Punkt szczepień powszechnych w Kraśniku czeka na pierwszych pacjentów. Na poniedziałek nie ma już wolnych miejsc.
Punkt szczepień powszechnych w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Ks. Popiełuszki 1 w Kraśniku zacznie działać już w poniedziałek rano. - Na pierwszy dzień mamy już zapełnione wszystkie miejsca. Na początku, w ramach pilotażu będziemy przyjmować 200 osób dziennie. Na pierwsze pięć dni dostaliśmy dokładnie tysiąc szczepionek firmy Moderna - mówi Michał Jedliński, dyrektor szpitala w Kraśniku. - Docelowo deklarujemy jednak powyżej 400 szczepień w ciągu dnia.
Punkt będzie na razie działał od poniedziałku do piątku, od godz. 8 do 18, docelowo od godz. 7 do 18. Na szczepienia można się zarejestrować, korzystając z ogólnopolskiej infolinii 989 lub strony pacjent.gov.pl.
- Chcemy, aby w Kraśniku zaszczepiło się jak najwięcej osób. Dlatego odpowiedzieliśmy na apel wojewody lubelskiego i wspólnie z władzami powiatu szukaliśmy odpowiedniej lokalizacji - mówi Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. Dodaje: Punkt w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Ks. Popiełuszki 1 spełnia wszystkie niezbędne wymogi. Szczepienia odbywać się będą w jednej z bocznych sal gimnastycznych, gdzie mogą pracować trzy lub cztery zespoły.
Jak wyjaśnia burmistrz, pacjent ze skierowaniem trafi najpierw do punktu rejestracji, potem do punktu medycznego, w którym lekarz przeprowadzi wywiad. Stamtąd jest już kierowany szczepienie i wychodzi z sali drugim wyjściem.
- Do szczepień oddelegowaliśmy 9 pracowników szpitala. Wśród nich są fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni, którzy ukończyli kurs pozwalający na wykonywanie szczepień. Kwalifikację do szczepień na razie będzie przeprowadzał lekarz i pielęgniarki - tłumaczy dyr. Jedliński. Dodaje: Jeśli fizjoterapeuci czy diagności laboratoryjni ukończą kolejny kurs uprawniający do kwalifikacji do szczepień, to również takiej kwalifikacji będą mogli dokonywać. W punkcie szczepień będą nas wspierać żołnierze WOT, którzy będą kierować ruchem pacjentów.
- Punkt można łatwo wydzielić z części szkolnej, gdyby okazało się, że dzieci wrócą do nauki stacjonarnej. Do hali sportowej łatwo dojechać, zabezpieczyliśmy także dodatkowy parking - zaznacza burmistrz. - W tej samej dzielnicy miasta znajduje się również siedziba Pogotowia Ratunkowego. To bezpieczne miejsce, z dużą przestrzenią, dodatkowymi salami w razie potrzeby. Pierwsze osoby z miasta i powiatu kraśnickiego już otrzymały skierowania właśnie do tego punktu.