Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

22 stycznia 2010 r.
19:01
Edytuj ten wpis

Napoleon: Total War. Historia wojny totalnej

Wydaje ci się, że niezły z ciebie strateg? Że Napoleon mógłby się od ciebie uczyć? Sięgnij po dowolną grę z serii Total War i przekonaj się, na co naprawdę cię stać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Końcówka lat 90-tych to dobry czas dla strategii. Z jednej strony nadal popularne były gry rozgrywane w trybie turowym. Setki tabel i współczynników oraz długie godziny spędzone na poznawaniu wszystkich aspektów gry to coś, co do dziś raduje wielu zapaleńców.

Z drugiej strony gracze marzyli o czymś prostszym; bardziej przystępnym. Coraz większą popularność zdobywały strategie czasu rzeczywistego z niezapomnianym Starcraftem na czele. Nie było konieczności wertowania stron statystyk i żmudnych przygotowań: wystarczyło jak najszybciej wybudować odpowiednią ilość jednostek i wysłać je w stronę wroga.

Trzeba jednak przyznać, że i taka rozrywka nie do końca satysfakcjonowała wszystkich fanów wirtualnych pól bitewnych. Czekaliśmy na grę, która połączy najlepsze cechy strategii turowej (złożoność rozgrywki) z tym, co tak bardzo podobało się w strategiach czasu rzeczywistego, czyli przystępnością i wartką akcją.

Shogun: Total War, czyli marzenia się spełniają

W 2000 roku światło dzienne ujrzał Szogun: Total War. To, co zaprezentowało niewielkie brytyjskie studio Creative Assembly na zawsze odmieniło oblicze świata strategii.

Gra przenosi nas do szesnastowiecznej Japonii. Wcielamy się w rolę tytułowego shoguna, który ma niełatwe życie. Naszym zadaniem jest podbicie kraju Kwitnącej Wiśni. Problem w tym, ze inni władcy skłóconych klanów maja dokładnie ten sam pomysł na życie.

Swoje jednostki przesuwamy po mapie w trybie turowym. Również w tym trybie zarządzamy państwem: budujemy nowe budynki, szkolimy oddziały, itd. Kiedy jednak na mapie spotykają się dwie wrogie armie, gra zamienia się w strategię czasu rzeczywistego, a gracz przenoszony jest bezpośrednio na pole bitwy.

Walka, jak na 2000 rok, robiła ogromne wrażenie. Po raz pierwszy w tego typu grze na polu bitwy spotykało się nie kilkadziesiąt, a kilkaset jednostek. W dodatku wszystko to było prezentowane w 3D, co wówczas było rzadkością (choć same modele żołnierzy nadal były dwuwymiarowe).

Gra okazała się wielkim hitem. Nie tylko łączyła najlepsze cechy strategii turowej i rozgrywanej w czasie rzeczywistym. Była również doskonałym dowodem na to, że gra strategiczna może być jednocześnie odpowiednio złożona i wciągająca, a przy tym zrozumienie jej reguł nie wymagało tygodniowego urlopu.
Medieval: Total War, czyli więcej i lepiej

Shogun doczekał się samodzielnego dodatku (The Mongol Invasion), ale apetyt fanów nie został zaspokojony. Wszyscy czekali na kolejną część gry od Creative Assembly. Zdziwić mógł się jednak ten, kto spodziewał się powrotu do feudalnej Japonii. Medieval: Total War zabrał do średniowiecznej Europy.

Założenia rozgrywki nie uległy większej zmianie, jednak drobne poprawki dotyczyły niemal każdego aspektu gry. Medieval był przede wszystkim znacznie bardziej zróżnicowany niż jego starszy brat: więcej jednostek, więcej frakcji do wyboru (i podbicia oczywiście), większa mapa strategiczna. Jednym słowem: więcej… wszystkiego.

Te zmiany sprawiły, że fani zapałali jeszcze większą miłością do serii Total War. Kolejna część była już tylko kwestią czasu.

Medieval (i dodatek Viking Invasion) korzystał z tej samej technologii, co Szogun: dwuwymiarowe jednostki na trójwymiarowych mapach. To, co mogło robić wrażenie w 2000 roku, po kilku latach z trudem znosiło próbę czasu. Seria potrzebowała zmian.
Rome: Total War, czyli kości zostały rzucone

Po raz kolejny przenosimy się w inne realia. Tym razem aż do starożytności. Rome: Total War debiutuje w 2004 roku. Największą i najbardziej zauważalną zmianą jest przede wszystkim nowy silnik graficzny napędzający grę; wreszcie mamy do czynienia z pełnym trójwymiarem. Wszystko tu wygląda dużo ładniej.

To, co zadecydowało o sukcesie gry, przez wielu fanów uznawanej za najlepszą część serii, to jej ogromne zróżnicowanie. Każdą nacją grało się zupełnie inaczej, każda posiadała własne unikatowe jednostki i każda prezentowała zupełnie inną taktykę na placu boju.

Podczas bitwy mogliśmy spotkać nie tylko uzbrojonych w ciężkie kolczugi Rzymian i sprawdzić skuteczność greckiej falangi, ale także poprowadzić do boju ogromne bojowe słonie Kartagińczyków.
Medieval II: Total War, czyli powrót do przeszłości

Po dodatkach do Rome (Barbarian Invasion i Alexander) już w 2006 roku Creative Assembly przedstawia Medieval II: Total War. Tym razem – poza Europą – mogliśmy przenieść wojnę na nowo odkryty kontynent amerykański. W samej rozgrywce jednak niewiele się zmieniło: dodano więcej jednostek i pogrzebano trochę w sferze ekonomicznej.

Miedieval II nie był wcale grą złą. Posiadał wszystko to, co decydowało o sukcesie poprzedników plus rozbudowany tryb multiplayer, który zdecydowanie zwiększał żywotność produkcji.
Empire: Total War, czyli Żagle na maszt

W Empire: Total War przenosimy się w czasy podbojów kolonialnych. Umiejscowienie akcji gry w tej epoce zmieniło wiele w samej rozgrywce. Przede wszystkim znacznie większa jest mapa strategiczna. Tym razem obejmuje praktycznie cały ziemski glob, przy czym i tak najwięcej czasu po raz kolejny będziemy spędzać obserwując Europę.

Zmiany zaszły w samych bitwach. Na polu walki króluje broń palna, a to wymuszało zastosowanie zupełnie innej taktyki niż w przypadku staromodnej walki wręcz. Nowością w serii są także bitwy morskie.

Już wcześniej mogliśmy budować flotę i rozmieszczać ją na mapie strategicznej, kiedy jednak dochodziło do spotkania wrogich sobie jednostek, o wyniku starcia decydował komputer. Teraz sami możemy pokierować losami naszych marynarzy. Szkoda tylko, że ten element gry jest po prostu… nudny. I nie koniecznie przypadł wszystkim do gustu.

Jak będzie z najnowszą produkcją, Napoleon Total War? Przekonamy się już 26 lutego.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium