Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

22 lipca 2021 r.
11:07

Kalejdoskop muzyczno-słownych emocji. Zbliża się 7. edycja festiwalu "Dźwięki Słów"

Autor: Zdjęcie autora dad
0 2 A A
Na finał festiwalu wystąpi formacja Romengo z towarzyszeniem Moniki Lakatos
Na finał festiwalu wystąpi formacja Romengo z towarzyszeniem Moniki Lakatos (fot. Materiały promocyjne)

Koncerty, recitale i warsztaty. 29 lipca zaczyna się 7. edycja "Dźwięków Słów". - To będzie zmysłowa podróż po wrażliwości, pięknie różnic i wspólnych znaczeniach dźwięków i słów - twierdzą inicjatorzy festiwalu, który po dwóch latach ponownie odbędzie się w lubelskim Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Dźwięki Słów" to festiwal, dla którego organizatorów niezwykle ważne są zarówno muzyka jak i słowa, niesiona przez nie treść. Dlatego każda edycja wydarzenia to koncerty, spektakle czy spotkania z literaturą. Do Lublina zawsze zapraszani są artyści prezentujący wysoką jakość muzyczną i tekstową.

Program zbliżającego się festiwalu będzie nieco skromniejszy niż w poprzednich latach. Przez cztery dni, między 29 lipca a 1 sierpnia, w Lublinie odbędzie się 9 koncertów.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji "Dźwięków Słów" jest "Trójmorze", którego inicjatywa skupia kraje położone między morzami Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim. Do Lublina przyjadą zatem artyści różnych pokoleń z Austrii, Słowacji, Łotwy, Estonii, Litwy czy Węgier, którzy zaprezentują całe spektrum brzmień i poruszanych tematów.

Festiwal otworzy wyjątkowa formacja z Rybnika – Chwila Nieuwagi. To poetycko-folkowy zespół, którego koncerty są bardzo żywiołowe, a sami muzycy w czasie występów nawiązują bliską więź z publicznością. Inauguracja "Dźwięków Słów" nastąpi 29 lipca o godz. 18.30 w Wirydarzu Centrum Kultury, a jeszcze tego samego wieczora na scenie wystąpią aktorka z Teatru Rampa w Warszawie i piosenkarka Dorota Osińska oraz grupa NaVi, tworząca muzykę z pogranicza popu, rocka, jazzu i bluesa.

W piątek w Centrum Kultury wystąpi zespół z Bratysławy – Longital, który stylistycznie oscyluje wokół muzyki alternatywnej i elektronicznej. Z kolei łotewskie trio wiolonczelistów Melo-M zaprezentuje słuchaczom cello pop i rock.

Kolejne koncerty w sobotę. Estonian Voices to grupa, która zdaniem organizatorów cechuje się perfekcją wokalną i radością ze śpiewania. Artyści wszystkie swoje utwory wykonują a cappella, a w ich repertuarze znajdą się różnorodne gatunki, od klasyki po pop. Alina Orlova, wszechstronna litewska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka podczas festiwalu zagra kameralny koncert, akompaniując sobie na fortepianie i harmonii.

Ostatniego dnia tegorocznych prezentacji organizatorzy zaproszą do Parku Saskiego. Najpierw na scenie Muszli Koncertowej pojawi się jedna z najbardziej utalentowanych wokalistek w kraju – Maja Kleszcz, która wykona autorskie interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej. Artystce będzie towarzyszył Wojciech Krzak w ramach projektu incarNations. Na finał festiwalu wystąpi formacja Romengo z towarzyszeniem Moniki Lakatos. W ich wykonaniu będzie można usłyszeć pieśni opowiadające o kulturze wołoskich Romów.

Dodatkową atrakcją w czasie festiwalu będą warsztaty, które 30 lipca o godz. 16 poprowadzą artyści z formacji Estonian Voices, a 31 lipca i 1 sierpnia o godz. 12 Maja Kleszcz. Na te wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem mailowym: info@dzwiekislow.pl.

W tym roku wszystkie koncerty w ramach "Dźwięków Słów" są bezpłatne. Koncerty każdego dnia festiwalu będą rozpoczynać się o godz. 18.30.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31