Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

31 sierpnia 2020 r.
6:22

Kontrole policji w busach i kary za brak maseczki. Rzecznik Praw Obywatelskich: Nie ma podstaw do karania

Mandatami od policji zakończyła się dla siedmiu osób jazda bez maseczek tym samym busem. Inną osobę ukarano za to, że nie miała maseczki na stacji paliw. – Nie ma podstaw do karania – twierdzi tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich, którego zdaniem nakaz zasłaniania ust i nosa wydano bez podstawy prawnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Patrol drogówki sprawdzający maseczki wystawiono przy al. Kraśnickiej, drodze wylotowej z Lublina. – To nie pierwsze i nie ostatnie takie działanie – zapowiada Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji. Jej funkcjonariusze przyglądali się pasażerom autobusów, autokarów i busów. – Wszystkich pojazdów, które wykonują szeroko rozumiany przewóz osób.

Siedmioma mandatami skończyła się kontrola busa wiozącego robotników na budowę. Jechało nim siedem osób, żadna nie miała maseczki, każda została ukarana. Ale nie tylko w autobusach policja wypatruje ludzi, którzy nie zasłonili ust i nosa.
Nawet na zakupach można się spodziewać policjanta z mandatem.

– Dzielnicowi kontrolują punkty handlowe pod kątem noszenia maseczek przez klientów – przyznaje Gołębiowski. Przekonała się o tym klientka stacji paliw w Radawcu. – Policjanci ukarali mandatem kobietę, która weszła na stację bez maseczki na twarzy.
W legalność takich mandatów powątpiewa Rzecznik Praw Obywatelskich, którego współpracownicy mówią o „wadliwym sposobie wprowadzenia obowiązku zakrywania twarzy i nosa”. Już w maju RPO ocenił, że rozporządzenie wprowadzające ten obowiązek wydano „z przekroczeniem upoważnienia ustawowego”. Dziś obowiązuje inne rozporządzenie, ale „wątpliwości rzecznika dotyczące prawidłowości tej regulacji pozostają aktualne”.

Rzecznik Praw Obywatelskich właśnie wystąpił do Komendanta Głównego Policji z prośbą o przedstawienie podstawy prawnej do stwierdzenia wykroczenia za niezasłonięcie ust i nosa. Oczekuje również informacji o tym, jakie działania podejmuje policja w razie wezwania do sklepu, do którego nie wpuszczono klienta bez maseczki.

– Niejednokrotnie na tle odmowy wpuszczenia klienta niezakrywającego ust i nosa lub sprzedania mu towarów dochodzi do konfliktów, kończących się wezwaniem policji – stwierdza w swym piśmie Stanisław Trociuk, zastępca RPO. Dodaje, że wzywającymi policję są nie tylko pracownicy sklepów, którzy nie mogą wyegzekwować od klienta założenia maseczki. – Również niewpuszczone lub nieobsłużone osoby, uważające, że ich prawa do zakupu niezbędnych im produktów są naruszane, pomimo że są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa, i posiadają stosowne zaświadczenie lekarskie.

– Opisane konflikty spowodowane są z jednej strony wadliwym sposobem wprowadzenia obowiązku zakrywania twarzy i nosa z drugiej zaś nieprecyzyjnością i częstymi zmianami przepisów – informuje biuro RPO. Jednocześnie zastrzega, że „nie kwestionuje zasadności” wprowadzenia takiego obowiązku.

Lubelscy policjanci zapewniają, że nie każda osoba przyłapana bez maseczki karana jest mandatem. – W większości przypadków jest to pouczenie lub zwrócenie uwagi – mówi Gołębiowski. – Mandaty, czy skierowanie do sądu wniosku o ukaranie, to rzadsze przypadki. Wszystko zależy od postawy danej osoby i jej podejścia do obowiązujących zasad.

Według statystyk z początku miesiąca, w całym kraju ukarano mandatem 14 tys. osób, które nie zasłoniły ust, z czego 615 w woj. lubelskim. Wobec 6 tys. osób w całym kraju, a w naszym regionie wobec niespełna 80, policja skierowała do sądu wnioski o ukaranie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium