Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

2 maja 2021 r.
9:29

Niedługo każdy, kto skończył 18 lat, będzie miał e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Za tydzień, 9 maja, każdy, kto skończył 18 lat, będzie miał w systemie wystawione e-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jest kilka sposobów zapisania się na szczepienie. Pierwszy z nich to telefon na infolinię pod numerem 989. Można też skorzystać z e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl – za pomocą Profilu Zaufanego (pełna rejestracja) i bez użycia Profilu Zaufanego (szybka ścieżka).

Zapisać można się też, wysyłając SMS o treści "SzczepimySię" na numer 880 333 333. Można także skontaktować się z punktem szczepień.

Pacjenci w Polsce otrzymują szczepionki od czterech producentów. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś szczepionka opracowana przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Szczepionki nie są dostępne dla pacjentów na wolnym rynku, nie można ich kupić. Są kontraktowane centralnie i dystrybuowane pod kontrolą.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepienia. Eksperci radzą, by się wyspać, normalnie zjeść posiłki, bo nie trzeba być na czczo, wyeliminować alkohol. Nie należy przed zastrzykiem odstawiać na własną rękę leków, które regularnie przyjmujemy. Ważne by sumiennie wypełnić kwestionariusz, nie zatajając żadnej informacji. Po szczepieniu należy odczekać w punkcie szczepień minimum 15 minut.

Szczepienia realizowane są w punktach stacjonarnych zlokalizowanych m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i szpitalach, a także w punktach szczepień powszechnych. Testowana jest także opcja drive-thru, czyli szczepienie bez wychodzenia z auta.

Istnieje też możliwość skorzystania z usług wyjazdowego zespołu szczepień. Jeździ on do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień.

Określone grupy pacjentów mogą też skorzystać ze specjalnego transportu, który dowiezie ich do punktu szczepień. Te transporty organizują gminy.

Czasowo, od 1 do 3 maja, gdy trwa akcja "Zaszczep się w majówkę", szczepić można się w mobilnych punktach. Przepustką do szczepienia jak zawsze jest aktywne e-skierowanie. Nie ma rejestracji i umawiania się na konkretną godzinę. Wszyscy chętni otrzymują jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że duża część mobilnych punktów szczepień, które zostaną uruchomione w majówkę zostanie później wykorzystana w powiatach, w których jest najmniej punktów szczepień i w których terminy oczekiwania na szczepienia są najdłuższe.

Rząd zapowiedział już także szczepienia w zakładach pracy. Rejestracja chętnych przedsiębiorstw ruszy 4 maja.

Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na konkretny termin. 10 maja mają rozpocząć się szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia, jak niegdyś DPS-y. Zaszczepić się będą mogli także opiekunowie i pracownicy ośrodków.

Lekarze uspokajają, że niepożądane odczyny poszczepienne występują rzadko i mają najczęściej łagodny przebieg. Może się zdarzyć, że po szczepieniu pojawi się np. zaczerwienienie w miejscu wkłucia lub niewielka gorączka. Te objawy powinny ustąpić w ciągu 1-3 dni. W przypadku dyskomfortu można wziąć po szczepieniu lek przeciwgorączkowy.

Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Oprócz tego po przyjęciu drugiej dawki wystawiane są kody QR, które można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas może wziąć z punktu szczepień wydruk potwierdzający zaszczepienie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Maciej Tokarczyk i jego Wisła Puławy przetrwali najcięższy moment w obecnym sezonie i szykują się do meczu w Elblągu

Maciej Tokarczyk (Wisła Puławy) przed meczem z Olimpią Elbląg: Nie ma meczów o "sześć punktów"

Rozmowa z Maciejem Tokarczykiem, trenerem Wisły Puławy

To najlepsi matematyce z „Piątki”. Gratulujemy!

Matematycy na „Piątkę”. Świdnik kolebką ścisłych umysłów

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku ma powód do dumy. Siedmioro uczniów tej szkoły zostało finalistami kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z matematyki – najwięcej w województwie.

Dodatkowym atutem umiejscowienia biletomatu są wydłużone godziny otwarcia centrum handlowego. Kasa biletowa Opery Lubelskiej jest czynna od wtorku do piątku w godz.10-17 oraz na godzinę przed planowanymi spektaklami. W hipermarkecie E.Leclerc biletomat będzie dostępny od poniedziałku do czwartku godz. 7 do 21.  W piątki i soboty od godziny 7 do 22

Bilet do opery w supermarkecie? Tylko w Lublinie

Już nie tylko w budynku Opery Lubelskiej przy ul. Skłodowskiej, ale także w Centrum Handlowym E.Leclerc Tomasza Zana będzie można kupić bilety na spektakle. Po zakupach wystarczy poświcie chwile, aby wejść w świat sztuki z górnej półki.

Rekord frekwencji w hali Globus podczas meczu Bogdanka LUK Lublin - Cucine Lube Civitanova
galeria

Rekord frekwencji w hali Globus podczas meczu Bogdanka LUK Lublin - Cucine Lube Civitanova

Jak na finał Challenge Cup przystało w hali Globus w środowy wieczór pojawiła się rekordowa w tym sezonie liczba widzów. Spotkanie Bogdanka LUK Lublin - Cucine Lube Civitanova śledziło 4250 osób. Co najważniejsze, kibice wychodzili z hali bardzo zadowoleni, bo gospodarze ograli włoskiego giganta 3:1. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Sport i kultura! Wydarzenia w woj. lubelskim w weekend 14-16 marca 2025
Co Gdzie Kiedy
film

Sport i kultura! Wydarzenia w woj. lubelskim w weekend 14-16 marca 2025

Szukasz planów na weekend w województwie lubelskim? Sprawdź najnowszy odcinek Co Gdzie Kiedy, w którym przedstawiamy najciekawsze wydarzenia kulturalne i sportowe na nadchodzące dni!

Budynek przy ulicy gen. Gustawa Orlicz-Dreszera

Nowe życie dawnego banku w Chełmie

Po latach planowania i przeszkód, Chełm staje przed realną szansą na modernizację budynku przy ul. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Obiekt, który niegdyś służył jako siedziba banku. Ma on przejść gruntowną przebudowę i stać się nowoczesnym centrum z potencjałem technologicznym.

Sam nagrywał swoje przewinienia. Brawurowy kierowca w rękach policji

Sam nagrywał swoje przewinienia. Brawurowy kierowca w rękach policji

21-latek posiadając aktywny zakaz prowadzenia pojazdów chwalił się w internecie swoją brawurową jazdą. Grozi mu 5 lat więzienia, kolejny zakaz i wysoka grzywna.

Drugi dzień V Samorządowego Kongresu Trójmorza. Lublin odwiedził były premier
galeria

Drugi dzień V Samorządowego Kongresu Trójmorza. Lublin odwiedził były premier

Mateusz Morawiecki, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, były premier odwiedził Lublin w ramach wizyty na organizowanym przez marszałka kongresie samorządowym. Otworzył on swoim przemówieniem drugi dzień międzynarodowych rozmów samorządowców z niemal 30 państw.

Gitarowo i odjazdowo. Festiwal muzyczny w DDK Węglin
15 marca 2025, 19:00

Gitarowo i odjazdowo. Festiwal muzyczny w DDK Węglin

Dwie najbliższe soboty (15 i 22 marca) w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” będą wypełnione muzyką gitarową. W ramach minifestiwalu SHOEFEST wystąpią zespoły: Zachwyt, Strangers in my House oraz London Moths.

Tragedia przy wycince. Nie żyje mężczyzna

Tragedia przy wycince. Nie żyje mężczyzna

Policja zajmuje się ustalaniem przyczyn tragicznego wypadku do jakiego doszło w środę w powiecie chełmskim.

Wielkie maskotki i specjalne auto - w centrum Lublina otwiera się nowy sklep

Wielkie maskotki i specjalne auto - w centrum Lublina otwiera się nowy sklep

Promocje dla klientów, atrakcje dla dużych i małych - w centrum Lublina otworzy się kolejny dyskont znanej portugalskiej sieci.

Milion złotych na place zabaw. Te przy żłobkach przejdą metamorfozę

Milion złotych na place zabaw. Te przy żłobkach przejdą metamorfozę

Żłobki prowadzone przez Miasto Lublin otrzymają dofinansowanie na remonty placów zabaw. To pieniądze pochodzą z programu „Aktywne Place Zabaw 2025”.

Ekspres do kawy dla Twojej firmy - wynajmij zamiast kupować!

Ekspres do kawy dla Twojej firmy - wynajmij zamiast kupować!

Zastanawiasz się, jak zapewnić swoim pracownikom świetną kawę bez dużych wydatków? Zakup profesjonalnego ekspresu to spory wydatek, ale jest na to świetna alternatywa – wynajem ekspresu do kawy. To rozwiązanie, które łączy oszczędność, wygodę i najwyższą jakość. Sprawdź, dlaczego wynajem ekspresu od Lavazza Firma to najlepszy wybór dla Twojego biura!

Pies postrzelił z broni swojego właściciela

Pies postrzelił z broni swojego właściciela

Do nietypowej sytuacji doszło w Stanach Zjednoczonych. Młody pitbull postrzelił swojego właściciela z broni palnej. Na szczęście mężczyzna nie odniósł poważnych obrażeń.

Hantle w domu - jak nimi ćwiczyć?

Hantle w domu - jak nimi ćwiczyć?

Masz dość zatłoczonych siłowni, a może szukasz elastycznego rozwiązania na treningi? Hantle do domu to doskonały sposób na efektywne ćwiczenia, które możesz wykonywać o dowolnej porze. Dzięki nim nie tylko wzmocnisz mięśnie, ale także poprawisz swoją kondycję i samopoczucie. Przygotuj się na podróż w świat domowego fitnessu i odkryj, jak wiele możliwości kryje się w prostych, ale skutecznych hantlach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium