Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

18 sierpnia 2020 r.
17:27

Jesion z Łęcznej będzie pomnikiem przyrody. "To drzewo pożegnało kilka pokoleń mieszkańców"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A
Jak wynika z badań dendrologicznych, jesion może mieć nawet 240 lat
Jak wynika z badań dendrologicznych, jesion może mieć nawet 240 lat (fot. UM Łęczna)

Przy ulicy Marszałka Piłsudskiego w Łęcznej stoi wielki jesion. W zasadzie nikt na niego nie zwracał uwagi, poza Grzegorzem Ciurajem. Dzięki jego staraniom, olbrzymie, wiekowe drzewo zostanie pomnikiem przyrody. Lech Włodarski, burmistrz Łęcznej, już uruchomił procedurę uznania jesionu za pomnik przyrody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Grzegorz Ciuraj już od dawna lobbował za tym jesionem. – To jest zjawiskowe drzewo, ściśle związane z historią Łęcznej. Już ostatnie z niegdysiejszej alei. Ten piękny okaz może mieć nawet 240 lat. Tak wynika z badań dendrologicznych. Balem się, żeby nie padł ofiarą piły spalinowej – mówi Grzegorz Ciuraj.

Sprawą zainteresował radnych oraz środowisko naukowe.

– Kilka miesięcy temu zostałam poproszona przez jednego z mieszkańców Łęcznej, Grzegorza Ciuraja, aby pomóc mu w związku z próbą objęcia ochroną drzewa o wymiarach pomnikowych rosnącego w pasie drogowym. Poddaliśmy drzewo ekspertyzie dendrologicznej, która wykazała bardzo dobry stan zdrowotny – mówi dr inż. Margot Dudkiewicz, architekt krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mamy do czynienia z cennym i wyjątkowym egzemplarzem. Jego obwód na wysokości 130 cm, licząc od poziomu gruntu, wynosi 470 cm. Takie wymiary spełniają warunek uznania drzewa za pomnikowe. Dodatkowo bardzo dobra kondycja zdrowotna stanowi duży atut w takiej kwalifikacji.

Jest to jeden z 10 najbardziej okazałych jesionów w Polsce.

Jego historia jest także intrygująca. Drzewo pozostało ostatnim tak dużym egzemplarzem z dawnej alei prowadzącej od Kościoła pw. Marii Magdaleny w kierunku cmentarza przy ul. Jana Pawła w Łęcznej.

– To drzewo pożegnało kilka pokoleń mieszkańców Łęcznej. Dlatego tak ważna jest ochrona i pielęgnacja tego sędziwego okazu charakteryzującego się znacznymi rozmiarami – mówi Grzegorz Ciuraj. – Starałem się zainteresować tym okazem wielu ludzi. Tym bardziej, że jesiony giną w Polsce toczone przez grzybicę. W Szwecji są wpisane do czerwonej księgi, jako gatunek krytycznie zagrożony. Poza tym jest to ogromna fabryka tlenu, oraz ogromny „parasol” dający unikalny „jasny” cień.

W raporcie sporządzonym przez naukowców z UP czytamy m. in.: na podstawie przeprowadzonych badań i uzyskanych wyników sugeruje się objęcie ocenianego drzewa ochroną prawną i wciągnięcie go do rejestru drzew pomnikowych. Pozwoli to skutecznie chronić ostatni z egzemplarzy wchodzących w skład dawnego układu alejowego oraz podniesie prestiż terenu na którym drzewo rośnie. Taka inicjatywa jest niezbędna, gdyż zachodzi uzasadniona obawa, że drzewo to podzieli los jesionów, które zostały wycięte w alei w ostatnich latach. Jesion poddany analizie znajduje się w chwili obecnej w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej.

– Otrzymaliśmy już wniosek w tej sprawie. Burmistrz już uruchomił niezbędne procedury, aby ten jesion objąć ochroną – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy miasta Łęczna. – Zdajemy sobie sprawę, że pomnik przyrody wygeneruje koszty, ale tak okazałe i zjawiskowe drzewo musi być pod szczególnym nadzorem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Do końca świata i jeden dzień dłużej. 33. finał WOŚP już dzisiaj
PROGRAM WYDARZEŃ W REGIONIE

Do końca świata i jeden dzień dłużej. 33. finał WOŚP już dzisiaj

Dzisiaj od rana na ulicach całej Polski będzie widać czerwone serduszka. Wszystkim może się wydawać, że to tylko jeden dzień, jednak przygotowania trwają już od zeszłego roku. Co czeka nas podczas wielkiego finału WOŚP?

Kalendarz został wydany dla uczczenia 100 lat kobiet w policji

Policjantki jak modelki. Wystąpiły w specjalnym kalendarzu

Mija 100 lat od momentu, gdy do służby w polskiej policji zaczęto przyjmować kobiety. Zamojska komenda uczciła tę rocznicę wydając specjalny kalendarz. Jego karty zdobią zdjęcia funkcjonariuszek, a także pań pracujących na etatach cywilnych.

Handlowa niedziela. Sklepy będą otwarte, zrobimy zakupy

Handlowa niedziela. Sklepy będą otwarte, zrobimy zakupy

W niedzielę 26 stycznia sklepy będą czynne. Następne niedziele handlowe przypadają 13 i 27 kwietnia. A kiedy kolejne?

Ach, co to był za bal. Studniówka IX LO w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Ach, co to był za bal. Studniówka IX LO w Lublinie

Zaczęli tradycyjnym, eleganckim polonezem. Były też podziękowania dla dyrekcji i nauczycieli i życzenia szampańskiej zabawy dla wszystkich. Minionej nocy na studniówce bawili się maturzyści IX Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin z problemami, ale jednak ograła GKS Katowice
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin pokonała GKS Katowice, choć nie było łatwo

Bogdanka LUK Lublin pokonała GKS Katowice 3:1. Aby odnieść sukces gospodarze musieli sięgać po pomoc Wilfredo Leona.

Pijany rowerzysta z trzema zakazami zatrzymany przez policję

Pijany rowerzysta z trzema zakazami zatrzymany przez policję

Policjanci z Komisariatu Policji w Szczebrzeszynie zatrzymali 47-latka, który jechał rowerem, mając prawie promil alkoholu w organizmie. Okazało się, że mężczyzna miał trzy czynne zakazy prowadzenia pojazdów rowerowych i był poszukiwany do odbycia kary aresztu.

Zabawa do białego rana. Studniówka XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie
ZDJĘCIA / WIEDO
galeria
film

Zabawa do białego rana. Studniówka XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie

Uczniowie z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Zatańczyli aż miło. Studniówka Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria
film

Zatańczyli aż miło. Studniówka Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie będą bawić się do białego rana na swojej studniówce.

Żołnierze poćwiczą w Lublinie. „Przedsięwzięcie nie spowoduje żadnych utrudnień”

Żołnierze poćwiczą w Lublinie. „Przedsięwzięcie nie spowoduje żadnych utrudnień”

W najbliższą niedzielę, 26 stycznia br., w godzinach 8:00-10:00, w Lublinie odbędą się ćwiczenia cywilno-wojskowe z udziałem żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak w meczu z Gwineą zdobył dwie bramki

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Gwineę 40:28. We wtorek mecz o Puchar Prezydenta IHF

W ostatnim meczu grupowym o miejsca 25-32 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Gwineę 40:28. Na zakończenie mistrzostw świata Biało-Czerwoni zagrają we wtorek o Puchar Prezydenta IHF. Rywala poznają w niedzielę

Nie tylko licealiści. Swój bal mieli także ósmoklasiści
galeria

Nie tylko licealiści. Swój bal mieli także ósmoklasiści

Nie tylko licealiści dobrze się bawią na studniówkach. Swój bal mają także ósmoklasiści. Takie wydarzenie zorganizowano chociażby w SP 43 w Lublinie.

Stempelek, farba i ceramika - rodzinne warsztaty w magazynie Ceramiki Bolesławiec
ZDJĘCIA
galeria

Stempelek, farba i ceramika - rodzinne warsztaty w magazynie Ceramiki Bolesławiec

Ceramika Bolesławiec kojarzy nam się z pięknymi, ręcznie zdobionymi naczyniami. Najmłodsi mieszkańcy Lublina mogli sami przygotować ceramikę według swojego unikalnego wzoru.

Piotr Żyła był najlepszym z Biało-Czerwonych podczas sobotniego konkursu

Skoki narciarskie. Timi Zajc rzutem na taśmę sięga po wygraną w Oberstdorfie

Wielkie emocje i zwycięstwo Timiego Zajca podczas pierwszego w tym sezonie konkursu w lotach narciarskich, który odbył się w niemieckim Oberstdorfie

Nietrzeźwy kierowca TIR-a zatrzymany przez policję po przekroczeniu granicy

Nietrzeźwy kierowca TIR-a zatrzymany przez policję po przekroczeniu granicy

Policjanci hrubieszowskiej drogówki zatrzymali 62-letniego obywatela Ukrainy, który prowadził TIR-a w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał 0,6 promila alkoholu w organizmie i zmierzał w kierunku Gdańska. Trafił do policyjnego aresztu i odpowie za swoje zachowanie przed sądem.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ogłasza nabór do służby kontraktowej. Dają nawet 6 tys. zł na rękę na start

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ogłasza nabór do służby kontraktowej. Dają nawet 6 tys. zł na rękę na start

Nadbużański Oddział Straży Granicznej wprowadza możliwość służby kontraktowej, kierowaną zarówno do byłych funkcjonariuszy, jak i osób bez wcześniejszego doświadczenia w formacji. W 2025 roku planowane jest przyjęcie do 100 osób.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium