Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

27 maja 2022 r.
18:19

Fiordy, praca i zarobki. Norwegia kusi ofertami, ale czym innym odstrasza

Autor: Zdjęcie autora dw
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Norwegia kusi pięknymi krajobrazami i bardzo wysokim poziomem życia. Kusi też ofertami pracy, ale też odstrasza kosztami życia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zacznijmy od zarobków: według statystyk imigranci zarabiają przeciętnie trochę mniej, czyli około 40 000 koron norweskich (NOK), co w przeliczeniu oznacza 4 tysiące euro. Średnie miesięczne zarobki brutto w Norwegii w najpopularniejszych branżach prezentują się tak:

* Spawacz – 39 630 NOK/3900 euro

* Dekarz – 38 330 NOK/3880 euro

* Kierowca ciężarówki – 37 540 NOK/3700 euro

* Stolarz – 36 830 NOK/3600 euro

* Kierowca autobusu – 36 690 NOK/3600 euro

* Malarz – 36 630 NOK/3590 euro

* Pracownik ładunku i rozładunku – 35 920 NOK/3500 euro

* Kucharz – 34 200 NOK/3350 euro

* Asystent w budownictwie – 33 780 NOK/3300 euro

* Sprzątaczka w firmie – 33 080 NOK/3240 euro

* Pielęgniarka – 25 000 NOK/2500 euro

Płaca minimalna w pracach sezonowych (czyli tych gorzej opłacanych) wynosi około 20 000 NOK/1950 euro.

Tyle zarobimy. A ile wydamy?

Pierwszym i niezbędnym wydatkiem, będzie wynajem pokoju bądź mieszkania. Tu trzeba pamiętać, aby zawrzeć umowę bezpośrednio z osobą odpowiedzialną za lokal w świetle prawa: właścicielem lub zarządcą. Ceny wynajmu mieszkań w Norwegii również są znacznie wyższe od cen reszty krajów europejskich.

Miesięczny całkowity koszt kawalerki waha się w przedziale od 10 000 do 12 000 NOK (1000-1200 euro) w centrum dużych miast, na przykład Oslo. Mieszkania 2-3 pokojowe z przeznaczeniem na kilka osób to koszt nawet do 16 000 NOK (1600 euro).

Oznacza to, nawet w przypadku zamieszkania w kilka osób, że trzeba się liczyć z kosztami rzędu 3000-6000 NOK (300-600 euro) od osoby.

Najczęściej poszukiwanym lokalem przez „świeżych” polskich emigrantów jest jednak pokój jednoosobowy: jego cena to około 4000-7000 NOK (400-700 euro) miesięcznie. Niektóre gminy udzielają pomocy w znalezieniu mieszkania lub pokoju do wynajęcia. Zwykle jednak skupiają się na osobach znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji, których nie stać ani na zakup własnego mieszkania, ani na samodzielne wynajęcie mieszkania na rynku prywatnym.

Gdzie szukać mieszkania w Norwegii? Najlepiej na norweskojęzycznych serwisach internetowych. Jednym z popularniejszych portali ogłoszeniowych jest finn.no. Duża część stron i portali norweskich dostępna jest także w języku angielskim (np. nestpick.com oraz rentberry.com).

Koszty jedzenia zależą oczywiście od wielu czynników, ale osoby, które wyjeżdżają do Norwegii samodzielnie wydają około 3000 NOK (300 euro) miesięcznie na produkty spożywcze jedzenie i tzw. chemię.

Norwegia posiada dobrze rozbudowaną komunikację publiczną i rozległą sieć połączeń autobusowych, promowych, kolejowych oraz lotniczych. Na niewielkich odległościach warto poruszać się lokalnymi autobusami. Ruter.no to portal, na którym znajdziemy rozkłady jazdy komunikacji miejskich w całym kraju.

Przykładowe ceny biletów autobusowych w Oslo:

* jednorazowy – 39 NOK (3,8 euro)

* 24-godziny – 117 NOK (11,4 euro)

* 7-dniowy – 323 NOK (32 euro)

* 30-dniowy – 814 NOK (79 euro)

* całoroczny – 8140 NOK (798 euro)

Źródło: europa.jobs

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium