W ciągu dwóch najbliższych tygodni przed szpitalem wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie mają się pojawić specjalistyczne kontenery do wstępnej selekcji segregacji pacjentów, które zastąpią dotychczasowe namioty.
Będą z nich korzystać pacjenci, którzy przyjadą na szpitalny oddział ratunkowy. – Będziemy mieć sześć takich kontenerów. Powstaną z nich trzy moduły, każdy z poczekalnią. Pacjenci, w zależności od przebiegu triażu, będą przechodzić albo na SOR albo do bloku G ze strefą izolacyjno-obserwacyjną – tłumaczy Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.
Pozostałe cztery punkty selekcji dla planowej izby przyjęć, Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej, pacjentów zgłaszających się na badania radiologiczne i laboratoryjne oraz lekarza rodzinnego i nocnej i świątecznej opieki są zlokalizowane wewnątrz szpitala.
Jak informuje dyrektor, w bloku G, w ramach rozszerzenia Oddziału Chorób Wewnętrznych i zapowiadanych w ubiegłym tygodniu przez wojewodę zmian m.in. w tym szpitalu, są już 24 łóżka dla pacjentów z Covid-19. – Zostały one utworzone na poziomie pierwszym i drugim. Na poziomie zero jest z kolei 10 łóżek obserwacyjno-izolacyjnych. Aktualnie wolne jest tylko jedno. W najbliższym czasie będziemy tam też tworzyć dwie sale intensywnego nadzoru – informuje Matej. – Na poziomie trzecim mamy sześć łóżek z respiratorami, z czego połowa jest już zajęta – dodaje dyrektor.
Szpital będzie miał również specjalistyczną komorę do transportu pacjentów z Covid-19 oraz sprzęt medyczny: urządzenia do ciągłych terapii oczyszczających krew, dwie platformy hemodynamiczne, dwa aparaty USG, 10 materaców przeciwodleżynowych do łóżek dla pacjentów z Covid-19.