Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

4 stycznia 2025 r.
9:30

Kartka z kalendarza w naszym regionie – 4 stycznia

Autor: Zdjęcie autora oprac. ArtS
(fot. domena publiczna)

Co wydarzyło się w historii regionu 4 stycznia. Sprawdźcie to sami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

4 stycznia 1945 roku Związek Radziecki oficjalnie uznał Rząd Tymczasowy Rzeczypospolitej Polskiej, który powstał z inicjatywy Krajowej Rady Narodowej w miejsce Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Był to pierwszy krok nowo powołanego rządu w stronę międzynarodowej legitymizacji, jednak ograniczył się początkowo do wsparcia ze strony państw bloku wschodniego.

Rząd radziecki otrzymał notyfikację o powstaniu Rządu Tymczasowego. Już 5 stycznia Moskwa mianowała swojego przedstawiciela dyplomatycznego w Polsce, Wiktora Z. Lebiediewa, oraz utworzyła Misję Wojskową w Lublinie. Jednocześnie przemianowanie PKWN na Rząd Tymczasowy nie zmieniło zasad współpracy z ZSRR – decyzje strategiczne nadal konsultowano z Moskwą, głównie za pośrednictwem Wiaczesława Mołotowa.

Pomimo działań na rzecz uznania na arenie międzynarodowej, Rząd Tymczasowy nie uzyskał wsparcia od krajów zachodnich. Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone odrzuciły możliwość nawiązania stosunków dyplomatycznych, podkreślając brak demokratycznej reprezentatywności rządu oraz jego zależność od ZSRR. Dopiero późniejsza konferencja jałtańska otworzyła furtkę dla szerszego uznania, uzależniając je od rekonstrukcji Rządu Tymczasowego w kierunku większej reprezentatywności i przeprowadzenia wolnych wyborów.

Rząd Tymczasowy został uznany przez kilka krajów słowiańskich, w tym Bułgarię i Czechosłowację. Po konferencji w Jałcie stosunki dyplomatyczne nawiązała również Jugosławia. Jednak poza tymi wyjątkami rząd w Warszawie funkcjonował głównie w ramach strefy wpływów ZSRR, bez szerszego międzynarodowego poparcia.

4 stycznia 1945 roku pozostaje symboliczny jako dzień, w którym ZSRR potwierdziło swoje wsparcie dla Rządu Tymczasowego RP, jednocześnie wzmacniając swoją pozycję w Polsce. Decyzja ta zapowiadała dalsze zmiany polityczne w kraju, które miały kształtować się pod dyktatem wschodniego reżimu.

30 stycznia 1945 rząd przeniósł się do Warszawy, a Lublin przestał sprawować funkcje stolicy.

Stefan Rachoń – wybitny dyrygent i skrzypek z Lubelszczyzny urodził się 4 stycznia

Stefan Rachoń, urodzony 4 stycznia 1906 roku w Ostrowie, to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów i skrzypków. Edukację muzyczną rozpoczął w Lublinie, a w 1933 roku ukończył Konserwatorium Warszawskie, studiując skrzypce i dyrygenturę pod okiem mistrzów, takich jak Grzegorz Fitelberg.

Już w latach 30. związał się z Polskim Radiem, gdzie założył pierwszą radiową orkiestrę rozrywkową. W czasie wojny działał w okupowanej Warszawie oraz w Lublinie, współpracując z lokalnymi orkiestrami. Po wojnie, w 1945 roku, powrócił do Warszawy i stworzył pierwszą powojenną orkiestrę Polskiego Radia, którą prowadził do 1980 roku.

Rachoń zapisał się w historii polskiej muzyki dzięki około 10 tysiącom nagrań oraz udziałowi w festiwalach w Opolu, Sopocie i Zielonej Górze. Był też mentorem wielu polskich artystów. Za swoje osiągnięcia otrzymał liczne nagrody, w tym Złoty Mikrofon i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł w 2001 roku w wieku 95 lat, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii polskiej kultury.

(źródła: PAP, Teatr NN)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium