![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2019/2019-04/964cf01955d28130386d90d5c429b998_org_830.jpg)
Parlament Europejski zgodził się, by Via Carpatia znalazła się na liście priorytetowych unijnych inwestycji. A to oznacza finansowanie budowy drogi ze środków europejskich.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Na terenie Polski Via Carpatia ma około 760 km przebiegu. Na północy zaczyna się szlakiem S61, od granicy państwa przez Augustów, Ełk oraz S19 Knyszyn - Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - Lublin - Nisko - A4 Rzeszów - Barwinek - granica państwa. Ma połączyć północ z południem Europy.
Decyzja Parlamentu Europejskiego, oznacza pewność finansowania tej inwestycji. Via Carpatia, czyli S19 przeszywa nasz region z północy na południe. Południowa część drogi, od Lublina przez Kraśnik, Janów Lubelski i dalej ku granicy z woj. podkarpackim, jest już w budowie. Północna część jest w fazie przygotowania, odbywają się spotkania informacyjne z mieszkańcami.
– W piątek, 26 kwietnia, zapraszamy mieszkańców terenów położonych wzdłuż przyszłej S19 od granicy z woj. mazowieckim do końca obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego na spotkania informacyjne. Podczas nich zostaną przedstawione efekty pracy projektantów nad koncepcją programową przyszłej trasy – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA w Lublinie.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w siedzibie Urzędu Miasta Międzyrzec Podlaski, drugie w świetlicy wiejskiej w Wysokiem. Przed spotkaniami zostaną wyłożone materiały informacyjne. Pierwsze zaplanowano o godz. 12, dla mieszkańców z terenu miasta Międzyrzec Podlaski, w sali konferencyjnej na I piętrze Urzędu Miasta przy ul. Pocztowej 8. Drugie, o godz. 15, dla mieszkańców z terenu gminy Międzyrzec Podlaski w świetlicy wiejskiej w Wysokie przy ul. Rudnickiej 36.
– To ostatni moment na wprowadzenie ewentualnych korekt. Przypomnijmy jednak, że przebieg drogi ekspresowej został zatwierdzony decyzją środowiskową i jest już niezmienny – dodaje Krzysztof Nalewajko.
Przypomnijmy, że S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Lubartowa ma 81,4 km długości, natomiast z Lubartowa do węzła Lublin Rudnik – 21,4 km. Te odcinki mają powstać w latach 2020-2024. Natomiast „południowa” część S19, od węzła Lublin Kraśnik do granicy z województwem podkarpackim ma 75 km długości. Ma być gotowy do 2021 roku.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)