Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 maja 2019 r.
6:28

Lublin: Kolejne firmy chcą budować w ramach "lex deweloper". Gdzie mogą powstać bloki?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Jaki czas temu do Ratusza zgłosił się też inwestor, który – powołując się na ustawę „lex deweloper” – chce postawić na os. Botanik dwa bloki w miejscu rezerwowanym na zieleń
Jaki czas temu do Ratusza zgłosił się też inwestor, który – powołując się na ustawę „lex deweloper” – chce postawić na os. Botanik dwa bloki w miejscu rezerwowanym na zieleń (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Kolejne firmy chcą budować w Lublinie mieszkania korzystając ze specustawy „lex deweloper”, która pozwala na inwestycje sprzeczne z planami zagospodarowania terenu. Tym razem inwestorom wpadły w oko grunty na Szerokiem i Sławinie. Czy powstaną tu nowe bloki? Decyzja należy do radnych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Specustawa „o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych” dała deweloperom szansę na budowę bloków mieszkalnych także tam, gdzie obowiązujący plan zagospodarowania inaczej określa przeznaczenie nieruchomości. Warunkiem jest odpowiednia bliskość przystanku komunikacji oraz przedszkola i szkoły.

Powołując się na tę ustawę inwestor może zabudować nawet nieruchomości zarezerwowane pod park lub szkołę. Wystarczy, że na budowę mieszkań w tym miejscu zgodzi się Rada Miasta i zatwierdzi złożoną przez dewelopera koncepcję. W taki sam sposób inwestor może również ominąć wynikające z planu ograniczenia dotyczące wysokości budynków albo nieprzekraczalnej linii zabudowy. Także do tego konieczna jest zgoda radnych.

Kolejni chętni

Do Ratusza zgłosiły się kolejne trzy firmy, które zamierzają budować mieszkania w tym specjalnym trybie. Jakie nieruchomości wskazali deweloperzy?

• Mająca siedzibę w Warszawie spółka Nowa Poligonowa chce lokować swoje mieszkania na terenie położonym przy Poligonowej koło skrzyżowania z Wędrowną, gdzie obowiązujący plan pozwala już na budownictwo wielorodzinne.

• W tej samej dzielnicy chce stawiać blok lubelska spółka Pergolowa, która wskazała nieruchomość przy Poligonowej na przedłużeniu Pergolowej. Tu również plan pozwala na budowę mieszkań.

• Dzielnicą Sławin zainteresowała się za to spółka Active Residence, która wskazała działkę niedaleko skrzyżowania ul. Sławin z ul. Lędzian, gdzie obowiązujący plan nie przewiduje mieszkań, tylko usługi.

Daleko od szkoły

Nieruchomości wskazane przez każdą z tych spółek nie spełniają ustawowych wymogów dotyczących maksymalnej odległości od szkoły. Są za bardzo oddalone od miejsca nauki. Z przepisów wynika, że w przypadku miast o wielkości Lublina odległość ta nie może przekraczać 1,5 km.

Ale nawet takie ograniczenia są dla deweloperów możliwe do pokonania dzięki korzystnej dla nich specustawie. Mówi ona, że wymóg dotyczący bliskości szkoły „uważa się za spełniony”, jeśli deweloper zobowiąże się zapłacić miastu odpowiednią kwotę. Musi to być równowartość pięcioletnich kosztów dowożenia dzieci na lekcje i zapewnienia im opieki podczas takiego transportu. Umowę zawiera się notarialnie, a warunkiem jest uzyskanie zgody radnych.

Decyzje niebawem

W najbliższy czwartek Rada Miasta zajmie się wnioskami wspomnianych spółek. Jeżeli zgodzi się na odstąpienie od wymogu dotyczącego bliskości szkoły, to deweloperzy będą mogli złożyć właściwe wnioski i uruchomić zasadniczą procedurę opisaną w ustawie „lex deweloper”. Do Rady Miasta trafi wówczas koncepcja budowy mieszkań. Od jej zatwierdzenia będzie zależeć to, czy inwestor będzie mógł zbudować mieszkania według swojego pomysłu.

Przy Relaksowej też

Również w czwartek radni zajmą się wnioskiem lubelskiej spółki Interbud Apartments, która na os. Botanik, na terenie zarezerwowanym pod zieleń publiczną, chce zbudować dwa bloki mieszkalne i przedszkole. Chodzi o wąwóz zaczynający się u zbiegu ul. Tarasowej i Relaksowej, gdzie miałoby powstać łącznie 90 mieszkań. Tu deweloper ma ułatwioną procedurę, bo działka spełnia wymogi dotyczące odległości od szkoły i przedszkola. Zabudowie wąwozu na os. Botanik sprzeciwiają się okoliczni mieszkańcy, którzy nie chcą tracić terenu zielonego.

W kolejce Czuby

Na rozpatrzenie przez Radę Miasta czeka także wniosek firmy RWS Inwestycje zainteresowanej budową 14-kondygnacyjnego bloku na os. Ruta. Miałby on powstać na terenie dawnego parkingu strzeżonego przy ul. Jutrzenki. Wskazana działka jest przeznaczona w planie zagospodarowania pod budowę mieszkań, jednak plan ogranicza maksymalną wysokość bloków do 26 metrów, a spółka chce dojść do 43,5 m.

Także ten pomysł budzi kontrowersje wśród mieszkańców. Wczoraj wieczorem miała o tym dyskutować Rada Dzielnicy Czuby Północne.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty