Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

3 marca 2024 r.
17:53

Historia Radia Lublin na zdjęciach

Autor: Zdjęcie autora MG

W tym roku lubelska rozgłośnia będzie obchodziła 80-lecie działalności. Słynne słowa „Tu Polskie Radio Lublin” zostały wypowiedziane po raz pierwszy 10 sierpnia 1944 r. Tak rozpoczęła się piękna historia, która trwa do dzisiaj.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Początki

W pierwszym okresie działalności lubelska rozgłośnia była tubą propagandową Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego a następnie Rządu Tymczasowego. Nadawała wtedy na fali średniej 224 m. poprzez wagonową radiostację zwaną potocznie „Pszczółką” i dzięki sieci radiowęzłów.
Historia radia regionalnego zaczyna się 20 września 1952 r. W prowizorycznie adaptowanej wilii przy ul. 22 Lipca 5 w Lublinie rozpoczyna pracę Ekspozytura Polskiego Radia. Początkowo program lokalny trwa najpierw 45 minut na dobę aby wzrastać stopniowo do półtorej, dwu i dwu - i pół godziny. Jest nadawany w dwóch, a następnie w trzech odcinkach: porannym, południowym i popołudniowym. Emisja odbywa się wyłącznie poprzez radiowęzeł w województwie lubelskim. W dniu 1 maja 1957 r. rozpoczyna pracę stacja średniofalowa. Częstotliwość: 1594 kHz, moc 1 kW. Antenę zamontowano na dachu Technikum Budowlanego przy al. Racławickich w Lublinie, a nadajnik umieszczono w części jednej z sal lekcyjnych. Z początkiem 1958 r. Ekspozytura zyskuje status Rozgłośni Regionalnej. W 1960 roku rozpoczyna się budowa nowego gmachu Rozgłośni przy ul. Obrońców Pokoju 2, która trwa do 21 lipca 1964 r. 15 I 1961 r. emisję średniofalową przejmuje ośrodek nadawczy w Bożym Darze, co sprawia, że program nadawany jest z nadajnika o częstotliwości 1367 kHz, z mocą 30 kW. Począwszy od 18 października 1973 r. w programie monofonicznym Polskiego Radia w Lublinie pojawiają się pierwsze audycje muzyczne w technice stereo. Natomiast 4 marca 1991 r. rozgłośnia rozpoczęła nadawanie pełnego (19-godzinnego) programu, a od 3 kwietnia 1992 r. nadaje przez całą dobę.

Ludzie

Niemniej jednak rozgłośnia lubelska nie uzyskałaby rozgłosu i popularności bez kompetentnych pracowników. W ,,poczet lubelskich radiowców” tamtych czasów należy zaliczyć z pewnością takie osoby jak: Anna Markowa, Barbara Rostworowska, Janusz Danielak, Krystyna Kotowicz, Jerzy Księski, Janusz Weroniczak, Danuta Bieniaszkiewicz, Zbigniew Stepek, Janusz Winiarski, Barbara Jurkiewicz, Jan Nowacki, Jerzy Janiszewski, Maria Ballod, Maria Brzezińska, Kazimierz Dymel, Stanisław Fornal czy niezmordowany reporter lubelski Adam Tomanek.
W nowych czasach, po transformacji ustrojowej Radio Lublin musiało sprostać jeszcze jednemu wyzwaniu - przekształceniu się z państwowego „radia nadawcy” w publiczne „radio odbiorcy”. Oprócz audycji muzycznych i informacyjnych ważną częścią ramówki pozostały nadal programy edukacyjne, społeczne, magazyny publicystyczne, kulturalne i religijne. Ich autorami byli tacy dziennikarze jak: Jacek Bieniaszkiewicz, Piotr Wróblewski, Maria Brzezińska, Ewa Dados, Agata Koss, Grażyna Ruszewska, Małgorzata Sawicka, Anna Kaczkowska, Bogdan Piasecki i wielu innych. Do popularnych audycji z tego okresu należą: „Godzina muzyki i myśli”, „Jasiek”, „Magazyn domowy”, „Okienko literackie”, „Bliżej sceny”, „Kronika kulturalna”, „Czas reportera”, „Miniatura muzyczna”, czy „Barachołka”. Ta ostatnia audycja prowadzona przez Annę Kaczkowską i Jerzego Janiszewskiego, stała się swoistym fenomenem lubelskiej anteny. Wprawdzie piosenki tam prezentowane nie wykraczały poza gatunek disco - polo, to jednak audycja ta skutecznie skupiała słuchaczy przed radioodbiornikami. Sukcesami może się pochwalić Redakcja Reportażu, w której powstawały - i powstają - reportaże wielokrotnie nagradzane w krajowych i międzynarodowych konkursach reporterskich. Przy Radiu Lublin powstało także Studio Historii Mówionej, którego celem jest gromadzenie i archiwizacja relacji z zakresu historii współczesnej. Polskie Radio Lublin i jego dziennikarka Ewa Dados są od 1993 roku organizatorem jednej z największych akcji charytatywnych w Polsce "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę". Jest to coroczna przedświąteczna zbiórka darów dla najbiedniejszych. Rozgłośnia lubelska pomogła wielu znanym artystom, także tym pochodzącym z Lublina - Budce Suflera, Bajmowi czy Urszuli w uzyskaniu szerszego rozgłosu.

Źródło: Teatr NN, radio.lublin.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28