Miały być wielkie zyski, zostały puste konta - 63 tys. zł straciła kobieta spod Chełma, która dała dostęp do komputera złodziejowi, blisko 200 tys. zł straciła 55-letnia lublinianka, której obiecano wielkie zyski w kryptowalucie. Policjanci załamują ręce, bo od kilku tygodni nie ma dnia, żeby nie zgłaszali się na komendy ludzie, którzy padli ofiarą internetowych oszustów.
„Zainwestuj w kryptowaluty”- to ostatnio najpopularniejsze hasło w internecie, bardzo często używane przez oszustów, którzy obiecują nam łatwy, szybki i przede wszystkim duży zysk.
Pandemia Covid-19 sprawiła, że bardziej niż wcześniej przenieśliśmy swoją aktywność do świata internetu. W sieci pracujemy, robimy zakupy, uczymy się czy spotykamy się ze znajomymi.
– Do sieci przenieśli się też przestępcy, którzy bezwzględnie wykorzystują nasze błędy i niestety, także naiwność – mówi komisarz Ewa Czyż z chełmskiej komendy policji. – Dobrym sposobem ochrony przed oszustami, jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania, duża doza ostrożności i poznanie metod działania internetowych przestępców.
Złodzieje łowią w sieci rozsyłając spam na wiele kont e-mail z reklamą swoich usług i czekają, aż ofiara zgłosi się do nich sama. Gdy przynęta zadziała, realizują jeden z prostych scenariuszy.
– Pierwszy z nich to, szybka inwestycja, szybki zysk – złodziej obiecuje po wpłacie kilkuset złotych ekspresowy zarobek kilku tysięcy.
W innym przypadku, oszuści podają się za pracowników nieistniejących firm prowadzących działalność inwestycyjną i oferują usługi pomocy w inwestowaniu lub pomocy w wymianie kryptowaluty na złotówki lub inne waluty. Zysk ma polegać na różnicy kursów.
Ponieważ zysk ma być łatwy, szybki i duży, trzeba w celu przeprowadzenia inwestycji albo przelewu wykonać instrukcje. – Polegają one na zainstalowaniu przez niego na swoim komputerze programu komputerowego do obsługi zdalnego pulpitu lub podobnej aplikacji – mówi komisarz Czyż. – Daje to całkowity dostęp m.in. do naszych loginów i haseł, śledzenia e maili itp. Chrońmy też swoje dane osobowe i nie przekazujmy ich nieznajomym. Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów jest nieograniczona. Stosują przeróżne metody chcąc wyłudzić od nas pieniądze.
Co robić ?
- Przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
- Pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;
- Jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo;
- Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.