Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

4 stycznia 2025 r.
9:30

Kartka z kalendarza w naszym regionie – 4 stycznia

Autor: Zdjęcie autora oprac. ArtS
0 A A
(fot. domena publiczna)

Co wydarzyło się w historii regionu 4 stycznia. Sprawdźcie to sami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

4 stycznia 1945 roku Związek Radziecki oficjalnie uznał Rząd Tymczasowy Rzeczypospolitej Polskiej, który powstał z inicjatywy Krajowej Rady Narodowej w miejsce Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Był to pierwszy krok nowo powołanego rządu w stronę międzynarodowej legitymizacji, jednak ograniczył się początkowo do wsparcia ze strony państw bloku wschodniego.

Rząd radziecki otrzymał notyfikację o powstaniu Rządu Tymczasowego. Już 5 stycznia Moskwa mianowała swojego przedstawiciela dyplomatycznego w Polsce, Wiktora Z. Lebiediewa, oraz utworzyła Misję Wojskową w Lublinie. Jednocześnie przemianowanie PKWN na Rząd Tymczasowy nie zmieniło zasad współpracy z ZSRR – decyzje strategiczne nadal konsultowano z Moskwą, głównie za pośrednictwem Wiaczesława Mołotowa.

Pomimo działań na rzecz uznania na arenie międzynarodowej, Rząd Tymczasowy nie uzyskał wsparcia od krajów zachodnich. Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone odrzuciły możliwość nawiązania stosunków dyplomatycznych, podkreślając brak demokratycznej reprezentatywności rządu oraz jego zależność od ZSRR. Dopiero późniejsza konferencja jałtańska otworzyła furtkę dla szerszego uznania, uzależniając je od rekonstrukcji Rządu Tymczasowego w kierunku większej reprezentatywności i przeprowadzenia wolnych wyborów.

Rząd Tymczasowy został uznany przez kilka krajów słowiańskich, w tym Bułgarię i Czechosłowację. Po konferencji w Jałcie stosunki dyplomatyczne nawiązała również Jugosławia. Jednak poza tymi wyjątkami rząd w Warszawie funkcjonował głównie w ramach strefy wpływów ZSRR, bez szerszego międzynarodowego poparcia.

4 stycznia 1945 roku pozostaje symboliczny jako dzień, w którym ZSRR potwierdziło swoje wsparcie dla Rządu Tymczasowego RP, jednocześnie wzmacniając swoją pozycję w Polsce. Decyzja ta zapowiadała dalsze zmiany polityczne w kraju, które miały kształtować się pod dyktatem wschodniego reżimu.

30 stycznia 1945 rząd przeniósł się do Warszawy, a Lublin przestał sprawować funkcje stolicy.

Stefan Rachoń – wybitny dyrygent i skrzypek z Lubelszczyzny urodził się 4 stycznia

Stefan Rachoń, urodzony 4 stycznia 1906 roku w Ostrowie, to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów i skrzypków. Edukację muzyczną rozpoczął w Lublinie, a w 1933 roku ukończył Konserwatorium Warszawskie, studiując skrzypce i dyrygenturę pod okiem mistrzów, takich jak Grzegorz Fitelberg.

Już w latach 30. związał się z Polskim Radiem, gdzie założył pierwszą radiową orkiestrę rozrywkową. W czasie wojny działał w okupowanej Warszawie oraz w Lublinie, współpracując z lokalnymi orkiestrami. Po wojnie, w 1945 roku, powrócił do Warszawy i stworzył pierwszą powojenną orkiestrę Polskiego Radia, którą prowadził do 1980 roku.

Rachoń zapisał się w historii polskiej muzyki dzięki około 10 tysiącom nagrań oraz udziałowi w festiwalach w Opolu, Sopocie i Zielonej Górze. Był też mentorem wielu polskich artystów. Za swoje osiągnięcia otrzymał liczne nagrody, w tym Złoty Mikrofon i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł w 2001 roku w wieku 95 lat, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiej kultury.

(źródła: PAP, Teatr NN)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W pożarze rodzina straciła cały dobytek. Można pomóc w zbiórce

W pożarze rodzina straciła cały dobytek. Można pomóc w zbiórce

Rodzina Klimków w pożarze 5 stycznia straciła praktycznie cały swój dobytek. Ruszyła zbiórka na odbudowę domu.

Stacja narciarska w Kazimierzu Dolnym działa od niedzieli

Już można! Białe szaleństwo od niedzieli na stoku w Kazimierzu Dolnym

Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą szusować w trzech miejscach. W niedzielę zgodnie z zapowiedzią sezon otworzyła stacja narciarska w Kazimierzu Dolnym.

Motor Lublin dzisiaj wraca do treningów. Jeden sparing w kraju i obóz w Turcji

Motor Lublin dzisiaj wraca do treningów. Jeden sparing w kraju i obóz w Turcji

Koniec laby, czas na ciężką pracę. Piłkarze Motoru Lublin w poniedziałek spotkają się na pierwszym wspólnym treningu w 2025 roku. Podopieczni Mateusza Stolarskiego tylko przez kilka dni będą ćwiczyć na swoich obiektach. Już w sobotę wylecą na obóz do tureckiego Belek.

Urzędnicy chcieli dogodzić mieszkańcom. Przedsiębiorcy nie chcą fotobudki w ratuszu

Urzędnicy chcieli dogodzić mieszkańcom. Przedsiębiorcy nie chcą fotobudki w ratuszu

W grudniu w międzyrzeckim ratuszu stanęła fotobudka. Miejscowi przedsiębiorcy zarzucają urzędnikom złamanie zasad uczciwej konkurencji.

Zaczęło się w nocy. Szklanka na lubelskich drogach

Zaczęło się w nocy. Szklanka na lubelskich drogach

Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią. Marznąca mżawka może pojawić się w całym regionie.

Uwaga, idą trzej królowie. Autobusy i samochody pojadą inaczej

Uwaga, idą trzej królowie. Autobusy i samochody pojadą inaczej

W poniedziałek spod archikatedry w Lublinie wyruszy Orszak Trzech Króli. Na kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają utrudnienia.

Orszak Trzech Króli w Zamościu - styczeń 2024

Kłaniajcie się królowie. Orszaki przejdą ulicami wielu miast

Nie tylko w dużych i mniejszych miastach, również w wioskach przyjęła się już tradycja organizowania Orszaków Trzech Króli. W tym roku też tak będzie.

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium