Uzbierali podpisy poparcia ale wniosek o referendum ws. odwołania Rady Powiatu hrubieszowskiego został odrzucony. Inicjatorzy analizują możliwość odwołania. Mają na to 14 dni.
Jest decyzja komisarza wyborczego z Zamościa w sprawie przeprowadzenia referendum powiatowego. Chodzi o odwołanie Rady Powiatu Hrubieszowskiego przed upływem kadencji. Komisarz postanowił odrzucić wniosek, który trafił do biura na początku lipca. Zrobił to, jak czytamy w postanowieniu, z powodu stwierdzenia niedającego się usunąć uchybienia wniosku. Inicjatorzy, w ocenie komisarza, nie wywiązali się z obowiązku poinformowania mieszkańców o przedmiocie zamierzonego referendum wraz z uzasadnieniem. Zgodnie z przepisami powinni to zrobić w gazecie codziennej.
- Najczęstszym przypadkiem odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum jest nieuzbieranie podpisów. Tutaj powód był inny, ale i procedury przy referendach powiatowych są inne niż przy gminnych. W przypadku gminnych wystarczy, że organizatorzy poinformują mieszkańców o swoich zamiarach na tablicach ogłoszeń czy portalach internetowych. Jeśli chodzi o referenda powiatowe, która są organizowane bardzo rzadko, trzeba zamieścić ogłoszenie w codziennej prasie ogólnodostępnej ma terenie danego powiatu. Inicjatorzy referendum opublikowali informację w Dzienniku Wschodnim ale już po terminie – tłumaczą w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu. Pracownicy podkreślają, że nie pamiętają, żeby na terenie ich delegatury było w ostatnich latach organizowane referendum powiatowe.
W toku badania legalności wniosku o przeprowadzenie referendum komisarz stwierdził , że inicjatorzy dochowali terminu. Inicjatywę poparła podpisami wymagana liczba mieszkańców. Wniosek powinno podpisać 10 proc. mieszkańców powiatu hrubieszowskiego, uprawnionych do głosowania czyli 5182 osoby. Tymczasem prawidłowo złożonych podpisów było 5213. Choć jak zauważa komisarz ponad 1200 podpisów zakwestionowano.
- Komisarz wyborczy stwierdził że nie wypełniliśmy obowiązku zgodnie z ustawą o referendum art 13 ust 1-3. Mamy co do tego odmienne zdanie i analizujemy możliwość odwołania się – mówi Marta Wierzbicka, przewodnicząca komitetu referendalnego.
- Zgodnie z prawem, inicjatorzy mogą w ciągu 14 dni od otrzymania naszego postanowienia złożyć skargę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Postanowienie zostało wysłane, nie mamy jeszcze potwierdzenia, że zostało odebrane – usłyszeliśmy w czwartek w południe w zamojskim biurze.
- Mamy zamiar bacznie przyglądać się podejmowanym decyzjom przez Zarząd Powiatu Hrubieszowskiego i stosownie do podejmowanych decyzji reagować – zapowiada Wierzbicka, która kilka miesięcy temu, razem z Małgorzatą Kostecką i Damianem Bartoszukiem założyła na Facebooku grupę „Mieszkańcy Hrubieszowa i Powiatu murem za Szpitalem”. Później nazwa grupy dostała dodatek „Referendum” i skupiała zwolenników i sympatyków jego przeprowadzenia.