Polacy punktualnie regulują swoje zobowiązania. Mieszkańcy naszego regionu są pod tym względem na 6. miejscu w kraju. Najsolidniej kredyty spłacają w powiecie ryckim.
Biuro Informacji Kredytowej przeanalizował spłacanie wierzytelności. – Każdy, kto obecnie spłaca lub w przeszłości spłacał kredyt, ma dłuższą historię kredytową w BIK, może posiadać swój własny score (wynik – dop. red). Zaczynamy na niego „pracować” już w momencie zapytania o kredyt, czyli składania wniosku, a następnie na każdym etapie spłaty zobowiązania. Nasze zachowanie kredytowe ma kluczowy wpływ na naszą ocenę punktową – mówi Alina Stahl, dyrektor ds. PR w BIK.
Swój BIK score ma obecnie ponad 13 mln dorosłych Polaków. Ocena punktowa BIK przyjmuje wartości od 1 do 100 i może się zmieniać każdego dnia stosownie do informacji dostarczanych przez banki i firmy pożyczkowe do BIK.
Na wysokość oceny punktowej wpływają cztery kluczowe elementy: terminowość (czynnik, który w największym stopniu wpływa na ocenę punktową), korzystanie (czyli stopień wykorzystania limitów w koncie, korzystania z kart kredytowych i kredytów konsumpcyjnych), wnioskowanie (czyli częstotliwość składania wniosków o nowe kredyty) oraz doświadczenie (czyli staż kredytowy oraz wyrażanie zgody na przetwarzanie danych o spłaconych zobowiązaniach). Ocena punktowa BIK jest sumą punktów uzyskanych przez klienta za poszczególne elementy jego profilu – tzw. charakterystyki.
W oparciu o dane z połowy 2019 r. BIK przygotował wizualizację oceny punktowej, czyli wiarygodności płatniczej kredytobiorców. Okazuje się, że w skali punktowej BIK Polacy wypadają bardzo dobrze i mają średnio 79 punktów. Jest to ocena bliska „doskonałej”, co oznacza wysoki stopień wiarygodności kredytowej i przekłada się na wysokie prawdopodobieństwo prawidłowej spłaty kolejnych zobowiązań.
Na 30 czerwca 2019 r. aż 52 proc. kredytobiorców, którym BIK mógł naliczyć ocenę punktową (tj. ok. 7 milionów osób), uzyskało ocenę najwyższą (doskonałą). Niską ocenę, czyli w przedziale do 58 punktów, ma ponad 1 milion osób. Oznacza to, że 8 proc. spośród wszystkich kredytobiorców charakteryzuje się wyższym prawdopodobieństwem pojawienia się opóźnień w spłacie kredytu.
Idealni kredytobiorcy z najwyższą punktacją w Polsce są na Podkarpaciu, gdzie średnia punktacja wynosi 80,2. Mieszkańcy Rzeszowa i Krosna mają odpowiednio 82,2 i 81,9 pkt. Południowo-wschodnia część kraju obsługuje kredyty dużo lepiej niż północno-zachodnia.
Województwo lubelskie ma średni wynik 79,4, czyli dokładnie tyle, ile wynosi średnia dla Polski, i zajmuje 6 miejsce wśród wszystkich województw.
– Najwyższy uzyskali mieszkańcy powiatu ryckiego i puławskiego oraz Lublina i Zamościa. Najniższy średni score mają mieszkańcy powiatu krasnostawskiego oraz chełmskiego – mówi dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.
Średni wynik według powiatów:
Rycki 81,6
Puławski 81,1
Zamojski 81,1
Lublin 80,8
Biała Podlaska 80,5
Chełmski 80,4
Świdnicki 80,0
Biłgorajski 79,5
Kraśnicki 79,2
Łukowski 78,8
Bialski 78,8
Janowski 78,8
Radzyński 78,8
Lubartowski 78,7
Łęczyński 78,7
Tomaszowski 78,6
Opolski 78,5
Parczewski 78,4
Hrubieszowski 78,4
Lubelski 78,1
Włodawski 77,
Zamojski 77,7
Krasnostawski 77,1
Chełmski 77,0
Średnio województwo 79,4