Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

28 lutego 2024 r.
16:24

Przed dęblińskim ratuszem stanie odrzutowiec

0 0 A A
Iskry (na zdj) zostały wycofane z eksploatacji w roku 2022. Obecnie piloci szkolą się na nieco nowszych zagranicznych odrzutowcach M-346
Iskry (na zdj) zostały wycofane z eksploatacji w roku 2022. Obecnie piloci szkolą się na nieco nowszych zagranicznych odrzutowcach M-346 (fot. B. Olzak/FB)

Jeszcze w tym roku na placu przed Urzędem Miejskim w Dęblinie ma stanąć stelaż z polskim odrzutowcem TS-11 Iskra. Wycofaną z eksploatacji maszynę na rzecz samorządu wojsko ma przekazać bezpłatnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla kilku pokoleń polskich lotników Iskra była pierwszym odrzutowym samolotem szkoleniowym, na którym uczyli się pilotażu. Zanim dowódcy pozwolili im zasiąść za sterami większych i szybszych odrzutowców, jak MiG-29, Su-22, czy F-16, piloci musieli opanować technikę latania polską konstrukcją autorstwa Tadeusza Sołtyka. Szare Iskry na stałe wpisały się w krajobraz polskiego nieba, a ich biało-czerwone wersje wzbudzały zachwyt publiczności podczas licznych pokazów lotniczych i uroczystości państwowych. Pojedyncze egzemplarze TS-11 znajdują się dzisiaj w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Zabrzu, Gdyni, Poznaniu, Zamościu, a także w angielskim Coventry. Maszynę oglądać można oglądać oczywiście również w jej macierzystym Mielcu.

Przez lata pomnik Iskry, a właściwie konstrukcja z prawdziwym samolotem stała także na skwerze przy Jaworowej w Puławach. Prezent od dęblińskiej "Szkoły Orląt" pod koniec lat 70-tych trafił na stelaż wykonany przez Puławską Spółdzielnię Mieszkaniową. Przetrwał do roku 2000, gdy konstrukcję uszkodziły silne podmuchy wiatru. Obecnie na miejscu Iskry stoi pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

W tym roku podobną instalację chcą wykonać władze Dęblina, a następnie zamontować ją na placu przy miejscowym ratuszu (po jego wschodniej stronie). W tym celu samorządowcy rozpoczęli rozmowy z wojskiem. Samolot został już wybrany. Chodzi o należący do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odrzutowiec o numerach bocznych 1607.

- Samolot ma zostać przekazany nam bezpłatnie. Obecnie czekamy na zaświadczenie o tym, że został on w pełni rozbrojony i nadaje się do użytku na cele wystawiennicze. Gdy te formalności zostaną ukończone, zajmiemy się odnowieniem tej maszyny, a następnie wybierzemy podmiot, który wykona dla niego stelaż - tłumaczy nam burmistrz Dęblina, Beata Siedlecka. - Chcielibyśmy, żeby ten samolot był w kolorze szarym lub srebrnym z biało-czerwoną szachownicą - dodaje.

Przy lotniczym pomniku znalazłaby się także tablica z rysem historycznym wraz z kodem QR ułatwiającym zdobycie dodatkowych informacji o TS-11 w formie cyfrowej. 

- Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Iskra to jeden z symboli naszego miasta. Tutaj rozpoczęła swoją służbę i tutaj ją zakończyła. Pozwoliła wyszkolić rzeszę pilotów. Jako przewodniczący rady miasta, mieszkaniec Dęblina i żołnierz, mogę powiedzieć, że w pełni taką inicjatywę popieram - mówi Maciej Krygrowski, dębliński samorządowiec. 

Kiedy zatem dęblinianie zobaczą w centrum miasta legendarny już odrzutowiec? Według burmistrz Siedleckiej samo przekazanie Iskry to kwestia dwóch miesięcy, a przygotowanie instalacji najpewniej zajmie kilka kolejnych, więc odsłonięcia samolotu możemy spodziewać raczej w drugiej połowie roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wścieklizna w natarciu. Wykryto przypadek u psa

Wścieklizna w natarciu. Wykryto przypadek u psa

Teren zagrożony wścieklizną się rozrasta. Policja może zapukać do naszych domów i sprawdzić, czy zwierzęta przeszły odpowiednie szczepienia.

Ptasia grypa uderza na Lubelszczyźnie. 7 tysięcy indyków pożegnało się z życiem

Ptasia grypa uderza na Lubelszczyźnie. 7 tysięcy indyków pożegnało się z życiem

Zagrożone są trzy powiaty. Właściciele drobiu muszą wprowadzić szczególne środki ostrożności.

„Wtorek na Dzielni”: Dziś jesteśmy w dzielnicy Szerokie
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na Dzielni”: Dziś jesteśmy w dzielnicy Szerokie

W dzisiejszym programie „Wtorek na Dzielni” poruszymy temat oświetlenia traktu pieszego przy Siewierzan. Zaprojektowanie i wybudowanie tego oświetlenia w kierunku ul. Nałęczowskiej kosztowało 76,2 tys. zł brutto. Powiemy też o budowie oświetlenia ul. Jaśminowej, na odcinku około 175 metrów. Ten projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wartość to 94,7 tys. zł. Realizacja tego zadania nastąpi jeszcze w tym roku

Kopali pod parkiem, żeby go zrewitalizować. Co znaleźli pod ziemią?
Radzyń Podlaski

Kopali pod parkiem, żeby go zrewitalizować. Co znaleźli pod ziemią?

W ziemi szukali śladów historii parku. Wszystko po to, by to miejsce w Radzyniu Podlaskim odzyskało dawny blask. Koncepcja już powstaje.

Plac Litewski zaświeci najpierw dla dzieci, a potem dla Ukrainy
Lublin

Plac Litewski zaświeci najpierw dla dzieci, a potem dla Ukrainy

Miasto Lublin włącza się w akcję Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Nie zapomną także o tysięcznym dniu od rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Śledztwo w sprawie wyciętych drzew. Ocenią skalę zniszczeń przy Gęsiej
Lublin

Śledztwo w sprawie wyciętych drzew. Ocenią skalę zniszczeń przy Gęsiej

Wracamy do sprawy drogi dojazdowej w okolicy ul. Gęsiej. Deweloperowi przeszkadzały drzewa, więc je wyciął i szybko zabrał z działki. Dopiero po naszej interwencji sprawę podjął Urząd Marszałkowski. Trwa śledztwo i szacowanie skali zniszczeń.

W poprzednich latach w konkursie brali udział wokaliści z różnych rejonów województwa
23 listopada 2024, 10:00

Dla Ciebie Polsko – konkurs patriotycznej piosenki już w weekend

Zgłoszenia są przyjmowane do środy (20 listopada), ale już wiadomo, że w sobotę na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców. Będą walczyć o nagrody podczas Konkursu Piosenki Patriotycznej „Dla Ciebie Polsko”.

Muzyczny hołd dla Lemmyego
koncert
22 listopada 2024, 19:30

Muzyczny hołd dla Lemmyego

Już 22 listopada (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będziecie mogli zobaczyć Orgasmatron, supergrupę, która hołduje twórczości Lemmyego Kilmistera i formacji Motörhead.

Małgorzata Bzówka, Krzysztof Turczyn i Andrzej Smyk spotkali się w poniedziałek z dziennikarzami, aby wyjaśnić na czym polegały „insynuacje i pomówienia” Franciszka Josika. Wszyscy zapewniali, że działali zgodnie z prawem. Mówili też, że ewentualnego prokuratorskiego śledztwa się nie obawiają, bo „nie mają nic do ukrycia”
Zamość

„Korupcyjny układ” w PGK? Jest odpowiedź na zarzuty prezesa

Deweloperska firma nie zamierza już płacić podatków w Zamościu. Przeniesie się poza miasto. To jeden z efektów piątkowej konferencji prasowej obecnego prezesa PGK. „Padły tam nieprawdziwe informacje, insynuacje i pomówienia” – przekonują udziałowcy spółki Cegielnia Inwestycje, byli pracownicy PGK.

Zamojska klasa okręgowa. Grom Różaniec na autostradzie do awansu

Zamojska klasa okręgowa. Grom Różaniec na autostradzie do awansu

Za nami półmetek sezonu 2024/2025 „najciekawszej ligi świata”. I jak zwykle przydomek ten pasuje do rozgrywek jak ulał. Choć zgodnie z przewidywaniami mistrzem jesieni został Grom Różaniec, to za plecami lidera doszło do wielu zaskakujących rozstrzygnięć

Po słynnych happeningach, gdzie na rusztowaniach przy swojej kamienicy Janusz Palikot konsumował ostentacyjnie alkohol pozostało gorzkie wspomnienie

Janusz Palikot już tu nie mieszka

Janusz Palikot, który 3 października br. został zatrzymany przez CBA i potem aresztowany pod zarzutami oszustw i przywłaszczania mienia stracił kamienicę na Starym Mieście w Lublinie, którą zajął komornik.

Zachęcali do zatrudniania osób z chorobami psychicznymi. Przeciw stygmatyzacji
praca
galeria

Zachęcali do zatrudniania osób z chorobami psychicznymi. Przeciw stygmatyzacji

Jak przełamywać bariery i przeciwdziałać stygmatyzacji pracowników niepełnosprawnych lub zmagających się z zaburzeniami psychicznymi - zastanawiali się uczestnicy konferencji poświęconej temu problemowi. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

Rewolucja w strefie płatnego parkowania
Dzień Wschodzi
film

Rewolucja w strefie płatnego parkowania

Od poniedziałku dwa pojazdy prowadzą e-kontrolę w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. O tej małej rewolucji PZM rozmawiamy z Grzegorzem Malcem, dyrektorem Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie. Zamiany pozwolą to na zwiększenie liczby kontroli oraz usprawni funkcjonowanie samej strefy.

Boisko w Biskupicach od 1,5 roku było domem Tura Milejów

Tur Milejów wraca do domu. Koniec remontu klubowych obiektów

Tur Milejów wraca do siebie i będzie mógł pochwalić się jednym z najnowocześniejszych kompleksów sportowych w regionie.

Porady stomatologiczne dla seniorów – studenci zapraszają na darmowe konsultacje

Porady stomatologiczne dla seniorów – studenci zapraszają na darmowe konsultacje

Samobadanie, higiena, protetyka i leczenie. Od dzisiaj taka oferta czeka na osoby starsze w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii. Warto z niej skorzystać.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium