Koncerty, recitale i warsztaty. 29 lipca zaczyna się 7. edycja "Dźwięków Słów". - To będzie zmysłowa podróż po wrażliwości, pięknie różnic i wspólnych znaczeniach dźwięków i słów - twierdzą inicjatorzy festiwalu, który po dwóch latach ponownie odbędzie się w lubelskim Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).
"Dźwięki Słów" to festiwal, dla którego organizatorów niezwykle ważne są zarówno muzyka jak i słowa, niesiona przez nie treść. Dlatego każda edycja wydarzenia to koncerty, spektakle czy spotkania z literaturą. Do Lublina zawsze zapraszani są artyści prezentujący wysoką jakość muzyczną i tekstową.
Program zbliżającego się festiwalu będzie nieco skromniejszy niż w poprzednich latach. Przez cztery dni, między 29 lipca a 1 sierpnia, w Lublinie odbędzie się 9 koncertów.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji "Dźwięków Słów" jest "Trójmorze", którego inicjatywa skupia kraje położone między morzami Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim. Do Lublina przyjadą zatem artyści różnych pokoleń z Austrii, Słowacji, Łotwy, Estonii, Litwy czy Węgier, którzy zaprezentują całe spektrum brzmień i poruszanych tematów.
Festiwal otworzy wyjątkowa formacja z Rybnika – Chwila Nieuwagi. To poetycko-folkowy zespół, którego koncerty są bardzo żywiołowe, a sami muzycy w czasie występów nawiązują bliską więź z publicznością. Inauguracja "Dźwięków Słów" nastąpi 29 lipca o godz. 18.30 w Wirydarzu Centrum Kultury, a jeszcze tego samego wieczora na scenie wystąpią aktorka z Teatru Rampa w Warszawie i piosenkarka Dorota Osińska oraz grupa NaVi, tworząca muzykę z pogranicza popu, rocka, jazzu i bluesa.
W piątek w Centrum Kultury wystąpi zespół z Bratysławy – Longital, który stylistycznie oscyluje wokół muzyki alternatywnej i elektronicznej. Z kolei łotewskie trio wiolonczelistów Melo-M zaprezentuje słuchaczom cello pop i rock.
Kolejne koncerty w sobotę. Estonian Voices to grupa, która zdaniem organizatorów cechuje się perfekcją wokalną i radością ze śpiewania. Artyści wszystkie swoje utwory wykonują a cappella, a w ich repertuarze znajdą się różnorodne gatunki, od klasyki po pop. Alina Orlova, wszechstronna litewska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka podczas festiwalu zagra kameralny koncert, akompaniując sobie na fortepianie i harmonii.
Ostatniego dnia tegorocznych prezentacji organizatorzy zaproszą do Parku Saskiego. Najpierw na scenie Muszli Koncertowej pojawi się jedna z najbardziej utalentowanych wokalistek w kraju – Maja Kleszcz, która wykona autorskie interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej. Artystce będzie towarzyszył Wojciech Krzak w ramach projektu incarNations. Na finał festiwalu wystąpi formacja Romengo z towarzyszeniem Moniki Lakatos. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć pieśni opowiadające o kulturze wołoskich Romów.
Dodatkową atrakcją w czasie festiwalu będą warsztaty, które 30 lipca o godz. 16 poprowadzą artyści z formacji Estonian Voices, a 31 lipca i 1 sierpnia o godz. 12 Maja Kleszcz. Na te wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem mailowym: info@dzwiekislow.pl.
W tym roku wszystkie koncerty w ramach "Dźwięków Słów" są bezpłatne. Koncerty każdego dnia festiwalu będą rozpoczynać się o godz. 18.30.