Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

10 lipca 2019 r.
21:33

Mieszkańcy oburzeni zatruwaniem Wisły. "Ściek w dalszym ciągu spływa do rzeki i nikt z tym nic nie robi"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Tak dziś wygląda budowa oczyszczalni w Kolczynie
Tak dziś wygląda budowa oczyszczalni w Kolczynie (fot. Archiwum)

Budowa nowej oczyszczalni ścieków w Józefowie nad Wisłą przeciąga się. Termin jej oddania minął 31 maja. Dlatego do królowej naszych rzek wciąż spływa na wpół oczyszczony ściek. Sprawę bada prokuratura, a służby sanitarne zapowiadają kolejną kontrolę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początek trochę historii. W marcu 2018 roku rozstrzygnięto przetarg na budowę oczyszczalni ścieków w Kolczynie. Inwestorem jest gmina Józefów mad Wisłą. Wykonawcą firma Tadexim, która wygrał przetarg oferując kwotę 3,2 mln zł. Budowa zgodnie z harmonogramem miał być gotowa do 31 maja tego roku. Ale inwestycja jest w polu, a ścieki są odprowadzane ze starej, niewydolnej oczyszczalni.

W listopadzie ubiegłego roku Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła kontrolę ścieków zrzucanych przez gminną oczyszczalnię.

– Badania wykazały trzykrotne przekroczenia dopuszczalnych norm. Wówczas sprawę skierowaliśmy do prokuratury – mówi Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji WIOŚ w Lublinie. – Ponownie mamy zawiadomienie w tej sprawie. W ciągu najbliższych dni przeprowadzimy kolejną kontrolę ścieków z Kolczyna – dodaje kierownik.

Zawiadomieniem z listopada ubiegłego roku zajmuje się prokurator Marcin Pytka z Opola Lubelskiego. Teraz czeka na opinię biegłego. Wówczas prokurator będzie mógł podjąć dalsze kroki – umorzyć sprawę lub sformułować zarzuty.

Tymczasem mieszkańcy Józefowa są oburzeni zatruwaniem Wisły. – Ściek w dalszym ciągu spływa do rzeki i nikt z tym nic nie robi – mówi oburzony Andrzej Twarowski, mieszkaniec Józefowa nad Wisłą. – Nowa oczyszczalnia miała być gotowa na koniec maja, tymczasem przez rok budowa ledwie ruszyła z miejsca. Ta inwestycja to wielka porażka naszej gminy. Ile czasu potrzeba wójtowi, aby dokończyć tę budowę i przestać truć naszą Wisłę? – pyta Twarowski.

Według Michała Pułjana z firmy Kontrol-Proces, byłego podwykonawcy, stara oczyszczalnia codziennie zrzuca do rzeki od 100 do 150 metrów sześciennych ścieków, które nie spełniają norm ochrony środowiska. Firma Kontrol-Proces miała dostarczyć urządzenia do nowej oczyszczalni.

Dzisiaj budowa jest w stanie wstępnym. Stoją szalunki ścian i stalowy szkielet hali nowej oczyszczalni . – Zerwałem umowę z firmą Tadexim. Inspektorzy z naszego urzędu robią inwentaryzację dotychczas wykonanych robót. Rozpiszemy przetarg na dokończenie budowy oczyszczalni ścieków w Kolczynie – zapowiada Grzegorz Kapica, burmistrz Józefowa nad Wisłą. – Zgodnie z umową Tadexim obciążymy karami umownymi.

Budowa oczyszczalni w Kolczynie jest wspierana funduszami unijnymi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Urząd Marszałkowski także zapowiada kontrolę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium