Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

11 lipca 2019 r.
7:42

10 pięter, winda nie działa. Uruchomią ją dopiero za 2 tygodnie

0 7 A A

Czy można żyć w wieżowcu bez windy? Na taką próbę wystawiła swoich mieszkańców spółdzielnia mieszkaniowa „Bałtyk” z Gdyni. Efekt? Część mieszkańców jest uwięziona, reszta przeżywa codzienną gehennę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spółdzielnia mieszkaniowa "Bałtyk" w Gdyni świętuje swoje 60-lecie. Jednak nie wszyscy spółdzielcy mają powody do zadowolenia.

Mieszkańcy jednego z 10-piętrowych bloków są zmuszeni do wspinania się po schodach, ponieważ jedyna w tym budynku winda stoi zepsuta. Ludzie są zirytowani brakiem informacji o terminie naprawy dźwigu.

- W tej sytuacji niektórzy sąsiedzi powystawiali krzesła. Dzięki temu możemy odpocząć w drodze do swoich mieszkań – opowiada jedna z lokatorek.

- Co dwa piętra muszę odpoczywać. Boję się, że przez nich dostanę trzeciego zawału – dodaje jeden z lokatorów.

Ludzie starają się radzić sobie, mimo przeciwności losu.

- W jednym biodrze mam protezę, drugie jest do operacji. Mimo wszystko, codziennie chodzę po zakupy – słyszymy od jednej z mieszkanek.

- Powinnam chodzić przy chodziku, ale kto go będzie z ósmego piętra znosić i wnosić? – pyta zirytowana lokatorka.

W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy, którzy poruszają się wyłącznie na wózkach. Bez windy nie mają możliwości wydostania się z budynku.

- Największy problem mam z wizytami u lekarza. Miałam wyznaczone terminy i niestety musiałam odwołać wizyty. Przecież nikt mnie nie zniesie z ósmego piętra. Jestem uwięziona w domu – skarży się Dorota Kosicka.

Uwięziona w swoim mieszkaniu jest również pani Teresa, mieszkająca na dziesiątym piętrze. Chodzenie po schodach okazało się niebezpieczne dla jej życia.

- Musiałam robić zakupy, chciałam być samodzielna. Niestety, dostałam zawału. Teraz, schodząc ryzykowałabym kolejnym – wskazuje Teresa Kamińska.

Do sklepu chodzi schorowany mąż kobiety.

- Codziennie rano chodzę po chleb. Co pół piętra muszę się zatrzymywać. W sumie nim wrócę do domu mijają trzy godziny, czasami trwa to dłużej – przyznaje Wilhelm Kamiński.

Pani Marietta mieszka z synem na ósmym piętrze.

- Oboje jesteśmy niepełnosprawni. Czasami praktycznie głodujemy, nie kupujemy dużo, tylko to, co jest najważniejsze. Przesiadujemy na ławce pod blokiem prawie cały dzień, bo się boimy wracać do domu, na ósme piętro. Boimy się, że któreś z nas może się przewrócić – mówi Marietta Kill i podkreśla: Ani razu nie przyszedł do nas nikt ze spółdzielni, by spytać się, jak sobie radzimy.

Pan Arkadiusz ma problemy z sercem, mieszka na dziesiątym piętrze. Mężczyzna uważa, że przez chodzenie po schodach, jego stan zdrowia się pogorszył.

- Przez brak windy i duży wysiłek fizyczny, moje serce nie wytrzymało. Trafiłem do szpitala, gdzie miałem wykonany zabieg kardiowersji. Lekarze musieli zatrzymać moje serce i ruszyć je na nowo. Muszę teraz unikać dużego wysiłku fizycznego, co żyjąc tutaj jest praktycznie niemożliwe – mówi Arkadiusz Dolecki.

Jak długo ma jeszcze trwać gehenna mieszkańców? Chcieliśmy o to zapytać podczas imprezy z okazji 60-lecia spółdzielni, ale nie pojawił się na niej nikt z zarządu.

Okazało się, że prezes mieszka w pobliżu bloku z zepsutą windą. W jego budynku nie ma problemu z windą, a właściwie dwiema. Spotkaliśmy go pod domem, ale początkowo nie chciał z nami rozmawiać. Nie chciał też zobaczyć, z czym na co dzień zmagają się mieszkańcy pobliskiego bloku.

Spółdzielnia mieszkaniowa nie podlega władzom miasta. Jednak uznaliśmy, że sytuacja jest na tyle poważna, że urzędnicy miejscy powinni zaangażować się w pomoc mieszkańcom.

- Postanowiliśmy natychmiast zareagować, mimo, że to jest podmiot prywatny. Sytuacja jest na tyle drastyczna, że wysłaliśmy już pracowników MOPS-u, żeby sprawdzili, czy nikomu nie dzieje się krzywda – mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Gdyni.

Prezes spółdzielni mieszkaniowej zgodził się przedstawić plan rozwiązania problemu. Twierdzi, że koszt i termin naprawy zepsutej windy są podobne do tych, które wiążą się z kupnem nowego dźwigu. Dlatego spółdzielnia zdecydowała się kupić nową windę, ale ta ma być uruchomiona dopiero za 13 tygodni.

- Całe zło skupia się na spółdzielni, ale problem leży gdzieś indziej – twierdzi Sławomir Piechota, prezes spółdzielni „Bałtyk” w Gdyni i deklaruje; Będziemy przechodzić przez mieszkania i jak ktoś będzie życzył sobie pomocy, to będziemy wszystko załatwiać, żeby ludzi odciążyć.

Czy stało się tak, jak obiecał prezes? Zapytaliśmy o to mieszkańców, tydzień po spotkaniu w spółdzielni.

- Nie słyszałem, żeby ktokolwiek z administracji się pokazał. Przewidywana data uruchomienia windy to 24 września. To oznacza, że jeszcze prawie trzy miesiące będziemy chodzić po schodach. Nie potrafię sobie tego wyobrazić – przyznaje Franciszek Klein.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie

Dzisiaj polonezem swoją studniówkę rozpoczęli tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki w Lublinie. Młodzież bawi się w hotelu Luxor Atelia.

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie

Uczniowie z prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce w Dworku Jabłonna.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Ich rywalem będzie PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium