Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

4 września 2019 r.
19:55

Jaka ma być szkoła? Wylosowali osoby, które mogły przemawiać podczas "okrągłego stołu" w Lublinie

Dzisiejsze obrady edukacyjnego „okrągłego stołu” w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim trwały trzy godziny<br />
Dzisiejsze obrady edukacyjnego „okrągłego stołu” w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim trwały trzy godziny
(fot. Maciej Kaczanowski)

Około 80 osób chciało wziąć udział w dzisiejszych obradach wojewódzkiego „okrągłego stołu” edukacyjnego. Zaproszono 52. Pozostali mogą przysłać swoje propozycje mailem. Podobnie jak ci, którzy mówili zbyt długo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsze posiedzenie tzw. „okrągłego stołu” rząd zorganizował podczas kwietniowego strajku nauczycieli. Potem odbyły się kolejne takie debaty. Teraz przyszła pora na poszczególne województwa.

– To dobry moment na dyskusje o tym, co trzeba jeszcze w polskiej szkole zmienić – mówiła dziennikarzom przed rozpoczęciem lubelskich rozmów Marzena Machałek, wiceminister edukacji.

Na rozmowy zaproszono uczniów, rodziców, nauczycieli, samorządowców, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, instytucje związane z oświatą oraz członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

– Zgłosiło się 80 osób. Odbyło się losowanie, w wyniku którego wybrano ponad 50 osób, które wzięły udział w dyskusji – mówi Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty. – Ponieważ cenny jest każdy głos oczekujemy, że osoby, które nie mogły wziąć w niej udziału, wyrażą swoje postulaty i oczekiwania w e-mailach.

Nie tylko oni. Uczestnicy lubelskiego „okrągłego stołu” mogli wygłaszać 3-minutowe oświadczenia. Kto nie zdążył był proszony o przesłanie maila.

– Wszystkie wnioski będą poważnie traktowane. Każdy głos w dyskusji będzie zapisany i przedyskutowany – zapewnia Machałek.
Co zostało zapisane?

– Jest duża dysproporcja w poziomie nauczania w dużych miastach i małych miasteczkach. Zależy nam żeby była zmniejszana – mówił Lucas Kasica, uczeń XXI LO i członek Parlamentu Dzieci i Młodzieży.

– Potrzebne jest wsparcie rządu dla szkół społecznych nie pobierających czesnego – apelowała Bożena Szyc, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Białej Podlaskiej.

– Uczelnie powinny staranniej weryfikować ludzi, którzy chcą zostać nauczycielami żeby nie trafiały do zawodu osoby nie mające do tego predyspozycji – uważa Beata Kowalczyk, dyrektor Zespołu Przedszkoli nr 2 w Świdniku.

Mówiono też m.in. o potrzebie zmiany podstaw programowych, powrocie do przechodzenia na emerytury nauczycielskie po 30 latach pracy czy właściwym szkoleniu nauczycieli. O ich zarobkach wspominano niewiele.

– Nie może zarabiać tyle samo nauczyciel, który z trudem realizuje podstawę programową i ten co pracując w liceum ma wielu olimpijczyków – przekonywała Krystyna Chałas, kierownik katedry dydaktyki i edukacji szkolnej KUL. A Wiesława Stec, szefowa lubelskiej oświatowej Solidarności, mówiła o potrzebie powiązania wynagrodzenia pracowników szkół ze średnią krajową.
Dużo miejsca poświęcono za to rodzicom.

– Jeśli mamy budować szkołę na miarę XXI wieku to trzeba w to włączyć szerokie kręgi społeczeństwa, przede wszystkim rodziców. Oni bardzo często nie są aniołami. Ich relacje z nauczycielami są bardzo trudne, ale trzeba to zrobić – mówił Wojciech Starzyński, prezes Fundacji „Rodzice Szkole”, który wychwalał też kuratoria i ministerstwo edukacji za sprawne przeprowadzenie reformy oświaty, egzaminów maturalnych, czy rekrutacji do szkół średnich.

W debacie nie wzięli udział członkowie Związku Nauczycieli Polskich. Nie było nią zainteresowanych też wielu nauczycieli.

– Podczas strajku nie słuchano naszych postulatów. Nie będę brać udziału w szopce pokazującej, że rząd coś robi wsłuchując się w nasz głos. Według mnie nie robi nic – mówi nauczyciel z Lublina. Przedstawiać w gazecie się nie chce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

Na miejsce ściągnięto policję i straż pożarną

Alarm na osiedlu. Polał drzwi benzyną i podpalił

Na trzeźwo najpewniej poradziłby sobie inaczej. Ale 46-latek z Lublina był pijany. I gdy nie mógł dostać się do mieszkania, polał drzwi wejściowe benzyną i podpalił.

Daniel Koczon prowadzi Lubliniankę od początku sezonu 24/25

Daniel Koczon (Lublinianka): Zapraszam kibiców na nasze mecze, nudy na Wieniawie nie ma

Lublinianka na początku rundy wiosennej szybko wpadła w dołek. Najpierw przegrała u siebie z Tomasovią 0:2, a później straciła trzy bramki przewagi i tylko zremisowała na wyjeździe z Huraganem Międzyrzec Podlaski 3:3. Piłkarze Daniela Koczona świetnie odpowiedzieli jednak na te niepowodzenia. Najpierw pokonali w meczu na szczycie Stal Kraśnik, a następnie sami odrobili trzy gole i wygrali z Górnikiem II Łęczna... 5:4.

Rekrutacja na studia. Czas start. UMCS kusi nowościami

Rekrutacja na studia. Czas start. UMCS kusi nowościami

W czwartek rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczelnia czeka na przyszłych studentów. Poza swoją stałą ofertą kierunków, w tym roku kusi również nowościami. W czym można wybierać?

Lucjan Kotwica

Były starosta radzyński wraca do podstawówki. Ale w innej roli

Były starosta pokieruje szkołą podstawową w Radzyniu Podlaskim. Wcześniej Lucjan Kotwica był już nauczycielem w radzyńskich placówkach.

Prognoza na świąteczny weekend: Ciepło, słońce i bez opadów
film

Prognoza na świąteczny weekend: Ciepło, słońce i bez opadów

Przed nami cztery dni z wyraźną przewagą słońca i wysokich temperatur. Będzie ciepło, pogodnie i prawdziwie wiosennie – w sam raz na świąteczny weekend i mokry Śmigus-Dyngus!

Dyrektorka szkoły z zarzutami. Żądała przeprosin dla pani wójt

Dyrektorka szkoły z zarzutami. Żądała przeprosin dla pani wójt

Pełniąca obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach usłyszała przed świętami prokuratorskie zarzuty. Śledczy uważają, że żądając od jednej z nauczycielek przeprosin dla pani wójt i od tego uzależniając zatrudnienie, przekroczyła swoje uprawnienia.

Courtney Ramey w Zielonej Górze zaprezentował gorszą formę

PGE Start Lublin - Dziki Warszawa, czyli okazja do rehabilitacji

PGE Start Lublin w sobotę o godz. 17.30 podejmie Dziki Warszawa. Po porażce czerwono-czarnych w Zielonej Górze w ich obozie zrobiło się trochę nerwowo. Transmisję zapowiada Polsat Sport.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium