Sprawdziliśmy, naukę w jakich zawodach i na jakich kierunkach oferują lubelskie szkoły średnie. To ważne dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych, którzy od 17 maja będą mogli składać wnioski do wybranych placówek
Branżowe szkoły I stopnia
• W Branżowej Szkole Budownictwa I Stopnia nr 1 w Lublinie stworzonych może zostać sześć oddziałów, w których uczyć będzie się mogło 160 osób (dla 20 z nich są też miejsca w internacie). Uczyć będzie można się zawodów:: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, elektryk, stolarz, monter sieci i instalacji sanitarnych oraz dekarz.
• Branżowa Szkoła Budownictwa I Stopnia nr 2 Lublinie do jednego oddziału - monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie – przyjąć może 32 osoby, a Branżowa Szkoła Elektryczna I Stopnia w Zespole Szkół Energetycznych w Lublinie takiej samej liczbie obecnych ósmoklasistów proponuje naukę zawodu elektryk. Jeden oddział dla 32 uczniów chcących zostać kucharzami stworzyć może Branżowa Szkoła Gastronomii I Stopnia. Branżowa Szkoła I Stopnia Przyzakładowa Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie chce przyjąć 60 absolwentów podstawówek, którzy w czterech oddziałach uczyć będą się zawodów: kucharz, fryzjer, mechanik-monter maszyn i urządzeń oraz elektromechanik.
• Aż sześć oddziałów dla 180 uczniów stworzonych może zostać w Branżowej Szkole Rzemieślniczej I Stopnia w Lublinie. Oferta jest tam wyjątkowo bogata. Szkoła umożliwić chce naukę w zawodach: blacharz samochodowy , cukiernik , dekarz , elektromechanik pojazdów samochodowych , elektryk , fryzjer , kucharz , lakiernik samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych , monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, operator procesów introligatorskich, piekarz , przetwórca mięsa, sprzedawca , stolarz tapicer.
• W dwóch oddziałach Branżowej Szkoły Samochodowej I Stopnia w Lublinie 64 uczniów poznawać będzie mogło zawód mechanika pojazdów samochodowych oraz elektromechanika pojazdów samochodowych, a Branżowa Szkoła Spożywcza I Stopnia czeka na 32 przyszłych cukierników i piekarzy.
• Ósmoklasiści zainteresowani nauką zawodu ogrodnika, mechanika pojazdów samochodowych, ślusarza powinny kontaktować się z Branżową Szkołą Wielozadaniową I Stopnia nr 1 w Lublinie, a myślący o przyszłości jako fotograf i fryzjer – Branżowej Szkoły Usługowej I Stopnia nr 1 w Lublinie działającego w ramach Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych.
Technika
• Niepubliczne Technikum Leśne w Lublinie zaprosi 20 osób do nauki w zawodzie technik leśnik, a Rzemieślnicze Technikum Wielozawodowe im. Jana Kilińskiego w Lublinie 60 osobom umożliwi naukę w zawodach technik informatyk i technik usług fryzjerskich. Siedem oddziałów i aż 180 absolwentów podstawówek uczyć od września będzie mogło się w lubelskim Technikum „Lider” w zawodach; technik usług fryzjerskich, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik geodeta, technik programista oraz technik organizacji turystyki. Technikum Budowlane w Lublinie zaprasza 128 osób (30 miejsc w internacie) do nauki w zawodach: technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik renowacji elementów architektury, technik inżynierii sanitarnej oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Z kolei w Technikum Budowlano-Geodezyjnym uczyć będzie mogło się 192 uczniów. Nauka w siedmiu oddziałach umożliwia uzyskania tytułu technika budownictwa, technika geodety, technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technika programisty, technika informatyka, technika renowacji elementów architektury oraz technika budowy dróg.
• W przyszłym roku szkolnym Technikum Chemiczne przyjąć może 96 osób. W czterech oddziałach zdobywać oni będą modli zawód technika analityka, technika technologii chemicznej oraz technika optyka. 32 uczniów będzie mogło uczyć się (10 miejsc w internacie) w lubelskim Technikum Drzewnym zdobywając tytuł technika technologii drewna; a 32 kolejnych w Technikum Terenów Zieleni w zawodzie technik architektury krajobrazu.
• Po 160 uczniów do klas pierwszych zaprasza Technikum Ekonomiczne (technik ekonomista, technik informatyk, technik organizacji turystyki i technik hotelarstwa) oraz Technikum Elektroniczne (technik elektronik, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik teleinformatyk i technik teleinformatyk). Blisko 200 uczniów będzie mogło w Technikum Energetyczno-Informatycznym zdobywać zawód: technik informatyk, technik programista, technik elektryk, oraz technik elektronik i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
• Trzy kierunki (technik żywienia i usług gastronomicznych, technik organizacji turystyki i technik hotelarstwa) blisko 100 uczniów uruchomić może Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w Lublinie. Dwa oddziały (dla przyszłych techników technologii żywności) uruchomić może Technikum Przemysłu Spożywczego, a cztery (dla techników pojazdów samochodowych) Technikum Samochodowe.
Technikum Mechaniczne w Lublinie przygotowało ofertę dla 160 absolwentów podstawówek, którzy uczyć będą mogli się w zawodach technik mechatronik, technik mechanik, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik informatyk oraz technik spawalnictwa.
• Technikum TEB Edukacja gotowe jest przyjąć 120 uczniów (przyszłych techników informatyków, techników programistów, techników fotografii i multimediów, techników weterynarii i technik usług fryzjerskich).
• Aż 150 miejsc w internacie i 192 dla przyszłych uczniów przygotowało Technikum Transportowo-Kominikacyjne. Zdobyć tam będzie można zawód: technika mechatronika, technika logistyka, technika spedytora, technika informatyka, technika elektroenergetyka transportu szynowego, technika transportu kolejowego oraz technika robotyka.
• Technikiem usług fryzjerskich oraz technikiem żywienia i usług gastronomicznych zostać będzie można po ukończeniu Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Lublinie (80 miejsc), a technikiem reklamy, technikiem handlowcem, technikiem ekonomistą, technikiem rachunkowości lub technikiem informatykiem po Technikum Ekonomiczno-Handlowym funkcjonującym w ramach Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.
• Technikum Usługowo-Gospodarcze (w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Władysława Reymonta) przyjąć może 192 uczniów zainteresowanych zdobywaniem zawodu technik usług fryzjerskich, technik fotografii i multimediów, technik przemysłu mody oraz: technik stylista.
Licea ogólnokształcące
Oferta lubelskich liceów ogólnokształcących jest bardzo podobna do tej z ubiegłego roku. Ale są wyjątki. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica nie będzie pierwszej klasy humanistycznej.
– To była bardzo trudna decyzja i poprzedziła ją gorąca dyskusja – przyznaje Stanisław Stoń, dyrektor szkoły. – Mieliśmy dużo dylemat. Ponieważ chcemy, by ze względów lokalowych w naszej szkole funkcjonowały docelowo 24 oddziały zmiany okazały się niezbędne.
Wybór o rezygnacji z naboru padł na klasę humanistyczną. Do niej w ubiegłym roku było mniej kandydatów niż do innych oddziałów. Poza tym Staszic wyrobił sobie już markę szkoły prowadzącej klasę międzynarodową oraz profile biologiczno-chemiczne czy informatyczne i menadżerskie.
Lista szkół
Dokładna lista szkół, oddziałów które mogą być w nich stworzone oraz uczniów, których można przyjąć znajduje się stronie Lubelskiego Kuratorium Oświaty w zakładce „Informator o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2021/2022”.