Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

17 grudnia 2019 r.
16:32

Jarmark Inspiracji z kozią brodą. Trzy dni kosztowania tradycyjnych i regionalnych przysmaków [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora sz

W najbliższy piątek na Starym Mieście w Lublinie zaczyna się zimowy Jarmark Inspiracji. Przez trzy dni szefowie kuchni będą gotować, na stoiskach pojawią się tradycyjne i regionalne przysmaki. To wspólna inicjatywa Europejskiego Festiwalu Smaku oraz Polskiej izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. – Chcemy pokazać tradycyjne smaki Bożego Narodzenia i na nowo je zinterpretować – mówi Marcin Jurek, szef kuchni restauracji Titno w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co ma do tego kozia broda? To bardzo smaczny grzyb, który rośnie na gałęziach i można z niego przyrządzać smaczne dania. To także nazwa nowej restauracji Kozia Broda na Starym Mieście, gdzie na konferencji prasowej organizatorzy opowiedzieli o nowym przedsięwzięciu.

– Współpracujemy z Europejskim Festiwalu Smaku. Doszliśmy do wniosku, żeby wspólnie zorganizować zimową edycję festiwalowego jarmarku. A ponieważ z miasta zniknął coroczny kiermasz na deptaku, chcemy wypełnić lukę. Pierwsze edycja będzie skromna, ale z dobrym wyborem regionalnych przysmaków – mówi Tomasz Solis, prezes lubelskiego oddziału izby.

W sobotę na jarmarku zagra Przemek Żarnowski, który otrąbi jarmark na ligawie.

– To bardzo stary instrument, związany z muzyką Karpat, a obrzęd otrąbiania związany jest z tradycją adwentu i Bożego Narodzenia. Instrument został przez muzyka zbudowany osobiście, a sam obrzęd odtworzono w Domu Kultury w Motyczu – mówi dr Agata Kusto z Instytu Muzyki UMCS.

Ligawę na konferencji usłyszeli dziennikarze, mieszkańcy Lublina usłyszą ją w sobotę, 21 grudnia, przed Trybunałem Koronnym. Będą kolędy, w tym specjalna kolęda szefów kuchni.

W trakcie jarmarku odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po piwnicach restauracji Kozia Broda, gdzie odkryto tzw. korzeń miasta, fragmenty najstarszych murów.

– Pokażę zakamarki miejsca, opowiem o niespodziankach architektonicznych – mówi architekt Adam Wójcik, który zaprojektował wnętrze zabytkowej kamienicy. W portfolio ma: klub Koyot i nieistniejące legendy: klub Sox na Starym Mieście, klub Kotłownia czy Oregano Cafe. W Warszawie Santorini, Meltemi czy nieistniejące: Mekong i amerykańską restaurację Warsaw Tortilla Factory, poza tym w Poznaniu Mykonos, wzorowaną na Santorini, oraz lokale w Krakowie i na Mazurach, które nie zdołały obrosnąć legendą. – Będzie można przysiąść, wypić dobrą herbatę, odpocząć od zgiełku jarmarku i ruszyć na koncert ligawy – mówi Wójcik.

Na jarmarku będzie dobre jedzenie. – Zaprosiliśmy sprawdzonych producentów z regionu. Będą smaczne wędliny, sporo wędzonych ryb, chleby, przetwory, ciasta. Ale także rękodzieło, związane z tradycją Bożego Narodzenia. Jednak oprócz zakupów, ważna jest rozmowa, spotkanie, chwila wytchnienia od zakupów – dodaje Solis.

Na kameralnej scenie będą gotować szefowie kuchni z naszego miasta. Na przykład Piotr Huszcz, szef kuchni restauracji Hotelu Piano, specjalizujący się w tematycznych podróżach kulinarnych po regionie. Obecność szefów kuchni to także możliwość konsultacji kulinarnych. Warto podpytać o danie, patent na dobry pasztet czy rybę w galarecie. W specjalnej roli wystąpią cebularze na gorąco w różnych odmianach. Oraz regionalne wina z Zamościa.

– Mamy nalewki, mamy cydry, w tej chwili na terenie naszego regionu powstają bardzo ciekawe wina. Zapraszamy w sobotni wieczór na lampkę wina i chwilę rozmowy – mówi Tomasz Solis. Wato dodać, że ceny mają być przyjazne.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

Na miejsce ściągnięto policję i straż pożarną

Alarm na osiedlu. Polał drzwi benzyną i podpalił

Na trzeźwo najpewniej poradziłby sobie inaczej. Ale 46-latek z Lublina był pijany. I gdy nie mógł dostać się do mieszkania, polał drzwi wejściowe benzyną i podpalił.

Daniel Koczon prowadzi Lubliniankę od początku sezonu 24/25

Daniel Koczon (Lublinianka): Zapraszam kibiców na nasze mecze, nudy na Wieniawie nie ma

Lublinianka na początku rundy wiosennej szybko wpadła w dołek. Najpierw przegrała u siebie z Tomasovią 0:2, a później straciła trzy bramki przewagi i tylko zremisowała na wyjeździe z Huraganem Międzyrzec Podlaski 3:3. Piłkarze Daniela Koczona świetnie odpowiedzieli jednak na te niepowodzenia. Najpierw pokonali w meczu na szczycie Stal Kraśnik, a następnie sami odrobili trzy gole i wygrali z Górnikiem II Łęczna... 5:4.

Rekrutacja na studia. Czas start. UMCS kusi nowościami

Rekrutacja na studia. Czas start. UMCS kusi nowościami

W czwartek rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczelnia czeka na przyszłych studentów. Poza swoją stałą ofertą kierunków, w tym roku kusi również nowościami. W czym można wybierać?

Lucjan Kotwica

Były starosta radzyński wraca do podstawówki. Ale w innej roli

Były starosta pokieruje szkołą podstawową w Radzyniu Podlaskim. Wcześniej Lucjan Kotwica był już nauczycielem w radzyńskich placówkach.

Prognoza na świąteczny weekend: Ciepło, słońce i bez opadów
film

Prognoza na świąteczny weekend: Ciepło, słońce i bez opadów

Przed nami cztery dni z wyraźną przewagą słońca i wysokich temperatur. Będzie ciepło, pogodnie i prawdziwie wiosennie – w sam raz na świąteczny weekend i mokry Śmigus-Dyngus!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium