane pod patronatem Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) z siedzibą w szwajcarskim Lugano, zgromadziło uczestników z Czech, Słowacji, Rumunii i Polski.

Taneczny flash mob w Lublinie. Weź w nim udział!
film

Taneczny flash mob w Lublinie. Weź w nim udział!

29 kwietnia plac Litewski zamieni się w wielką, otwartą scenę taneczną. Punktualnie o godz. 17.15 rozpocznie się tam taneczny flash mob organizowany przez Dziennik Wschodni z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadaje rytm”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium