Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 października 2021 r.
9:18

Koszmarny widok. Plac dworcowy straszy i czeka

Po likwidacji PKS-u obszar ten stracił swoją komunikacyjną funkcję.
Po likwidacji PKS-u obszar ten stracił swoją komunikacyjną funkcję. (fot. rs)

Opóźniają się prace nad przygotowaniem miejscowego planu zagospodarowania dla jednego z najważniejszych obszarów Puław. Chodzi o zaniedbany plac w sercu miasta - teren po nieistniejącym dworcu pomiędzy ul. Lubelską i Wojska Polskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Puławy to miasto kontrastów. Z jednej strony nie brakuje w nim sterylnych osiedli domków jednorodzinnych z wypielęgnowanymi trawnikami, nowymi chodnikami, ścieżkami rowerowymi i przystrzyżoną zielenią na rondach łączących szerokie, równe ulice. Z drugiej strony w centralnej części zaskakiwać może ilość zaniedbanych przestrzeni takich jak tyły hotelu Izabella, poczty, okolice Modusa, czy dawny "Manhattan". Niestety, poza tymi prywatnymi działkami, szpecić potrafią także te należące do miasta.

Chodzi o dawną poczekalnię nieistniejącego już dworca autobusowego przy ul. Lubelskiej oraz plac dworcowy przy ul. Wojska Polskiego. Po likwidacji PKS-u obszar ten stracił swoją komunikacyjną funkcję. Obecnie korzysta z niego niewielu przewoźników, a większość przestrzeni zajmuje parking oraz plac manewrowy jednej ze szkół nauki jazdy. Nawierzchnia placu, podobnie jak wiata pamięta czasy Polski Ludowej. Całość od lat tworzy dość przygnębiający widok. Niestety, jest to miejsce, które mają okazję "podziwiać" m.in. pasażerowie zatrzymujących się w pobliżu autobusów zmierzających w stronę Radomia i Warszawy.

Zanim miasto zainwestuje w remont, czy szerzej - rewitalizację dworcowego placu, przyjęty powinien zostać nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Prace nad nim trwają już trzeci rok, a ich końca nie widać.

"Ze względu na specyfikę, istotne znaczenie dla miasta oraz konieczność harmonijnego połączenia różnych funkcji na tak małym terenie, konieczne było opracowanie kilku koncepcyjnych wariantów zagospodarowania. Obecnie przygotowywany jest trzeci wariant projektu planu" - informuje prezydent Paweł Maj w odpowiedzi na jedną z interpelacji.

Ten trzeci już "wariant projektu" w tym miesiącu miała opiniować pracująca przy prezydencie Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. Niestety, jej członkowie się rozchorowali, więc obrady przełożono na listopad. Poprzednie warianty komisja odrzuciła, prezentując jednocześnie szereg uwag i wytycznych. Te mają zostać uwzględnione w nowym wariancie. Istnieje więc szansa, że tym razem komisja zapali "zielone światło", co pozwoliłoby na dalsze prace nad miejscowym planem.

O tym, jak będzie wyglądać ten dokument przekonamy się w przyszłym roku, ale jego główne założenia są już znane. Najważniejszą funkcją pozostanie komunikacja.

- W Puławach brakuje przystanku przesiadkowego dla komunikacji międzymiastowej. Nowy plan taką funkcję dla tego miejsca będzie uwzględniał. Przewidujemy miejsce dla kilku stanowisk dla busów i autobusów, co pozwoliłoby utworzyć tutaj niewielki węzeł komunikacyjny - mówi Paweł Oroń, kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego w puławskim magistracie. - Ale nie zamykamy się także na funkcję usługową i mieszkaniową. Teren pomiędzy Lubelską i Wojska Polskiego nie jest duży, ale chcemy, żeby był funkcjonalny i atrakcyjny dla mieszkańców - tłumaczy.

O tym, jak może ta przestrzeń w 2018 roku pokazali uczestnicy urbanistycznego konkursu rozpisanego przez miasto. Wygrała to wtedy "oranżeria innowacji" autorstwa studentek z Politechniki Warszawskiej. Pomysł polegał na budowie zespołu wielofunkcyjnych obiektów, z których jeden miał służyć do uprawy egzotycznych roślin.

Bez względu na to, co nakreślą miejscy urbaniści, sama rewitalizacja najpewniej nie rozpocznie się wcześniej, niż za kilka lat. I to tylko wtedy, jeśli Puławy zdobyłyby na ten cel zewnętrzne finansowanie. Zadłużenie miasta wynosi obecnie 160 mln zł.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium