Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

18 sierpnia 2020 r.
17:27

Jesion z Łęcznej będzie pomnikiem przyrody. "To drzewo pożegnało kilka pokoleń mieszkańców"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A
Jak wynika z badań dendrologicznych, jesion może mieć nawet 240 lat
Jak wynika z badań dendrologicznych, jesion może mieć nawet 240 lat (fot. UM Łęczna)

Przy ulicy Marszałka Piłsudskiego w Łęcznej stoi wielki jesion. W zasadzie nikt na niego nie zwracał uwagi, poza Grzegorzem Ciurajem. Dzięki jego staraniom, olbrzymie, wiekowe drzewo zostanie pomnikiem przyrody. Lech Włodarski, burmistrz Łęcznej, już uruchomił procedurę uznania jesionu za pomnik przyrody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Grzegorz Ciuraj już od dawna lobbował za tym jesionem. – To jest zjawiskowe drzewo, ściśle związane z historią Łęcznej. Już ostatnie z niegdysiejszej alei. Ten piękny okaz może mieć nawet 240 lat. Tak wynika z badań dendrologicznych. Balem się, żeby nie padł ofiarą piły spalinowej – mówi Grzegorz Ciuraj.

Sprawą zainteresował radnych oraz środowisko naukowe.

– Kilka miesięcy temu zostałam poproszona przez jednego z mieszkańców Łęcznej, Grzegorza Ciuraja, aby pomóc mu w związku z próbą objęcia ochroną drzewa o wymiarach pomnikowych rosnącego w pasie drogowym. Poddaliśmy drzewo ekspertyzie dendrologicznej, która wykazała bardzo dobry stan zdrowotny – mówi dr inż. Margot Dudkiewicz, architekt krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mamy do czynienia z cennym i wyjątkowym egzemplarzem. Jego obwód na wysokości 130 cm, licząc od poziomu gruntu, wynosi 470 cm. Takie wymiary spełniają warunek uznania drzewa za pomnikowe. Dodatkowo bardzo dobra kondycja zdrowotna stanowi duży atut w takiej kwalifikacji.

Jest to jeden z 10 najbardziej okazałych jesionów w Polsce.

Jego historia jest także intrygująca. Drzewo pozostało ostatnim tak dużym egzemplarzem z dawnej alei prowadzącej od Kościoła pw. Marii Magdaleny w kierunku cmentarza przy ul. Jana Pawła w Łęcznej.

– To drzewo pożegnało kilka pokoleń mieszkańców Łęcznej. Dlatego tak ważna jest ochrona i pielęgnacja tego sędziwego okazu charakteryzującego się znacznymi rozmiarami – mówi Grzegorz Ciuraj. – Starałem się zainteresować tym okazem wielu ludzi. Tym bardziej, że jesiony giną w Polsce toczone przez grzybicę. W Szwecji są wpisane do czerwonej księgi, jako gatunek krytycznie zagrożony. Poza tym jest to ogromna fabryka tlenu, oraz ogromny „parasol” dający unikalny „jasny” cień.

W raporcie sporządzonym przez naukowców z UP czytamy m. in.: na podstawie przeprowadzonych badań i uzyskanych wyników sugeruje się objęcie ocenianego drzewa ochroną prawną i wciągnięcie go do rejestru drzew pomnikowych. Pozwoli to skutecznie chronić ostatni z egzemplarzy wchodzących w skład dawnego układu alejowego oraz podniesie prestiż terenu na którym drzewo rośnie. Taka inicjatywa jest niezbędna, gdyż zachodzi uzasadniona obawa, że drzewo to podzieli los jesionów, które zostały wycięte w alei w ostatnich latach. Jesion poddany analizie znajduje się w chwili obecnej w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej.

– Otrzymaliśmy już wniosek w tej sprawie. Burmistrz już uruchomił niezbędne procedury, aby ten jesion objąć ochroną – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy miasta Łęczna. – Zdajemy sobie sprawę, że pomnik przyrody wygeneruje koszty, ale tak okazałe i zjawiskowe drzewo musi być pod szczególnym nadzorem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szybkie finansowanie w nagłych sytuacjach - gdzie go szukać?

Szybkie finansowanie w nagłych sytuacjach - gdzie go szukać?

Nieprzewidziane wydatki potrafią pojawić się w najmniej spodziewanych momentach. Zepsuta lodówka, pilny remont czy nieoczekiwany rachunek medyczny to sytuacje, w których czas gra kluczową rolę. W takich przypadkach z pomocą przychodzą różne możliwości szybkiego finansowania. Jedną z popularniejszych jest pożyczka, ale gdzie jej szukać?

Piłkarze Tura Milejów (czerwone stroje) zakończyli rundę jesienną na czwartej pozycji

Stal Poniatowa lepsza od Tura Milejów, na fotelu lidera bez zmian i reszta wyników lubelskiej okręgówki

Tur Milejów zaliczył fatalny koniec rundy jesiennej i z pozycji lidera przesunął się na czwartą pozycję. Podsumowaniem słabego finiszu był mecz w Poniatowej, który goście przegrali 0:2.

67-letni kierowca scanii może mówić o dużym szczęściu

Obudził go huk zgniatanej kabiny

Policja podała więcej informacji na temat przyczyn groźnie wyglądającego wypadku na S17, do którego doszło w piątek (15.11) po południu.

Jak zaaranżować niewielki pokój na poddaszu? Inspiracje

Jak zaaranżować niewielki pokój na poddaszu? Inspiracje

Nieduża przestrzeń to zawsze duże wyzwanie jeśli chodzi o jej aranżację. Sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy poza niewielkimi rozmiarami mamy do czynienia także z pochyłym sufitem. Zastanawiasz się, jak można wykorzystać małą przestrzeń na poddaszu? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych inspiracji.

Mateusz Rudyk jest największą gwiazdą Lubelskie Perła Polski Cycling Team

Nowi zawodnicy w Lubelskie Perła Polscki Cycling Team, Torowa Liga Mistrzów dla Mateusza Rudyka

Lubelskie Perła Polski Cycling Team buduje bardzo ciekawy skład na nadchodzący sezon. Główną postacią drużyny będzie Mateusz Rudyk. 29-letni kolarz ma za sobą niezły sezon, w którym startował w mistrzostwach świata oraz igrzyskach olimpijskich. Niestety, ż żadnej z tych imprez nie przywiózł medalu, chociaż w obu plasował się w czołowej dziesiątce

Smart kontra rower

Smart kontra rower

Zamojscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku, do którego doszło na ul. Aleje Jana Pawła II w Zamościu.

Na czym polega metoda karmienia dzieci BLW? Wskazówki dla rodziców

Na czym polega metoda karmienia dzieci BLW? Wskazówki dla rodziców

Metoda BLW (Baby-Led Weaning), lub w polskiej wersji, „Bobas Lubi Wybór,” jest podejściem do wprowadzania stałych pokarmów, które pozwala dziecku samodzielnie decydować, co i ile chce zjeść. W odróżnieniu od tradycyjnych metod karmienia łyżeczką BLW polega na umożliwieniu dziecku jedzenia rękami i próbowania kawałków różnorodnych pokarmów od momentu, kiedy jest gotowe na wprowadzanie stałych pokarmów, czyli zazwyczaj około 6. miesiąca życia.

Zostań Mikołajem, dorzuć się do paczki dla dzieci

Zostań Mikołajem, dorzuć się do paczki dla dzieci

Trzeba przygotować grubo ponad 100 paczek. Dla dzieci w różnym wieku, od tych zupełnie maleńkich po nastoletnie. Organizator Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny zachęca do udziału w akcji „I Ty zostań św. Mikołajem”.

Psychiatria w Łęcznej już za dwa lata

Psychiatria w Łęcznej już za dwa lata

Szpital w Łęcznej szykuje się do kolejnej wielkiej inwestycji. Jest już zezwolenie i  dofinansowanie do budowy Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego, które ma kosztować 25 mln zł

Dzień Wschodzi: Zima i pomoc w kryzysowych sytuacjach – rozmowa z Rzecznikiem Straży Miejskiej w Lublinie
film

Dzień Wschodzi: Zima i pomoc w kryzysowych sytuacjach – rozmowa z Rzecznikiem Straży Miejskiej w Lublinie

Zima to wyjątkowo trudny czas, szczególnie dla osób w kryzysie bezdomności i seniorów. W dzisiejszym programie Dzień Wschodzi z pytaniem na 6, gościem jest Robert Gogola, Rzecznik Straży Miejskiej Miasta Lublin, który opowie o tym, jak rozpoznawać sytuacje wymagające naszej reakcji i jak skutecznie pomagać potrzebującym.

Aleksandra Mirosław dołączyła do galerii sław polskiego sportu

Wielkie wyróżnienie i kolejne nagrody dla Aleksandry Mirosław

Wielkie wyróżnienie dla Aleksandry Mirosław. Zawodniczka KW Kotłownia Lublin i złota medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu miała okazję odsłonić swoje zdjęcie na ścianie mistrzów w Centrum Olimpijskim PKOl.

Michał Probierz po blamażu z Portugalią musi odbudować morale w reprezentacji Polski

Dziś mecz Polska - Szkocja. Gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream online

W poniedziałkowy wieczór reprezentacja Polski zagra ostatni mecz w ramach fazy grupowej Ligi Narodów. O godzinie 20.45 zmierzymy się na PGE Stadionie Narodowym ze Szkocją i jeśli nie przegramy, to w marcu przyszłego roku czeka nas baraż o utrzymanie w Dywizji A. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport, a także na portalu sport.tvp.pl.

"Odblaskowy spacer" w Zemborzycach
galeria

"Odblaskowy spacer" w Zemborzycach

Zemborzyce po raz kolejny udowodniły, że bezpieczeństwo pieszych jest dla ich mieszkańców sprawą priorytetową. W minioną niedzielę odbyła się trzecia edycja "Odblaskowego spaceru" – wydarzenia, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Organizatorzy, czyli Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna, podkreślają, że inicjatywa ma nie tylko integrować lokalną społeczność, ale przede wszystkim zwiększać świadomość na temat widoczności na drodze.

Gospodarka obiegu zamkniętego – czysty zysk

Gospodarka obiegu zamkniętego – czysty zysk

112 milionów zł dotacji dla firm działających w województwie lubelskim przeznacza Unia Europejska na organizację Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ten projekt jest skierowany do wszystkich przedsiębiorstw – bez względu na ich wielkość.

Polski Cukier AZS UMCS w Bydgoszczy zrobił swoje i pokonał czerwoną latarnię rozgrywek

Polski Cukier AZS UMCS w Bydgoszczy zrobił swoje i pokonał czerwoną latarnię rozgrywek

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrał w Bydgoszczy 80:71. Znakomity mecz rozegrała Magdalena Szymkiewicz, która tym razem zapisała na swoim koncie 18 punktów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium