Rozpoczęły się „Dni wschodniochrześcijańskiego dziedzictwa ziemi hrubieszowskiej”. W trakcie akcji sprzątane mają być cmentarze prawosławne leżące na terenie powiatu hrubieszowskiego. Organizatorzy akcji namawiają mieszkańców i turystów do włączenia się w te prace.
Organizatorem „Dni” są Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Spotkanie rozpoczęło się od porządkowania opuszczonego cmentarza prawosławnego w Czumowie. Do dziś prace będą prowadzone na nekropolii w Ślipczu, a w piątek i sobotę – w Gródku. Działacze zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się do tych działań w dowolnym momencie. Wystarczy pojawić się na cmentarzu w godz. 10.00–18.00.
W ramach imprezy, w sobotę, 26 sierpnia o godz. 16.00 w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie (ul. 3-go Maja 11) odbędzie się spotkanie poświęcone wartościom kulturowym i historycznym. W programie projekcja filmu „Kopuły niepamięci. Śladami nieistniejących cerkwi” oraz prezentacje, m.in.: wiejskie nekropolie prawosławne powiatu hrubieszowskiego, nieistniejące cerkwie okolic Hrubieszowa, „Nadbużańskie kamienie pamięci”, sztuka i ludowe kamieniarstwo na cmentarzach obrządku wschodniego. Na godz. 19.00 zaplanowano prezentację efektów prac porządkowych na cmentarzu oraz koncert dawnych pieśni z tradycji polskiej i ukraińskiej.
W niedzielę o godz. 14.00 rozpocznie się zwiedzanie cerkwi p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Hrubieszowie (ul. 3-Maja), a pół godziny później sprzed świątyni wyruszy wycieczka autokarowa „Śladami dziedzictwa prawosławnego w powiecie hrubieszowskim”. Jej trasa obejmuje południową część powiatu: dawne i obecne cerkwie prawosławne, miejsca zniszczonych cerkwi, najciekawsze cmentarze (m.in. Dołhobyczów, Kryłów, Kosmów, Werbkowice, Szychowice i pałacyk w Czumowie). Wpisowe na wycieczkę – 10 zł za osobę. Zgłaszać swój udział można pisząc na adres: towarzystwo@ekolublin.pl
Szczegóły na stronie www.ekolublin.pl